Metoda Halliwick odnosi się do terapii prowadzonej w wodzie, najczęściej w basenie. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz pacjentów z rozmaitymi defektami neurologicznymi. Posiada starannie przemyślaną koncepcję, obejmującą zdobywanie kolejnych punktów programu (łącznie jest ich 10). Terapia powinna być prowadzona przez przeszkolonego specjalistę, np. fizjoterapeutę.
Metoda Halliwick – na czym polega?
Podstawowe zasady prowadzenia tego typu terapii obejmują dobre samopoczucie osoby ćwiczącej, brak lęku przed wodą oraz pracę indywidualną 1:1. Instruktor powinien być przeszkolony, także w ratownictwie wodnym. Należy pamiętać, że zbyt duża pomoc uniemożliwi zrobienie postępów, dlatego należy znaleźć kompromis pomiędzy pomocą w wodzie, a dążeniem do samodzielności pacjenta. Kiedy jest to możliwe rekomenduje się wręcz metodę prób i błędów, co pozwoli osobie ćwiczącej na optymalną naukę zadań w wodzie.
Metoda Halliwick składa się ona z 10 punktów programu, koniecznych do zdobywania przez pacjenta:
- Przystosowanie psychiczne – nauka kontroli oddechu, balansu w wodzie, przyzwyczajenie się do środowiska wodnego.
- Niezależność – dążenie do braku stałego kontaktu wzrokowego i dotykowego z terapeutą.
- Kontrola rotacji poprzecznej – zdobycie umiejętności płynnego przechodzenia np. z pozycji leżenia na grzbiecie do stania w wodzie.
- Kontrola rotacji strzałkowej – zdobycie umiejętności kontroli każdej rotacji w płaszczyźnie strzałkowej, np. chodzenie w bok.
- Kontrola rotacji wzdłużnej – zdobycie umiejętności ruchów wzdłuż osi kręgosłupa, np. obracanie się w wodzie z pozycji leżenia na brzuchu do leżenia na plecach.
- Kontrola rotacji łączonej – zdobycie umiejętności łączenia w sekwencje ruchowe wszystkich powyższych rotacji.
- Wypór – eliminacja lęku związanego z utonięciem poprzez zrozumienie jak działa siła wyporu wody.
- Równowaga w bezruchu – umiejętność swobodnego unoszenia się na wodzie w bezruchu, nauka równowagi.
- Ślizg w turbulencjach – równowaga podczas nagłych, silniejszych ruchów wody wywoływanych sztucznie, bez tonięcia i strachu, jak również bez pomocy fizycznej terapeuty.
- Prosty napęd i podstawowe ruchy pływackie, czyli pierwsze ruchy pływające.
W trakcie kolejnych sesji terapeutycznych osoba prowadząca zajęcia stopniowo, powoli zdobywa wspólnie z pacjentem kolejne punkty w ustalonej wyżej kolejności. W tym celu wykonuje ćwiczenia oraz urozmaica je zabawami (zwłaszcza w przypadku dzieci). Kluczowe są: wzajemne zaufanie, brak presji, przyjazna atmosfera i element współzawodnictwa (w przypadku grup kilkuosobowych, pamiętając jednak że współzawodnictwo powinno być zdrowe i stanowić jedynie uzupełnienie zabaw).
Metoda Halliwick – wskazania
Największe korzyści z metody Halliwick odnotowuje się w następujących problemach zdrowotnych:
- zespół Downa;
- mózgowe porażenie dziecięce;
- autyzm;
- zaburzenia integracji sensorycznej;
- dystrofia mięśniowa;
- wady postawy;
- urazy rdzenia kręgowego;
- bóle kręgosłupa i ich profilaktyka;
- bóle kostno-stawowe;
- nadpobudliwość ruchowa;
- choroby przebiegające z osłabieniem siły mięśniowej lub zanikiem mięśni, np. udary mózgu.
Halliwick jest idealną metodą pracy w wodzie w przypadku osób w każdym wieku. Korzystają z niej zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe czy starsze. Można stosować ją także u osób zdrowych celem nauki pływania.
Metoda Halliwick – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do zastosowania metody to przede wszystkim:
- silny lęk przed wodą;
- ostre stany zapalne;
- gorączka;
- zaostrzenie chorób przewlekłych;
- uszkodzenia skóry, rany;
- infekcje wirusowe i choroby zakaźne;
- uczulenie na składniki dezynfekujące wodę w basenie;
- niektóre przewlekłe choroby płuc, np. przewlekłe zapalenie miąższu płucnego czy dychawica oskrzelowa;
- choroby przebiegające z silnymi zaburzeniami równowagi;
- gruźlica;
- wady wrodzone układu krążenia.
Osoby chore na cukrzycę nigdy nie powinny wchodzić do basenu na czczo. Pacjenta do terapii kwalifikuje terapeuta, który będzie ją przeprowadzał.
Polecane produkty:
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... | |
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Weber-Nowakowska K., Żyżniewska-Banaszak E., Gębska M., Nowe metody fizjoterapii. Koncepcja Halliwick jako forma usprawniania w środowisku wodnym, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2011.
- Miłkowski K., Chmiel E., Walicka-Cupryś K., Podstawy terapii w wodzie: wybrane metody i koncepcje, Rehabilitacja, 2015.