Szukaj
Szukaj

Rehabilitant

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rehabilitant to osoba zajmująca się przywracaniem zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta, co wpływa na jego zdolność funkcjonowania w społeczeństwie, pracy i życiu codziennym. Najczęściej pojęcie to wykorzystujemy w odniesieniu do fizjoterapeuty, jednak należy wiedzieć, że zadania rehabilitanta są znacznie szersze.

Rehabilitant

Fizjoterapia a rehabilitacja

Często można spotkać się z pytaniem czy fizjoterapeuta a rehabilitant to to samo? Fizjoterapia i rehabilitacja to pojęcia, które bywają stosowane zamiennie, co jest błędem. Rehabilitacja jest znacznie szerszym pojęciem, mieszczącym w sobie również fizjoterapię. Ma na celu przywrócenie pacjenta do zdrowia (fizycznego lub psychicznego) i przywrócenie jego zdolności do pracy zawodowej. Z kolei fizjoterapia to dział rehabilitacji. Wiąże się z wykorzystaniem szeregu metod oddziałujących na ciało, mających na celu usunięcie dysfunkcji, głównie narządu ruchu. Fizjoterapia dzieli się na 3 główne elementy:

W ostatnich latach nastąpił intensywny rozwój fizjoterapii, w związku z czym wyszczególnia się jeszcze jedną jej dziedzinę – jest to terapia manualna. Obejmuje ona głównie pracę na stawach i tkankach miękkich, zaś przykładem metody terapii manualnej może być terapia Kaltenborn-Evjenth.

Co robi rehabilitant?

Jeśli mamy na myśli fizjoterapię, rehabilitant za pomocą szeregu różnych technik (ćwiczenia, zabiegi fizykalne, terapia manualna, masaże) oddziałuje na ciało pacjenta i przywraca mu sprawność. Każdy uraz upośledza funkcjonowanie określonych tkanek i układów. Istnieje również wiele chorób, które oddziałują na aparat ruchu i ważne funkcje organizmu. Celem rehabilitanta jest zlikwidowanie przyczyn problemu pacjenta.

Można to przedstawić na przykładzie bólu kręgosłupa związanego z siedzącym trybem życia. Rehabilitant szczegółowo ocenia kondycję pacjenta, sprawdza napięcie określonych grup mięśniowych i wykonuje testy funkcjonalne. Pierwsza wizyta ma głównie charakter diagnostyczny, choć zwykle zostaje czas na wdrożenie wstępnej terapii. Na podstawie obserwacji i wyników badania funkcjonalnego wdraża się leczenie. Prawdopodobnie źródłem problemu będzie przykurcz mięśni klatki piersiowej i mięśni zginaczy stawu biodrowego, zaś osłabienie mięśni pośladkowych, mięśni brzucha i mięśni kulszowo-goleniowych. Pojawia się też ustawienie kręgów w patologicznej, nieergonomicznej pozycji lub ucisk na nerw kulszowy. Rehabilitant dobiera metody terapeutyczne – ćwiczenia, PIR, masaż tkanek głębokich, suche igłowanie, kinesiotaping, elektrostymulacja, mobilizacje stawów kręgosłupa i wiele innych, które przywracają ciału balans, likwidując problem u jego źródła. Zaleca również wdrożenie aktywności fizycznej na co dzień, co jest elementem profilaktyki.

Patronite
Patronite

Rehabilitant w odniesieniu do szeroko pojętej rehabilitacji może również wykorzystywać techniki oddziałujące na psychikę i aspekt społeczny funkcjonowania pacjenta. Ma na celu np. przywracanie jego zdolności do pracy zawodowej, lecz nie tylko. Warto pamiętać, że rehabilitację pacjenta zwykle prowadzi nie jedna osoba, lecz zespół interdyscyplinarny, w skład którego mogą wejść specjaliści tacy jak: logopeda, psycholog, pedagog i inni. Zamienne stosowanie pojęć fizjoterapeuty i rehabilitanta nie jest kategorycznym błędem, jednak znajomość funkcji obu specjalistów pozwala na lepsze zrozumienie współpracy.

Zobacz również: Ile zarabia fizjoterapeuta?

Kiedy udać się do rehabilitanta?

Na rehabilitację zwykle kieruje pracodawca, jeśli pracownik dozna urazu (fizycznego lub psychicznego) uniemożliwiającego wykonywanie pracy zawodowej, jak również organy wyższe (np. sąd), jeśli dana osoba nie jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie i wymaga kompleksowej terapii. Jeśli natomiast mamy na myśli fizjoterapeutę, należy udać się do niego między innymi przy następujących problemach zdrowotnych:

Rehabilitant (jak również fizjoterapeuta), jeśli to możliwe działa przyczynowo. Dlatego terapia często okazuje się być skuteczna i likwiduje konieczność leczenia operacyjnego, np. przy bólach kręgosłupa.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kwolek A., Rehabilitacja medyczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
  2. Sieroń A., Śliwiński Z., Wielka fizjoterapia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
  3. Tarnacka B., Rehabilitacja, Wydawnictwo Asteria, Gdańsk 2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *