Pleksopatia to pojęcie medyczne odnoszące się do uszkodzenia całego splotu nerwowego. Może być spowodowane różnymi czynnikami, np. chorobą, urazem czy zakażeniem. W sytuacjach, w których nie można ustalić przyczyny, mówi się o pleksopatii idiopatycznej. Leczenie zależy w dużej mierze od mechanizmu powstawania.
Pleksopatia – przyczyny
Uszkodzenie splotu nerwowego może wynikać z rozmaitych przyczyn takich jak:
- przewlekły ucisk;
- uraz mechaniczny, np. podczas wypadku komunikacyjnego czy upadku z wysokości;
- nowotwór;
- zespół metaboliczny lub choroby autoimmunologiczne;
- zakażenia.
Przykładowo, uszkodzenie splotu ramiennego może być konsekwencją kleszczowego zapalenia mózgu, jak również stanowi objaw zespołu Parsonage’a-Turnera. Natomiast uszkodzenie splotu trzewnego najczęściej wynika z guzów nowotworowych umiejscowionych w obrębie jamy brzusznej, choć może wynikać także z powikłań podczas operacji w tym miejscu. Uszkodzenie splotu szyjnego często jest skojarzone ze złamaniem kręgów szyjnych. Mechanizm powstania urazu wiąże się przeważnie z wypadkiem komunikacyjnym, skokiem do płytkiego zbiornika wodnego, upadkiem z wysokości albo uderzeniem w głowę ciężkim spadającym przedmiotem.
Pleksopatia – objawy
Obraz kliniczny pleksopatii może być niezwykle różnorodny, w zależności od tego, który splot nerwowy uległ uszkodzeniu. Przykładowe objawy w zależności od splotu:
- splot szyjny – nudności, zawroty głowy, szumy uszne i piski niesłyszalne przez osoby postronne, zaburzenia połykania, sztywność karku, problemy z oddychaniem, zaburzenia czucia w obrębie szyi, obręczy barkowej, głowy;
- splot ramienny – ból i utrata funkcji kończyny górnej, brak czucia powierzchownego i brak czucia głębokiego w całej kończynie górnej;
- splot lędźwiowy – ból promieniujący od pośladka, przez boczną część uda, przednio-boczną łydkę do dużego palca stopy, drętwienie i zaburzenia czucia w powyższych miejscach, utrata funkcji całej kończyny dolnej, zaburzenia czucia powierzchownego i zaburzenia czucia głębokiego w tej kończynie;
- splot trzewny (tzw. splot słoneczny) – nudności i wymioty, zaburzenia oddechu, w tym duszności, nietrzymanie stolca i nietrzymanie moczu, bóle brzucha.
Splotów jest więcej, a objawy uszkodzenia zależą od funkcji, jaką one pełnią.
Diagnostyka pleksopatii
Złotym standardem diagnostyki czynności nerwów i splotów nerwowych jest EMG (elektromiografia). Jest to igłowe badanie mięśni polegające na ocenie reakcji konkretnego mięśnia na bodziec elektryczny doprowadzany do niego specjalną elektrodą igłową jednorazowego użytku (wkłuwaną do mięśnia). Na tej podstawie często kwalifikuje się pacjenta do ENG (elektroneurografia), czyli badania przewodnictwa nerwowego. Na jego podstawie ocenić można także miejsce uszkodzenia struktur nerwowych. Podczas ENG elektrody nakleja się na skórę. Uzupełniająco wykonuje się badania obrazowe lub badania laboratoryjne w zależności od podejrzeń lekarza, ponieważ należy znaleźć przyczynę pleksopatii.
Pleksopatia – leczenie
Jeśli jest to możliwe, uszkodzenie splotu nerwowego leczy się przyczynowo, np. drogą antybiotykoterapii przy zakażeniach bakteryjnych. W innym razie wdraża się farmakoterapię, np. glikokortykoidy przy chorobach autoimmunologicznych. Uszkodzenia nerwów goją się dość długo – nawet do 2 lat. Jeśli problem jest bagatelizowany i minie wskazany czas, zmiany patologiczne mogą się utrwalić. Stają się wówczas nieodwracalne. Regenerację nerwów można wspierać ciepłolecznictwem, suplementacją witaminy C, witamin z grupy B i kwasów tłuszczowych Omega 3, a także elektrostymulacją czy laseroterapią. Zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą zajmującym się przypadkami neurologicznymi.
Polecane produkty:
Omega 3
Olej Omega 3 to czysty, 100% naturalny produkt pozyskiwany z rośliny o nazwie Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens). Tłoczony jest na zimno co sprawia, że zachowuje wszystkie, cenne składniki. Stanowi m.in. wsparcie dla mózgu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Król M., Zajkowska J., Woźniewska P., Infekcyjne przyczyny uszkodzenia splotu ramiennego a zespół Parsonage’a-Turnera, Neurologia po Dyplomie, 4/2017.
- Mayer S., Louis E., Noble J., Merritt Neurologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2023.
- Boćkowski L., Sobaniec W., Sendrowski K., Olchowik B., Zastosowanie i specyfika badań elektromiograficznych i elektroneurograficznych w neuropediatrii, Neurologia Dziecięca, 18/2009.