Szukaj

Schorzenia ortopedyczne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Schorzenia ortopedyczne oraz różnego rodzaju urazy związane z aparatem ruchu są jedną z częstszych przyczyn wizyt ludzi u fizjoterapeuty. Tego typu kontuzje i choroby dotyczą osób niezależnie od płci oraz w każdym wieku. Dodatkowo na pojawienie się urazu nie ma wpływu pora roku czy dnia. Uznaje się, że schorzenia ortopedyczne są najczęściej efektem urazów lub choroby zwyrodnieniowej stawów.

Schorzenia ortopedyczne

Schorzenia ortopedyczne – przyczyny

Jedną z częstszych przyczyn schorzeń ortopedycznych (głównie u ludzi starszych) są zmiany zwyrodnieniowe oraz osteoporoza. W efekcie zwiększa się podatność na urazy, a ból staje się często nieodłącznym elementem wielu czynności dnia codziennego. Kolejną, częstą przyczyną są wypadki komunikacyjne, przy pracy oraz przy czynnościach dnia codziennego. Inną przyczyną są wady wrodzone. Do pozostałych przyczyn można zaliczyć:

Schorzenia ortopedyczne – podział

Wśród schorzeń ortopedycznych można wyróżnić następujące jednostki:

Schorzenia można podzielić także na wrodzone oraz nabyte, czyli takie, do których doszło już po porodzie (np. w dorosłym życiu).

Wady wrodzone

Do najczęściej występujących wad wrodzonych związanych z narządem ruchu są:

Wady nabyte

Najczęściej spotykane wady nabyte przedstawiono poniżej.

Amputacje

Amputacja wiąże się z dużym szokiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. W rezultacie na leczenie po operacji składa się zarówno fizjoterapia, jak i psychoterapia, farmakoterapia i leczenie specjalistyczne.

Zobacz również: Amputacja kończyny dolnej – rehabilitacja.

tubapay
tubapay

Schorzenia w obrębie kręgosłupa oraz stóp

Mowa o wszelkich odchyleniach w budowie kręgosłupa lub stopy, czyli:

Wszystkie te schorzenia mogą być efektem innych chorób, nieprawidłowego trybu życia, niewydolnych mięśni, problemów neurologicznych czy zbyt małej aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Schorzenia te można leczyć ortopedycznie oraz fizjoterapeutycznie, w zależności od stopnia nasilenia. Zwykle połączenie tych dwóch metod przynosi oczekiwane rezultaty. W przypadku znacznych zmian w budowie aparatu kostnego zaleca się leczenie chirurgiczne.

Następstwa złamań kości

Złamanie może dotyczyć każdej kości. Tego typu urazy dzielimy między innymi na otwarte i zamknięte, co wiąże się ściśle z wdrażanym procesem leczenia. Do powikłań po złamaniach zaliczamy krwawienia, uszkodzenia nerwów obwodowych, przykurcze w stawach czy stawy rzekome. Leczenie każdego z tych powikłań można wspomóc postępowaniem fizjoterapeutycznym, ponieważ kinezyterapia w połączeniu z fizykoterapią często wystarcza do powrotu do zdrowia.

Zobacz również: Złamanie otwarte.

Choroby więzadeł, ścięgien i mięśni

Należą do najczęstszych schorzeń ortopedycznych. Grupą najpopularniejszych są:

Urazy te są zwykle łatwe w leczeniu, jednakże wymagają czasu na regenerację organizmu. Ciężkie przypadki zazwyczaj muszą być leczone chirurgicznie. Z kolei po operacji wymaga się wdrożenia odpowiedniej rehabilitacji.

Neuropatie

Do schorzeń ortopedyczno-neurologicznych zalicza się między innymi:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gaździk T., Ortopedia i Traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
  2. Dziak A., Podstawy ortopedii i traumatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.