Splot trzewny łac. plexus coeliacus (zwany również jako splot słoneczny łac. plexus solaris) to jeden z najpopularniejszych i najbardziej znaczących splotów nerwowych w ciele człowieka. Anatomicznie tworzą go zrośnięte sploty trzewne prawy i lewy, należące do układu nerwowego autonomicznego.
Sploty układu autonomicznego
Gałęzie nerwowe pochodzące od pnia współczulnego wnikają w większości do splotów układu autonomicznego. Oprócz tego, do splotów tych dochodzą również gałęzie przywspółczulne, na ogół jednak znacznie mniej liczne. Sploty autonomiczne zlokalizowane są głównie do przodu od rdzenia kręgowego. W klatce piersiowej mamy więc splot płucny, w jamie brzusznej trzewny, międzykrezkowy, podbrzuszny górny, natomiast w miednicy podbrzuszny dolny.
Splot trzewny – budowa
Otrzewną jamy brzusznej zaopatrują eferentne włókna współczulne, których komórki początkowe znajdują się na poziomie T5-L2 rogów bocznych rdzenia kręgowego. Ich włókna biegną dalej w korzeniach przednich poprzez białe włókna łączące do zwojów pnia współczulnego, następnie (bez połączeń synaptycznych) biegną poprzez nerwy trzewne do trzech zwojów przedkręgowych:
- trzewnego;
- aortalno-nerkowego;
- krezkowego górnego.
W tym miejscu łączą się synaptycznie z komórkami zazwojowymi. Włókna komórek zazwojowych, przedzwojowych oraz włókna aferentne tworzą ostatecznie omawiany splot trzewny. Należy wiedzieć, że od splotu trzewnego odchodzą kolejne, bardzo ważne sploty:
- przeponowy;
- nadnerczowy;
- nerkowy;
- jądrowy u mężczyzn i jajnikowy u kobiet;
- żołądkowy górny i dolny;
- wątrobowy;
- śledzionowy;
- krezkowy górny;
- aortowy brzuszny.
Ze względu na swoją rozległość i ogromne znaczenie dla życia splot trzewny zwany był dawniej mózgiem brzusznym.
Co zaopatruje splot trzewny?
Splot słoneczny pełni w ciele człowieka niezwykle istotne funkcje. Zaopatruje on ważne narządy wewnętrzne, takie jak:
- żołądek;
- wątroba;
- drogi żółciowe;
- trzustka;
- śledziona;
- nerki i nadnercza;
- krezka otrzewnowa;
- jelito cienkie i jelito grube aż do zagięcia śledzionowego.
Włókna czuciowe stanowią około 80% wszystkich tych prowadzonych w nerwach błędnych.
Blokada splotu trzewnego
W medycynie duże znaczenie ma blokada splotu trzewnego, czyli znana procedura diagnostyczno-terapeutyczna. W dzisiejszych czasach przeprowadza się ją przy zastosowaniu nowoczesnej aparatury rentgenowskiej, tomografii komputerowej i ultrasonografii. Zablokowanie splotu trzewnego powoduje zahamowanie przewodzenia bodźców w obrębie jego unerwienia. Wśród wskazań do takiej blokady znajdują się między innymi:
- przewlekłe stany bólowe, np. nowotwory trzustki, wątroby czy żołądka;
- ostre stany bólowe, np. zapalenie trzustki;
- diagnostyka różnicowa;
- znieczulenia chirurgiczne.
Należy jednak mieć na uwadze, że czynność może prowadzić do powikłań, np. w postaci znacznego bólu pleców czy zaburzeń neurologicznych.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Kowalski G., Blokady współczulnego układu nerwowego, Anestezjologia i Ratownictwo, 2/2008.