Szukaj
Szukaj

Rehabilitacja w wodzie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rehabilitacja w wodzie to nieinwazyjna, przyjemna i skuteczna metoda leczenia wielu problemów zdrowotnych. Można ją prowadzić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych czy seniorów, bez względu na stan zdrowia. Wcześniej należy jedynie wykluczyć bezwzględne przeciwwskazania do terapii w środowisku wodnym. Ćwiczenia w wodzie pozwalają na wykonywanie ruchu w odciążeniu, zaś oddziaływanie siły wyporu powoduje uczucie utraty masy ciała, przez co zwiększa rozluźnienie mięśni.

Rehabilitacja w wodzie

Rehabilitacja w wodzie — charakterystyka

Metody fizjoterapeutyczne stosowane bez udziału wody są obciążone czynnikami niekorzystnymi dla wielu chorych osób. Siła grawitacji, która działa na organizm powoduje szybsze
zmęczenie, może nasilać dolegliwości bólowe oraz zniecierpliwienie ćwiczeniami. Woda tworzy przyjazne i ciekawe środowisko pracy, jak również wpływa korzystnie na parametry niemal wszystkich układów. Z racji mniejszej ilości przeciwwskazań zdrowotnych, większa liczba pacjentów może uczestniczyć w terapii wodnej. Rehabilitacja w wodzie rozumiana jest jako interdyscyplinarne działanie ukierunkowane na leczenie chorego, umożliwiające w jak największym stopniu aktywne i samodzielne życie. Prawidłowo zaplanowany program rehabilitacji i jego realizacja skraca okres leczenia, poprawia wyniki oraz łagodzi skutki powstałego już inwalidztwa.

Wskazania do rehabilitacji w wodzie

Znaczna większość chorób przewlekłych, zespołów wrodzonych czy kontuzji po ustąpieniu stanu ostrego nadaje się do rehabilitacji w wodzie. Dlatego trudno jest wymienić wszystkie wskazania. Do najpopularniejszych należą:

Z rehabilitacji w wodzie mogą korzystać również seniorzy, którzy jak najdłużej chcą zachować sprawność ruchową i samodzielność. Dzięki wyporności wody mogą oni ćwiczyć regularnie z wysoką częstotliwością bez obaw o obciążanie osłabionych wiekiem stawów.

Efekty rehabilitacji w wodzie

Korzyści usprawniania pacjenta za pomocą metod rehabilitacji w wodzie jest wiele. Do najistotniejszych zalicza się następujące efekty:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • odciążenie stawów, co łagodzi ich dolegliwości bólowe, poprawia mobilność i może przyczyniać się do lepszego rozprowadzania mazi stawowej na powierzchniach stawowych;
  • poprawa siły mięśniowej;
  • zwiększenie zakresu ruchomości stawów;
  • efektywniejsze rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni;
  • zmniejszenie obrzęków wskutek działania ciśnienia hydrostatycznego wody;
  • poprawa postawy ciała, stabilność tułowia, równowagi, koordynacji i stanu psychofizycznego;
  • poprawy przemiany materii i redukowanie nadmiernej masy ciała;
  • stymulacja układu krążenia do wydajniejszej pracy;
  • poprawy funkcjonowania nerek i zwiększenie przepływu krwi w tych narządach;
  • redukcja dolegliwości bólowych.

Należy również zaznaczyć, że środowisko wodne znacznie poprawia samopoczucie i uspokaja.

Metody rehabilitacji w wodzie

Istnieje wiele metod rehabilitacji w wodzie, a wraz z upływem czasu powstają kolejne lub te dawne zostają poddane modyfikacjom. Najpopularniejszymi metodami są: koncepcja Halliwick, Watsu oraz WaterDance. Halliwick jest sposobem uczenia ze zwróceniem szczególnej uwagi na osoby z trudnościami fizycznymi i wykorzystaniem zabaw w wodzie, niezależnego poruszania się w niej i pływania. Zarówno nauka pływania, jak i terapia opierają się na zasadach fizyki, a w szczególności: hydrostatyki, hydrodynamiki oraz mechaniki ciała. Watsu jest rekomendowana przede wszystkim pacjentom z problemami kręgosłupa. Wypór wody odciąża kręgi i pozwala kręgosłupowi być poruszanym w sposób niemożliwy do osiągnięcia na lądzie. Delikatne, stopniowe skręty i
pociągnięcia uwalniają nacisk na nerwy z usztywnionego kręgosłupa i pomagają cofnąć dysfunkcje w unerwianych organach. Z kolei WaterDance to forma pracy terapeutycznej z ciałem w wodzie, którą można poznawać dopiero po ukończeniu wszystkich stopni Watsu. Składa się na nią choreografia ruchowa wykonywana pod wodą, przypominająca taniec. Warto wiedzieć, że w rzeczywistości metod rehabilitacji w wodzie jest kilkadziesiąt. Z pewnością każdy jest w stanie znaleźć formę pracy idealną dla siebie i swoich potrzeb.

Przeciwwskazania do rehabilitacji w wodzie

Choć rehabilitacja w wodzie ma tak wiele zalet, nie zawsze może być poprowadzona. Do podstawowych przeciwwskazań do niej należą:

Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do takiej formy terapii zawsze podejmuje lekarz bądź fizjoterapeuta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wódka K., Bibro M., Łaczek-Wójtowicz M., Charakterystyka wybranych metod terapeutycznych stosowanych w środowisku wodnym.
  2. Miłkowski K., Walicka-Cupryś K., Chmiel E., Podstawy terapii w wodzie. Wybrane metody i koncepcje, Rzeszów 2015.
  3. Nonn-Wasztan S., Zdrowie kobiety i mężczyzny w aspekcie metod rehabilitacji w wodzie, Nowiny Lekarskie, 4/2012.
  4. Łubkowska W., Szark-Eckardt M., Korygowanie postawy ciała poprzez pływanie i ćwiczenia w wodzie, Bydgoszcz 2015.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *