Szukaj
Szukaj

Terapia Watsu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Terapia Watsu jest jedną z najbardziej innowacyjnych i skutecznych metod fizjoterapeutycznych XXI wieku. Znajduje zastosowanie również w ośrodkach SPA czy odnowy biologicznej sportowców. Obejmuje całe sekwencje ćwiczeń, ucisków i miękkiej mobilizacji stawów, przeplatanych masażem Shiatsu. Wszystko odbywa się w wodzie, przez co na ciało pacjenta oddziałuje jednocześnie szereg rozmaitych bodźców.

Terapia Watsu

Terapia Watsu – na czym polega?

Terapia Watsu to usystematyzowane sekwencje ćwiczeń, stretchingu, mobilizacji i elementów japońskiego masażu Shiatsu. Wszystko odbywa się w basenie, w ciepłej wodzie o temperaturze 34-35 stopni C. Pojedyncza sesja trwa 30-60 minut, w zależności od potrzeb osoby ćwiczącej. Przed rozpoczęciem terapii specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, który przypomina ten przeprowadzany w tradycyjnym gabinecie fizjoterapeutycznym. Istotą terapii jest uzyskanie maksymalnego odprężenia przez pacjenta. Można ją prowadzić bez względu na wiek pacjenta.

Wszystko rozpoczyna się przyjęciem pozycji wyjściowej już w wodzie. Fizjoterapeuta przytrzymuje pacjenta na wysokości szyi oraz kości krzyżowej. Następnie wprowadza proste sekwencje – ruchy są harmonijne, rytmiczne, skoordynowane z oddechem pacjenta. Ciepło otaczającej wody oraz płynność ruchu wprowadzają w stan głębokiej relaksacji. Wraz z upływem czasu ćwiczenia stają się coraz bardziej intensywne, dołącza się elementy stretchingu i masażu Shiatsu. Wszystkie części przeplatane są okresami bezruchu i wyciszenia. Pozycję wyjściową pacjenta można zmieniać, w taki sposób, aby opracować wszystkie części ciała.

Terapia Watsu – wskazania

Do najczęstszych wskazań do terapii Watsu zaliczamy następujące:

 

U sportowców Watsu wykorzystuje się najczęściej w okresie ciężkiego treningu przygotowawczego do zawodów, a także w okresie przejściowym między zawodami.

Patronite
Patronite

Terapia Watsu – efekty

Efekty widać już po jednej sesji Watsu. Zauważa się wówczas zmniejszenie napięcia mięśniowego i dolegliwości bólowych, zwiększenie ruchomości w stawach oraz redukcję zmęczenia. Jednak znacznie korzystniejsze rezultaty osiągniemy po całej serii zabiegów (5-10, wykonywanych najlepiej 2 razy w tygodniu). Wówczas poprawia się dodatkowo jakość snu i trawienie, wzrasta odporność, zmniejszają się nadpobudliwość i stany lękowe, a także poprawia się samopoczucie w dłuższej perspektywie czasu.

Dzięki przeniesieniu pacjenta do środowiska wodnego, doświadcza on większej ruchomości i wolności ciała. Wypór wody odciąża kręgi i pozwala kręgosłupowi być poruszanym w sposób niemożliwy do osiągnięcia na lądzie. Z kolei delikatne, stopniowe skręty i pociągnięcia uwalniają nacisk na nerwy z usztywnionego kręgosłupa i pomagają cofnąć dysfunkcje w unerwianych organach. Dlatego metoda Watsu jest coraz chętniej wykorzystywana przy rozmaitych problemach z kręgosłupem.

Zobacz również: Niestabilność kręgosłupa.

Terapia Watsu – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii Watsu są takie same jak w przypadku innych zabiegów z zakresu hydroterapii czy kinezyterapii. Najważniejszymi przeciwwskazaniami są więc:

 • niewyrównane choroby układu krążenia;
 • aktywne infekcje;
 • ostre stany zapalne, zaostrzenie chorób reumatycznych i przewlekłych;
 • otwarte rany;
 • zaawansowana osteoporoza;
 • zakaźne choroby skóry;
 • alergie na preparaty zawarte w wodzie w basenie;
 • gorączka;
 • lęk przed wodą.

 

To właśnie specjalista zajmujący się tą terapią powinien dokładnie zdiagnozować aktualny stan zdrowia pacjenta i zakwalifikować go do zabiegów bądź skierować na inne.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Weber-Nowakowska K., Gębska M., Żyżniewska-Banaszak E., Watsu – nowoczesna metoda znajdująca zastosowanie w fizjoterapii, odnowie biologicznej i sporcie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 1/2013.
 2. Miłkowski K., Walicka-Cupryś K., Chmiel E., Podstawy terapii w wodzie. Wybrane metody i koncepcje, Rehabilitacja, 2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *