Szukaj

Zapalenie przydatków

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zapalenie przydatków obejmuje zapalenie jajników, jajowodów oraz więzadeł macicy. Przyczyną jest zwykle inwazja bakterii z pochwy poprzez macicę, aż do przydatków (droga wstępująca). Znacznie rzadziej zakażenie ma drogę zstępującą, gdzie przyczyną jest ognisko zapalne migdałków podniebiennych. Zapalenie przydatków występuje najczęściej u młodych, aktywnych seksualnie kobiet.

Zapalenie przydatków fizjoterapia

Zapalenie przydatków – objawy

Dolegliwość może mieć charakter ostry oraz przewlekły. Stan ostry obejmuje objawy takie jak silny ból skurczowy w dolnej części brzucha, wysoka temperatura, nudności i wymioty oraz upławy z pochwy. W przypadku stanów przewlekłych do wymienionych objawów dochodzą jeszcze obfite, zwykle nieregularne i bardzo bolesne miesiączki, bóle krzyża oraz przewlekłe zmęczenie.

Zobacz również: Zioła na bolesne miesiączki.

Zapalenie przydatków – leczenie

Brak leczenia może prowadzić nawet do niepłodności czy zaburzeń miesiączkowania. Dlatego wczesne podjęcie działań leczniczych jest niezwykle ważne. Zapalenie przydatków można leczyć metodami fizjoterapeutycznymi oraz balneologicznymi. Dolegliwość ta jest wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego.

Stan ostry jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do leczenia fizjoterapeutycznego i balneologicznego, ponieważ podjęcie jakichkolwiek działań może skutkować rozprzestrzenieniem się procesów zapalnych. Dopuszcza się jedynie okłady z lodu oraz okłady zimno-wilgotne.

Patronite
Patronite

W stanach podostrych i przewlekłych celem leczenia jest resorpcja płynu wysiękowego i przesiękowego, działanie przeciwbólowe oraz przeciwdziałanie tworzeniu się ropni.

Fizykoterapia

Przykładowe zabiegi fizykoterapeutyczne wykorzystywane w leczeniu zapalenia przydatków w stanach podostrych i przewlekłych:

  • diatermia krótkofalowa – jedna elektroda umiejscowiona 5 cm od kości krzyżowej, natomiast druga 3 cm nad spojeniem łonowym. Dawka I przez 3 minuty, dawka II i III przez 5-10 minut. Zabieg wykonuje się codziennie lub co 2 dni celem przekrwienia narządów płciowych i zmniejszenia odczynu zapalnego. Wykonuje się go 2-3 dni po zakończeniu miesiączkowania, bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża;
  • diatermia mikrofalowa – o działaniu ciepłym i bakteriobójczym. Dawka II, moc 50 W. Zabieg wykonuje się co 2 dni;
  • promieniowanie podczerwone – filtr niebieski w celu działania przeciwbólowego, natomiast filtr czerwony w celu przyspieszenia resorpcji. Odległość od ciała 50-80 cm, czas trwania zabiegu 20-30 minut. Naświetlanie można wykonywać codziennie.

Balneologia

Przykładowe zabiegi balneologiczne stosowane podczas leczenia stanów podostrych i przewlekłych zapalenia przydatków:

  • kąpiele z ałunem – jest to siarczan glinowo-potasowy wykazujący między innymi działanie ściągające;
  • kąpiele częściowe lub nasiadowe z wykorzystaniem odwaru z rumianku lub kory dębu (działanie ściągające);
  • parafinoterapia – czas trwania zabiegu to 30 minut;
  • kąpiele nasiadowe w zimnej (15-20 stopni Celsjusza, do 1 minuty), ciepłej (36-37 stopni Celsjusza) lub gorącej (38-42 stopni Celsjusza) wodzie lub kąpiele o wzrastającej temperaturze;
  • kąpiele nasiadowe solankowe lub siarczkowo-siarkowodorowe – temperatura wody 34-40 stopni Celsjusza, 3-4 razy w tygodniu przez 10-30 minut;
  • kąpiele nasiadowe w papce borowinowej – jeśli papka jest gęsta powinna mieć temperaturę 45-46 stopni Celsjusza, natomiast jeśli jest rzadsza – 41-43 stopni Celsjusza. Pierwszy zabieg powinien trwać około 12 minut w celu adaptacji organizmu do obciążającego bodźca, natomiast kolejne wydłuża się do 24 minut. Zabieg wykonuje się co 2 dni;
  • irygacja pochwy zwykłą wodą lub wodą chlorkowo-sodową / siarczkowo-siarkowodorową w celu zwiększania nieswoistej odporności organizmu.

Zobacz również: Leczenie borowiną.

Uzdrowiska

Uzdrowiska w Polsce o profilu ginekologicznym znajdują się w takich miejscowościach jak:

  • Ciechocinek;
  • Gołdap;
  • Horyniec-Zdrój;
  • Iwonicz-Zdrój;
  • Lądek-Zdrój;
  • Krynica-Zdrój;
  • Świeradów-Zdrój;
  • Połczyna-Zdrój;
  • Duszniki-Zdrój.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1996.
  2. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.