Szukaj
Szukaj

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (ang. premenstrual syndrome, PMS) to zbiór uciążliwych dolegliwości występujących u niektórych kobiet przed pojawieniem się miesiączki. Ustępują one w momencie pojawienia się krwawienia. Dokładne przyczyny PMS nie są znane. Szacuje się, że z tym problemem zmaga się do 6% kobiet w wieku reprodukcyjnym.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – przyczyny

Przyczyny PMS wciąż nie zostały w pełni poznane, choć uważa się, że problem ten ma charakter wieloczynnikowy. Jako że zespół napięcia przedmiesiączkowego występuje u kobiet w wieku reprodukcyjnym (posiadającym owulacje), przyczyn doszukuje się w cyklicznej aktywności hormonalnej jajników oraz wpływie estradiolu i progesteronu na układy neuroprzekaźników: serotoniny i kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Wiele źródeł podaje, że objawy PMS są konsekwencją spadku wydzielania progesteronu w drugiej fazie cyklu płciowego. U kobiet, u których obserwuje się PMS, stwierdza się jednocześnie w fazie lutealnej spadek poziomu serotoniny w krwi obwodowej oraz obniżony wychwyt serotoniny przez trombocyty. Czynniki wpływające na zwiększoną częstotliwość PMS i nasilanie się objawów:

  • silny stres;
  • kofeina;
  • depresja i zaburzenia lękowe;
  • liczne porody;
  • młody wiek;
  • wczesny wiek pierwszej miesiączki;
  • otyłość;
  • dieta uboga w tryptofan;
  • grupa krwi Rh-.

Opisano także prawdopodobną przyczynę genetyczną zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wykazano związek polimorfizmu ESR1, genu receptora estrogenowego alfa, z występowaniem omawianego schorzenia. Jego genetyczne podłoże potwierdza występowanie zaburzeń przedmiesiączkowych aż u 70% kobiet, których matki cierpiały na PMS.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – objawy

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą przypominać liczne zaburzenia zdrowotne m.in. takie jak:

Z diagnostyką PMS nie ma jednak większego problemu, ponieważ dolegliwości pojawiają się cyklicznie co miesiąc przed wystąpieniem miesiączki. Występujące objawy uznaje się jednocześnie za element diagnostyki. Według ICD-10 do rozpoznania PMS upoważnia przynajmniej 1 z poniższych objawów:

Patronite
Patronite

Dolegliwości te pojawiają się kilka dni przed wystąpieniem miesiączki, a wraz z jej pojawieniem się samoistnie ustępują. Jednocześnie podczas badań diagnostycznych nie obserwuje się odchyleń od normy, które mogłyby wskazywać na inne patologiczne źródła, np. choroby autoimmunologiczne czy anemię.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – leczenie

Wyróżnia się różne metody lecznicze zespołu napięcia przedmiesiączkowego:

Dobór metod zależy od intensywności objawów i ich uciążliwości. Przede wszystkim rekomenduje się modyfikację codziennych nawyków, w tym:

  • ograniczenie spożycia kofeiny, alkoholu i soli;
  • zwiększenie spożycia źródeł tryptofanu;
  • systematyczną aktywność fizyczną, najlepiej o charakterze aerobowym (np. ćwiczenia aerobowe);
  • planowanie stresujących obowiązków i zadań na pierwszą połowę cyklu miesiączkowego;
  • unikanie stresu, wysypianie się.

Dodatkowo warto zadbać o to, aby mięśnie dna miednicy były w dobrej kondycji. Nie mogą być osłabione lub zbyt spięte, co nie tylko nasila objawy PMS, ale i jest przyczyną bolesnych menstruacji. W zadbaniu o zdrowie mięśni dna miednicy pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny. Do naturalnych, domowych metod łagodzenia objawów należą ponadto: ziołolecznictwo (melisa lekarska, kozłek lekarski i chmiel zwyczajny), korzystanie z maty do akupresury, joga, medytacja. Dietoterapia PMS polega na spożywaniu 6 małych posiłków co około 3 godziny, z niską zawartością cukrów prostych. Dietę uzupełnia się podażą witamin i składników mineralnych, zwłaszcza: witaminą B6, witaminą C, witaminą E, magnezem.

Przy uciążliwych objawach, niereagujących na postępowanie zachowawcze, spore znaczenie ma farmakoterapia. Stosuje się m.in. terapię estrogenową, leki przeciwdepresyjne o działaniu serotoninergicznym, doustne środki antykoncepcyjne czy analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRH).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Krawczyk W., Rudnicka-Drożak E., Zespół napięcia przedmiesiączkowego, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2011.
  2. Pilińska A., Przestrzelska M., Zespół napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenia dystroficzne, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia, 2/2019.
  3. Pałucka K., Łepecka-Klusek C., Pilewska-Kozak A., Pawłowska-Muc A., Stadnicka G., Zespół napięcia przedmiesiączkowego – mit czy rzeczywistość, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  4. Wiecheć M., Klimek M., Zespół napięcia przedmiesiączkowego w świetle współczesnych poglądów, Przegląd Lekarski, 12/62/2005.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *