Szukaj
Szukaj

Siniak

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Siniak jest potocznym określeniem dla krwiaka, czyli podskórnego wylewu krwi powstającego wskutek urazu bezpośredniego. W momencie, gdy naczynie krwionośne zostaje uszkodzone, krew wylewa się poza jego łożysko, co powoduje tworzenie się charakterystycznych, fioletowych i siwych zmian na powierzchni skóry. Siniaki zmieniają zabarwienie wraz z upływem czasu. Zwykle nie są powodem do niepokoju, znikają samoistnie.

Siniak

Siniak – przyczyny

Skłonność do łatwego tworzenia się siniaków często świadczy o zaburzeniach krzepnięcia krwi, a zwłaszcza o chorobie von Willebranda oraz o hemofilii. To choroby dziedziczne, łatwe w rozpoznaniu, w przebiegu których obserwuje się skłonność do nadmiernych krwawień i wylewu krwi z łożyska naczyń. Krwawienia podskórne objawiają się właśnie w postaci krwiaków, zaś uszkodzenia skóry i rany nie goją się tak, jak powinny, co może być bezpośrednim zagrożeniem życia.

Należy pamiętać, że tendencja do tworzenia się siniaków jest znacznie większa w przypadku niektórych chorób pozornie niezwiązanych z krwią i zaburzeniami jej krzepnięcia. Zwłaszcza takich jak:

Łatwe siniaczenie się i skłonność do krwawień są charakterystycznymi cechami niektórych dziedzicznych chorób tkanki łącznej, w przebiegu których obserwuje się defekt kolagenu. Przykładem jest zespół Ehlersa-Danlosa. Prowadzą one do wzmożonej łamliwości naczyń włosowatych i okołonaczyniowej tkanki łącznej.

Większe ryzyko powstawania siniaków pojawia się u osób starszych, co wiąże się z kruchością naczyń krwionośnych. Siniaki mogą również wiązać się ze stylem życia, są częste u osób trenujących sporty kontaktowe i ekstremalne (np. pole dance, aerial hoop czy skoki na bungee). Czynnikiem ryzyka jest też przyjmowanie niektórych leków (np. glikokortykosteroidy, aspiryna, NLPZ) oraz nadmierne picie alkoholu.

Jak wygląda siniak?

Siniaki objawiają się jako miejscowa zmiana zabarwienia skóry wskutek wylewu krwi, która „prześwituje” przez nią. Różnią się zabarwieniem w zależności od swojej fazy, a więc od czasu powstania urazu. Na samym początku, tuż po powstaniu urazu, skóra jest czerwona. W tym czasie krew stopniowo opuszcza naczynia krwionośne, tworząc plamy koloru granatowego lub ciemnofioletowego. Ustrój uruchamia mechanizmy obronne: nieuszkodzone naczynia krwionośne w okolicy siniaka kurczą się, hamując napływ krwi do miejsca urazu. Mechanizm ten nie funkcjonuje prawidłowo przy zaburzeniach krzepnięcia krwi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Po kilku dniach siniaki zmieniają kolor na zielony, ponieważ hemoglobina (czerwony barwnik krwi) ulega rozkładowi. W efekcie tworzy się biliwerdyna. Po kilku kolejnych dniach siniaki stają się żółte. Ostatecznie samoistnie znikają.

Objawy alarmowe

Objawami niepokojącymi, które towarzyszą siniakom i powinny skłonić do wizyty u lekarza, są przede wszystkim:

 • krwawienia, które trudno zatamować;
 • siniaczenie nawet pod niewielkich urazach czy mocniejszym dotknięciu ciała;
 • duszności;
 • przewlekłe zmęczenie;
 • zawroty głowy;
 • omdlenia i stany przedomdleniowe;
 • sińce pod oczami;
 • wybroczyny na skórze, zwłaszcza w okolicy siniaków.

Wówczas warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub do hematologa.

Domowe sposoby na siniaki

Jeśli siniaki powstają w przebiegu chorób przewlekłych, należy je stabilizować. Przy zaburzeniach krzepnięcia krwi stosuje się farmakoterapię. Przykładowo przy hemofilii stosuje się koncentraty czynników krzepnięcia, których brakuje u danego pacjenta, desmopresynę oraz leki antyfibrynolityczne. Natomiast przy siniakach powstających wskutek zwykłych urazów, warto sięgnąć po bezpieczne, domowe sposoby.

Tuż po urazie najlepiej przyłożyć do kontuzjowanego miejsca zimny okład lub zastosować lód w sprayu, możliwy do kupienia w każdej aptece lub sklepie fizjoterapeutycznym. Dzięki temu naczynia krwionośne skurczą się, a krew nie zdąży się wydostać. Siniak będzie znacznie mniejszy i bladszy. Jeśli już powstanie, można zastosować:

 • okład z sody i wody (łyżka sody na 100 ml zimnej wody) na około 15 minut;
 • kinesiotaping – aplikacja limfatyczna w kierunku najbliższego węzła chłonnego;
 • okłady z liści młodej, rozgniecionej kapusty na 10-15 minut;
 • delikatny masaż.

Można również sięgnąć po apteczne maści i żele do stosowania miejscowego. Jeśli od urazu upłynęła doba, można do siniaka przyłożyć ciepły okład. Rozszerzy on naczynia krwionośne, przez co wynaczyniona krew szybciej się wchłonie. Osoby ze skłonnością do siniaków powinny suplementować witaminę C (np. w postaci aceroli), kompleks witamin grupy B (Spirulina, Chlorella) oraz kolagen (budulec naczyń krwionośnych).Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Sułek K., Wybroczyny i siniaki – pierwsze kroki diagnostyczne, Lekarz POZ, 3/2018.
 2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
 3. Sieroń D., Urazy i kontuzje treningu siłowego i fitness, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław, 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *