Szukaj
Szukaj

Brak siły mięśniowej w kończynach dolnych

Spis treści

Pytanie


Witam,
brak siły mięśniowej w kończynach dolnych u pacjentki w wieku 48 lat. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu?

Jacek

 

Odpowiedź


Panie Jacku,
brak siły mięśniowej w kończynach dolnych może mieć różne przyczyny i być objawem wielu różnych schorzeń. Dlatego ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, który może znacznie zawęzić możliwe przyczyny problemu z jakim zmaga się pacjentka. Niezbędne w tym przypadku będzie przeprowadzenie testów funkcjonalnych, ze szczególnym uwzględnieniem klinicznych testów neurologicznych. Jeżeli one nie będą w stanie wykazać co może być przyczyną, diagnostykę trzeba będzie rozszerzyć o inne badania diagnostyczne (takie jak badania obrazowe czy laboratoryjne) i skierować do lekarza, który po ocenie zadecyduje co będzie najlepszą formą diagnostyczną i na nią skieruje pacjentkę.

Poniżej podaję co może być potencjalną przyczyną osłabienia mięśni. Jednak to tylko sugestie, które trzeba potwierdzić lub wykluczyć z lekarzem ortopedą lub neurologiem. Wczesne rozpoznanie przyczyny i jak najszybsze podjęcie leczenia są kluczowe dla pacjentki, aby problem nie pogłębiał się.

  1. Choroby neurologiczne – takie jak np. stwardnienie rozsiane, udar mózgu, zapalenie nerwów.
  2. Choroby mięśniowe – takie jak np. miopatia.
  3. Choroby stawów – takie jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, dyskopatia, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
  4. Choroby układu krwionośnego – takie jak np. zaburzenia krążenia krwi, zakrzepica naczyń krwionośnych.
  5. Zaburzenia hormonalne – takie jak np. niedoczynność tarczycy.
  6. Cukrzyca – może prowadzić do powstania neuropatii obwodowej, a to może wpływać na funkcje mięśni.
  7. Inne przyczyny – takie jak np. przyjmowane leki, przemęczenie mięśni, zakażenia.

Podczas przeprowadzania diagnostyki, warto zwrócić szczególną uwagę czy nie występują problemy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Mogą one prowadzić do różnych objawów, w tym osłabienia siły mięśniowej w kończynach dolnych. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest szczególnie podatny na różne schorzenia, które mogą wpływać na struktury nerwowe, korzenie nerwowe, mięśnie i stawy międzykręgowe. Możne to być np.:

  1. Stenoza kręgosłupa – jest to zwężenie kanału kręgowego, w przebiegu którego dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe, co może prowadzić do osłabienia mięśni.
  2. Dyskopatia lędźwiowa – schorzenie, w trakcie którego dochodzi do uszkodzenia krążka międzykręgowego, czyli tzw. przepukliny jądra miażdżystego. Może to z kolei prowadzić do ucisku na korzenie nerwowe i odczuwanie przez pacjentkę bólu, promieniującego do kończyn dolnych wraz z pojawiającym się osłabieniem mięśni.
  3. Zwyrodnienie i zapalenie stawów kręgosłupa – mogą prowadzić do pojawienia się bólu i osłabienia mięśni, a w dłuższej perspektywie do zmniejszonej elastyczności struktur kręgosłupa.
  4. Złamanie kręgów – szczególnie w odcinku lędźwiowym może prowadzić do uszkodzenia struktur nerwowych, a także osłabienia mięśni kończyn dolnych.
  5. Ucisk na nerw kulszowy w odcinku lędźwiowym (tzw. rwa kulszowa) lub poprzez mięsień gruszkowaty (tzw. zespół mięśnia gruszkowatego) może prowadzić do bólu i osłabienia mięśni w obszarze pośladków, jak również kończyny dolnej.
  6. Zespół ogona końskiego – to schorzenie neurologiczne, które wynika z uszkodzenia korzeni nerwów rdzeniowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Może się rozwinąć w przypadkach przewlekłej choroby krążka międzykręgowego lub pojawienia się przepukliny kręgosłupa. Może to z kolei przekładać się na pojawienie osłabienia mięśni kończyny dolnej, zaburzenia pracy zwieraczy, osłabienie lub brak odruchów kolanowych bądź odruchów skokowych i inne.

Osłabienie mięśni w kończynach dolnych, szczególnie przy współistniejących objawach takich jak drętwienie, ból, zaburzenia czucia lub brak czucia powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem. Szczegółowa diagnostyka obejmować będzie badania obrazowe, takie jak m.in. rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (TK) oraz badania neurologiczne, a nawet mogą zostać zlecone badania krwi.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *