Szukaj

Hormony tarczycy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hormony tarczycy to związki chemiczne o właściwościach hormonalnych, oddziałujące praktycznie na cały organizm człowieka. Produkowane są przez gruczoł tarczowy zlokalizowany na przedniej powierzchni szyi. Wszelkie zaburzenia w obrębie gospodarki hormonalnej tarczycy negatywnie oddziałują na wiele aspektów zdrowotnych. Ich diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz endokrynolog.

Hormony tarczycy

Hormony tarczycy – rodzaje i działanie

Gruczoł tarczowy wydziela 2 główne hormony:

  1. tyroksynę (T4) – główny produkt wydzielniczy tarczycy. W swojej cząsteczce zawiera aż 4 atomy jodu, zatem odpowiednia podaż tego pierwiastka jest kluczowa dla zachowania zdrowia tarczycy. Jej dobowe wydzielanie wynosi około 80 ug. Tyroksyna pobudza rozpad tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu, wspiera wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego, reguluje czynność gonad, nadzoruje całą gospodarkę hormonalną, zwłaszcza w kontekście glikokortykoidów i somatotropiny (hormonu wzrostu). Dodatkowo potęguje metabolizm i reguluje ciśnienie tętnicze krwi;
  2. trijodotyroninę (T3) – posiada w swojej cząsteczce 3 atomy jodu, a jej dobowe wydzielanie wynosi około 6 ug. Uczestniczy w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów, nasila przemiany energetyczne, wykazuje działanie anaboliczne (choć nadmiar tego hormonu działa odwrotnie – nasila katabolizm). W wątrobie nasila glukoneogenezę oraz glikogenolizę.

Oba te hormony są pochodnymi aminokwasu tyrozyny, zatem do prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędna jest zbilansowana dieta bogata w ten aminokwas. Jednocześnie należy zaznaczyć, że ich produkcja jest kontrolowana i inicjowana przez TSH (tyreotropinę). To hormon produkowany przez przysadkę mózgową, będący glikoproteiną składającą się z podjednostki A i B.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że komórki okołopęcherzykowe tarczycy produkują kalcytoninę. Hormon ten odpowiada za regulację gospodarki wapniowej i fosforanowej w organizmie. Obniża stężenie wapnia zjonizowanego we krwi poprzez zwiększanie jego wydalania przez nerki i hamowanie przyswajania w jelitach.

Hormony tarczycy – normy

Normy poszczególnych hormonów tarczycy w dużej mierze zależą od wieku. W przypadku tyroksyny prezentują się następująco:

Patronite
Patronite
  • do 3. miesiąca życia: 11,5-28,3 pmol/l;
  • 3-12 miesiąc życia: 11,9-25,6 pmol/l;
  • 1-6 lat: 12,3-22,8 pmol/l;
  • 6-11 lat: 12,5-21,5 pmol/l;
  • 11-20 lat: 12,6-21,0 pmol/l;
  • osoby powyżej 20. roku życia: 12,0-22,0 pmol/l.

Zawsze należy jednak kierować się zakresami referencyjnymi udostępnianymi przez laboratorium analityczne na wynikach badań. Normy dla trijodotyroniny są następujące:

  • noworodki: 2,65-9,68 pmol/l;
  • do 3 miesiąca życia: 3,00-9,28 pmol/l;
  • 3-12 miesiąc życia: 3,30-8,95 pmol/l;
  • 1-6 lat: 3,69-8,46 pmol/l;
  • 6-11 lat: 3,88-8,02 pmol/l;
  • 11-20 lat: 3,93-7,70 pmol/l;
  • osoby powyżej 20. roku życia: 3,1-6,80 pmol/l.

Norma laboratoryjna poziomu kalcytoniny wynosi od około 8,3 do 22,0 pmol/L.

Badanie hormonów tarczycy

W celu oceny poziomu poszczególnych hormonów tarczycy, należy wykonać klasyczne badanie krwi. Pobiera się więc próbkę krwi z żyły łokciowej i oddaje do analizy laboratoryjnej. Wyniki dostępne są przeważnie na drugi dzień lub w pilnych przypadkach jeszcze tego samego dnia. Wskazania do badania hormonów tarczycy:

Mogą one wskazywać na choroby tarczycy, wśród których najczęściej rozpoznaje się nadczynność tarczycy (nadmierna produkcja hormonów tarczycy) i niedoczynność tarczycy (niedostateczna produkcja hormonów tarczycy). Ponadto nierzadko diagnozuje się również chorobę Gravesa-Basedowa, chorobę Hashimoto oraz nowotwór tarczycy. Badanie hormonów tarczycy wykonuje się rutynowo w monitorowaniu leczenia tych chorób.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Dubczak I., Niemczyk L., Fizjologia hormonów tarczycy i przyczyny zaburzeń tarczycowych w przewlekłej niewydolności nerek, Neprol. Dial. Pol. 2016, 20, 258-261.
  3. Silverthorn D., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.