Szukaj
Szukaj

Koślawość kolana

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Koślawość kolana to jedna z częściej występujących wad postawy u dzieci, choć przy braku odpowiedniego leczenia może ulec utrwaleniu i towarzyszyć pacjentowi także w życiu dorosłym. W jej przebiegu oś podudzia i oś uda układają się w kąt otwarty na zewnątrz. Charakterystyczny jest odstęp powyżej 5 cm pomiędzy kostkami przyśrodkowymi lub odchylenie od osi większe niż 15 stopni.

Koślawość kolana
Ryc.1. Zdjęcie RTG jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty z koślawością kolana.

Koślawość kolana – przyczyny

Czynniki ryzyka koślawości kolan dzieli się na 2 podstawowe grupy:

  • morfologiczne – odstępstwa od norm statycznych i symetrii. Im dziecko jest starsze, tym asymetria staje się bardziej widoczna;
  • środowiskowe – m.in. niska aktywność fizyczna, otyłość, obciążenie nauką, siedzący tryb życia, dieta uboga w witaminę D i wapń, osłabienie mięśni.

Wykazano, że omawiany problem częściej dotyczy dziewczynek, co wiąże się z żeńską budową miednicy. W wieku wczesnoszkolnym prawidłowy rozwój czynnościowy kończyn dolnych jest niezmiernie ważny, gdyż pozwala dziecku na zachowanie prawidłowej postawy ciała i jak najlepszy rozwój lokomocji. Umożliwia również kształtowanie równowagi dynamicznej mięśni oraz wzmacnia mięśnie stabilizujące poszczególne części ciała.

Tuż po narodzinach kończyny dolne noworodka ustawiają się szpotawo (od siebie). Po rozpoczęciu chodzenia u większości dzieci ustawienie kolan zmienia się na koślawe. Pojawia się tzw. fizjologiczna koślawość, najmocniej zaznaczona między 2. a 4. rokiem życia. Ulega zmniejszeniu między 4. a 6. rokiem życia, gdy dochodzi do znacznego wzmocnienia i rozwoju tkanki mięśniowej. Fizjologicznej koślawości kolan nie leczy się, jednak należy ją obserwować w kilkumiesięcznych odstępach czasu. Jeżeli utrzymuje się powyżej 6. roku życia, należy udać się do fizjoterapeuty dziecięcego, aby uniknąć poważnych konsekwencji.

Koślawość kolana – objawy

Podstawowym objawem kolan koślawych jest przerost kłykcia wewnętrznego kości udowej oraz przeprost w stawie kolanowym, czemu towarzyszy skręcenie podudzi do zewnątrz. Zaobserwować można także skrócenie więzadła pobocznego strzałkowego oraz rozciągnięcie więzadła pobocznego piszczelowego, co znacznie zwiększa ryzyko kontuzji w obrębie kolan. Nogi układają się w kształcie litery „X”, a więc kolanami do siebie, czemu towarzyszy utworzenie się odstępu przynajmniej 5 cm pomiędzy kostkami przyśrodkowymi przy złączonych nogach. W konsekwencji tego chód staje się niezgrabny, niepewny, chwiejny. Dziecko może skarżyć się na ból i szybkie męczenie się podczas chodzenia.

Patronite
Patronite

Koślawość kolana – diagnostyka

Diagnostyką i leczeniem większości wad postawy zajmuje się fizjoterapeuta. Diagnostyka kolan koślawych opiera się na wykonaniu prostych testów, takich jak analiza chodu, ocena siły mięśniowej czy pomiar odległości między kostkami przyśrodkowymi. Niektórzy specjaliści rekomendują dodatkowe wykonanie RTG, szczególnie wtedy, gdy istnieje podejrzenie anomalii kostnych lub urazów.

Leczenie koślawości kolana

Podstawą leczenia każdej wady postawy, w tym także koślawości kolan, jest systematyczna rehabilitacja. Mimo tego warto pamiętać o kwestiach takich jak:

  • zbilansowana dieta bogata w białko, witaminę D, wapń, fosfor, witaminę K, witaminę C;
  • unikanie długiego stania, szczególnie w rozkroku, aż do uzyskania stabilnej korekcji wady;
  • unikanie siadania w kształt litery „W”;
  • systematyczna aktywność fizyczna, w tym chodzenie przez dłuższy czas boso po różnym podłożu.

Rehabilitacja obejmuje głównie ćwiczenia korekcyjne, które należy wykonywać każdego dnia, a najlepiej nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Taka terapia trwa dłuższy czas, nawet kilka lub kilkanaście miesięcy, jednak zaangażowanie pacjenta daje bardzo dobre efekty w większości przypadków. Wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego uzupełniane są terapią manualną, której celem jest rozluźnienie struktur miękkich zbyt napiętych i stymulacja tych osłabionych. W bardzo zaawansowanych kolanach koślawych zaleca się noszenie specjalnych szyn. Rekomendowane aktywności dla dziecka z kolanami koślawymi to m.in.: piłka nożna, pływanie, jazda na rowerze.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Simińska J., Bukowska W., Ratuszek-Sadowska D., Nowacka K., Hagner W., Częstość występowania kolan koślawych i szpotawych u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
  2. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
  3. Kruczyński J., Szulc A., Wiktora Degi Ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *