Szukaj
Szukaj

Choroba Gravesa-Basedowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Choroba Gravesa-Basedowa to autoimmunologiczna choroba tarczycy, będąca jedną z najczęstszych przyczyn jej nadczynności. Układ odpornościowy organizmu wydziela przeciwciała przeciwko receptorowi TSH, czego konsekwencją jest wzmożona praca gruczołu tarczowego i nadprodukcja hormonów tarczycy. Schorzenie dotyczy głównie kobiet, choć płeć nie jest regułą.

Przyczyny choroby Gravesa-Basedowa

Jak w przypadku każdej choroby o podłożu autoimmunologicznym, tak i tutaj nie do końca wiadomo, skąd się ona bierze. Oczywiście przyczyną jest zaburzenie funkcjonowania układu immunologicznego, jednak mechanizm tego zjawiska nie jest znany. Uważa się, że wynika ze współdziałania czynników wewnątrzpochodnych i zewnątrzpochodnych:

  • predyspozycje genetyczne – choroba aż w ponad 50% występuje rodzinnie;
  • palenie papierosów – zwiększa ryzyko choroby aż 8-krotnie;
  • obecność innych przewlekłych chorób autoimmunologicznych, np. mieszanej choroby tkanki łącznej;
  • stres – jako kolejny, silny czynnik ryzyka;
  • estrogeny – choroba częściej występuje u kobiet.

Istotny jest również patomechanizm nadczynności tarczycy w chorobie Gravesa-Basedowa. Autoprzeciwciała anty-TSHR, łącząc się z receptorem TSH obecnym na błonie komórkowej tyreocytów, wywołują ich nadmierną, niekontrolowaną aktywację. To z kolei prowadzi do wzmożonego wydzielania hormonów i objawów nadczynności tarczycy. U części chorych pobudzenie receptora TSH stymuluje też wzrost tarczycy i jej unaczynienie. Ponieważ hormony tarczycy są produkowane w nadmiarze, dochodzi do zahamowania wydzielania TSH przez przysadkę.

Jak objawia się choroba Gravesa-Basedowa?

U chorych w wieku 20-50 lat częściej obserwuje się pełnoobjawowy obraz hipertyreozy, natomiast u osób starszych objawy mogą być słabiej wyrażone, a częściej rozwija się zespół tarczycowo-sercowy. U nastolatków objawy także mogą być nietypowe i nierzadko dopiero badania laboratoryjne wykonane z powodu niecharakterystycznych dolegliwości naprowadzają na rozpoznanie.

Choroba Gravesa-Basedowa objawy

Charakterystyczne objawy, które mogą towarzyszyć chorobie Gravesa-Basedowa to między innymi:

Patronite
Patronite
  • wole naczyniowe – ułatwiają rozpoznanie schorzenia, ponieważ choroba Gravesa-Basedowa bardzo rzadko występuje bez ich obecności;
  • wytrzeszcz oczu – wskutek zwiększenia objętości tkanki oczodołowej;
  • obrzęk przedgoleniowy – u 3% przypadków;
  • akropachia tarczycowa – pogrubienie i zaokrąglenie paliczków rąk.

W badaniach laboratoryjnych widać znaczne zmiany w poziomie hormonów tarczycowych, natomiast podczas USG tarczycy charakterystyczną zmianą jest hipoechogeniczność miąższu. Tarczyca najczęściej jest powiększona. Warto wspomnieć o obrazie klinicznym, który nie jest typowy dla choroby, jednak bardzo często jej towarzyszy. Są to m.in.:

Najbardziej typową cechą choroby Gravesa-Basedowa jest jej nawracający przebieg, z okresami zaostrzeń i remisji. W nieleczonej nadczynności tarczycy w przebiegu omawianej choroby z czasem też dojdzie do samoistnej remisji, ale wcześniej mogą wystąpić groźne dla życia powikłania (przełom tarczycowy, udar mózgu lub zawał serca).

Choroba Gravesa-Basedowa – leczenie

Nie istnieją skuteczne metody leczenia przyczynowego choroby, ponieważ nie są znane jej przyczyny. Leczy się objawy, czyli głównie nadczynność tarczycy oraz orbitopatię. Bardzo często podstawą jest leczenie farmakologiczne. Leki przeciwtarczycowe nie tylko hamują wytwarzanie hormonów tarczycy, lecz mają także miejscowe (wewnątrztarczycowe) działanie immunosupresyjne, w wyniku którego zmniejsza się stężenie przeciwciał anty-TSHR. Do innych, alternatywnych metod leczenia należą:

  • terapia jodem promieniotwórczym;
  • leczenie operacyjne;
  • leczenie radykalne.

Operacja różni się tym od radykalnego, że wycina się jedynie część tarczycy, pozostawiając jej resztki. Leczenie radykalne ma na celu nieodwracalne uszkodzenie wszystkich tkanek tarczycy, nie pozostawiając nawet kawałka sprawnego fragmentu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bałdys-Waligórska A., Gołkowski F., Sokołowski G., Buziak-Bereza M., Skalski M., Hubalewska-Dydejczyk A., Przypadek pacjenta z chorobą Gravesa-Basedowa, orbitopatią i rakiem brodawkowatym tarczycy, Endokrynologia Polska, 6/2008.
  2. Szczepańska E., Gietka-Czernel M., Jastrzębska H., Trudności w leczeniu choroby Gravesa-Basedowa, Postępy Nauk Medycznych, 12/2017.
  3. Basińska M., Merc M., Juraniec O., Nastrój osób z chorobą Gravesa-Basedowa i chorobą Hashimoto, Endokrynologia Polska, 6/2009.
  4. Matyaszek K., Objawy kliniczne i wpływ leczenia na stan psycho-fizyczny u chorych z nadczynnością tarczycy, Kraków 2020.
  5. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.