Szukaj
Szukaj

Hormony tarczycy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hormony tarczycy to związki chemiczne o właściwościach hormonalnych, oddziałujące praktycznie na cały organizm człowieka. Produkowane są przez gruczoł tarczowy zlokalizowany na przedniej powierzchni szyi. Wszelkie zaburzenia w obrębie gospodarki hormonalnej tarczycy negatywnie oddziałują na wiele aspektów zdrowotnych. Ich diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz endokrynolog.

Hormony tarczycy

Hormony tarczycy – rodzaje i działanie

Gruczoł tarczowy wydziela 2 główne hormony:

 1. tyroksynę (T4) – główny produkt wydzielniczy tarczycy. W swojej cząsteczce zawiera aż 4 atomy jodu, zatem odpowiednia podaż tego pierwiastka jest kluczowa dla zachowania zdrowia tarczycy. Jej dobowe wydzielanie wynosi około 80 ug. Tyroksyna pobudza rozpad tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu, wspiera wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego, reguluje czynność gonad, nadzoruje całą gospodarkę hormonalną, zwłaszcza w kontekście glikokortykoidów i somatotropiny (hormonu wzrostu). Dodatkowo potęguje metabolizm i reguluje ciśnienie tętnicze krwi;
 2. trijodotyroninę (T3) – posiada w swojej cząsteczce 3 atomy jodu, a jej dobowe wydzielanie wynosi około 6 ug. Uczestniczy w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów, nasila przemiany energetyczne, wykazuje działanie anaboliczne (choć nadmiar tego hormonu działa odwrotnie – nasila katabolizm). W wątrobie nasila glukoneogenezę oraz glikogenolizę.

Oba te hormony są pochodnymi aminokwasu tyrozyny, zatem do prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędna jest zbilansowana dieta bogata w ten aminokwas. Jednocześnie należy zaznaczyć, że ich produkcja jest kontrolowana i inicjowana przez TSH (tyreotropinę). To hormon produkowany przez przysadkę mózgową, będący glikoproteiną składającą się z podjednostki A i B.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że komórki okołopęcherzykowe tarczycy produkują kalcytoninę. Hormon ten odpowiada za regulację gospodarki wapniowej i fosforanowej w organizmie. Obniża stężenie wapnia zjonizowanego we krwi poprzez zwiększanie jego wydalania przez nerki i hamowanie przyswajania w jelitach.

Hormony tarczycy – normy

Normy poszczególnych hormonów tarczycy w dużej mierze zależą od wieku. W przypadku tyroksyny prezentują się następująco:

Patronite
Patronite
 • do 3. miesiąca życia: 11,5-28,3 pmol/l;
 • 3-12 miesiąc życia: 11,9-25,6 pmol/l;
 • 1-6 lat: 12,3-22,8 pmol/l;
 • 6-11 lat: 12,5-21,5 pmol/l;
 • 11-20 lat: 12,6-21,0 pmol/l;
 • osoby powyżej 20. roku życia: 12,0-22,0 pmol/l.

Zawsze należy jednak kierować się zakresami referencyjnymi udostępnianymi przez laboratorium analityczne na wynikach badań. Normy dla trijodotyroniny są następujące:

 • noworodki: 2,65-9,68 pmol/l;
 • do 3 miesiąca życia: 3,00-9,28 pmol/l;
 • 3-12 miesiąc życia: 3,30-8,95 pmol/l;
 • 1-6 lat: 3,69-8,46 pmol/l;
 • 6-11 lat: 3,88-8,02 pmol/l;
 • 11-20 lat: 3,93-7,70 pmol/l;
 • osoby powyżej 20. roku życia: 3,1-6,80 pmol/l.

Norma laboratoryjna poziomu kalcytoniny wynosi od około 8,3 do 22,0 pmol/L.

Badanie hormonów tarczycy

W celu oceny poziomu poszczególnych hormonów tarczycy, należy wykonać klasyczne badanie krwi. Pobiera się więc próbkę krwi z żyły łokciowej i oddaje do analizy laboratoryjnej. Wyniki dostępne są przeważnie na drugi dzień lub w pilnych przypadkach jeszcze tego samego dnia. Wskazania do badania hormonów tarczycy:

Mogą one wskazywać na choroby tarczycy, wśród których najczęściej rozpoznaje się nadczynność tarczycy (nadmierna produkcja hormonów tarczycy) i niedoczynność tarczycy (niedostateczna produkcja hormonów tarczycy). Ponadto nierzadko diagnozuje się również chorobę Gravesa-Basedowa, chorobę Hashimoto oraz nowotwór tarczycy. Badanie hormonów tarczycy wykonuje się rutynowo w monitorowaniu leczenia tych chorób.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
 2. Dubczak I., Niemczyk L., Fizjologia hormonów tarczycy i przyczyny zaburzeń tarczycowych w przewlekłej niewydolności nerek, Neprol. Dial. Pol. 2016, 20, 258-261.
 3. Silverthorn D., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *