Szukaj
Szukaj

Aspiryna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) to jeden z najstarszych i najbardziej poznanych leków. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Jest lekiem dostępnym bez recepty.

 

Co to jest aspiryna?

Aspiryna to organiczny związek chemiczny będący pochodną kwasu acetylosalicylowego. Działa przede wszystkim za pośrednictwem hamowania syntezy prostaglandyn. Omawiany lek dostępny jest w różnych postaciach – najczęściej tabletek i proszków do rozpuszczania w wodzie.

Wchłanianie kwasu acetylosalicylowego zachodzi w żołądku i górnym odcinku jelita cienkiego. Żucie lub rozgryzanie tabletki zamiast jej połknięcia wpływa na rozpoczęcie wchłaniania już w śluzówce jamy ustnej, czego efektem jest wcześniejsze osiągnięcie we krwi stężeń pozwalających na zahamowanie funkcji płytek. Kwas acetylosalicylowy w znacznej mierze jest wydalany przez nerki (częściowo w postaci niezmienionej, częściowo jako metabolity).

Jak działa aspiryna?

Jak wspomniano na wstępie, aspiryna znana jest głównie ze swojego działania przeciwbólowego, przeciwgorączkowego i przeciwzapalnego. Z tego względu jest jednym z najczęściej wybieranych leków w terapii gorączki i grypy. Często bywa stosowana w okresie jesienno-zimowym celem zmniejszania objawów przeziębienia. Wykazuje zdolność uśmierzania dolegliwości bólowych różnego pochodzenia, również kostno-stawowych. Dodatkowo aspiryna działa przeciwzakrzepowo, ponieważ rozrzedza krew.

Ponadto aspiryna wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Wykonano wiele badań wskazujących na zmniejszanie za pomocą aspiryny ostrych zespołów wieńcowych. Jednocześnie odgrywa ona dużą rolę w prewencji pierwotnej choroby wieńcowej. Pod wpływem terapii tym lekiem stwierdzono zmniejszenie ryzyka udaru mózgu (wskutek redukcji ryzyka udaru niedokrwiennego) u kobiet oraz zmniejszenie ryzyka zawału serca u mężczyzn. U obu płci obserwowano jednak wzrost ryzyka krwawień.

Dawkowanie aspiryny

Dawkę omawianego leku w przypadku obecności poważnych schorzeń oraz chorób sercowo-naczyniowych, ustala lekarz prowadzący. Pacjenci bez poważnych schorzeń ogólnoustrojowych i układowych, których celem jest zmniejszenie gorączki czy bólu, powinny stosować się do zaleceń zawartych na opakowaniu. Najczęściej jest to 1 tabletka co 4-8 godzin, w zależności od potrzeby, przy czym nie powinno się przekraczać dawki maksymalnej – 8 tabletek dziennie. Dodatkowo tabletkę należy popić dużą ilością wody. Aspirynę powinno się przyjmować po posiłku.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Nie należy przyjmować aspiryny dłużej niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem. Przyczyną tego jest zdolność tego leku do rozrzedzania krwi, czego efektem mogą być działania niepożądane.

Skutki uboczne

Do głównych, najczęściej występujących objawów niepożądanych przyjmowania aspiryny zalicza się:

  • objawy dyspeptyczne;
  • biegunkę;
  • nudności;
  • nadżerki i owrzodzenia błony śluzowej dróg pokarmowych;
  • krwawienia.

Aspiryna nawet w małych dawkach zwiększa prawdopodobieństwo krwawienia u pacjentów przyjmujących doustne antykoagulanty, poprzez hamowanie agregacji płytek krwi i wydłużenie czasu krwawienia. Dodatkowo, grupą pacjentów szczególnie narażonych na wystąpienie tego powikłania są osoby powyżej 65. roku życia, osoby z dodatnim wywiadem w kierunku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub epizodem krwawienia z przewodu pokarmowego.

Jednocześnie kwas acetylosalicylowy należy do leków kategorii C. Oznacza to, że nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, ponieważ istnieje ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do przyjmowania aspiryny są między innymi:

  • ciąża;
  • astma oskrzelowa (ponieważ istnieje ryzyko gwałtownych napadów duszności);
  • młody wiek (nie zaleca się podaży aspiryny dzieciom i młodzieży do 16. roku życia);
  • jednoczesne stosowanie leków przeciwzakrzepowych.

Ponadto ze względu na zdolność podrażniania błon śluzowych układu pokarmowego oraz zmniejszanie wydzielania śluzu przez błony śluzowe żołądka, aspiryna nie powinna być stosowana przez pacjentów z chorobą wrzodową.

Bibliografia

  1. Zdrojewicz Z., Jagodziński A., Kowalik-Jagodzińska M., Zielińska E., Stare i nowe oblicza aspiryny, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 4/2018.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *