Szukaj
Szukaj

Połykanie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Połykanie to złożony proces, w którym uczestniczą mięśnie i receptory unerwione przez odpowiednie nerwy czaszkowe. Wszystko jest natomiast kontrolowane przez ośrodki korowe i pniowe, a więc przez ośrodkowy układ nerwowy. W każdej fazie (ustnej, gardłowej i przełykowej) połykanie może ulec upośledzeniu wskutek jednego z 3 mechanizmów: stanu zapalnego, zwężenia mechanicznego i uszkodzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Połykanie

Na czym polega połykanie?

W jamie ustnej następuje mechaniczne rozdrobnienie spożytego pokarmu oraz dokładne wymieszanie go ze śliną. Jeśli już do tego dojdzie, miejsce ma faza połknięcia zwilżonego kęsa pokarmowego. Uczestniczą w tym jama ustna, gardło oraz przełyk. Połykanie jedynie w pierwszej fazie (przesuwanie kęsa pokarmowego z jamy ustnej do gardła) jest zależne od naszej woli. Dalsze etapy mają charakter odruchowy. Przesuwanie się kęsa pokarmowego prowadzi do zamknięcia wszystkich 3 dróg odchodzących od gardła – wstecznej drogi do jamy ustnej, jamy nosowej oraz dróg oddechowych.

W fazie gardłowej do przesuwania pokarmu dochodzi wskutek skurczów mięśni gardła i przełyku. Przejściowo rozluźnia się górny zwieracz przełyku (jest on mięśniem poprzecznie prążkowanym szkieletowym). Warto wiedzieć, że pokarmy stałe przesuwają się stosunkowo powoli, płyny zaś bardzo szybko.

W skrócie można podsumować, że proces połykania ma charakter odruchu, którego receptory lokalizują się w jamie ustnej, gardle i przełyku, natomiast którego ośrodek integracyjny (zwany również ośrodkiem połykania) znajduje się w pniu mózgu. Nerwy czaszkowe: V (nerw trójdzielny), IX (nerw językowo-gardłowy) oraz X (nerw błędny) stanowią drogę dośrodkową, zaś nerwy czaszkowe: V (nerw trójdzielny), VII (nerw twarzowy), IX (nerw językowo-gardłowy), X (nerw błędny) oraz XII (nerw podjęzykowy) stanowią drogę odśrodkową. Efektorami są mięśnie gardła i przełyku.

Fizjologia połykania

W akcie połykania uczestniczą mięśnie:

Patronite
Patronite
  • mięsnie poprzecznie prążkowane ust, mięsnie języka, mięśnie gardła, mięśnie podniebienia;
  • mięśnie gładkie przełyku.

Unerwiają je nerwy czaszkowe, między innymi:

  • nerw twarzowy;
  • nerw trójdzielny;
  • nerw językowo-gardウowy;
  • nerw błędny;
  • nerw podjęzykowy.

Ich jądra lokalizują się w obrębie mostu i rdzenia przedłużonego. Poza nimi kluczową rolę odgrywa również unerwienie czuciowe okolicy ust, języka i gardła (nerwy czaszkowe V, IX, X) oraz uczestniczące w regulacji łaknienia oraz odbieraniu bodźców smakowych jądro pasma samotnego. W obszarach korowych za połykanie odpowiadają:

  • pierwszorzędowa kora czuciowo-ruchowa;
  • zakręty przedśrodkowy i zaśrodkowy;
  • kora przedruchowa;
  • przednia część wyspy;
  • dodatkowa kora ruchowa;
  • przedni zakręt kory obręczy;
  • wieczko.

W tym wszystkim nie należy pomijać ogromnego znaczenia móżdżku (przeważa jego półkula lewa i robak) oraz jądra podkorowego, które w dużej mierze odpowiada za koordynację płynności ruchu i napięcie mięśniowe.

Zobacz również: Obniżone napięcie mięśniowe i wzmożone napięcie mięśniowe.

Połykanie – funkcje

Połykanie jest jedną z podstawowych czynności (reakcji) już od pierwszych dni życia noworodka. Dzięki temu dziecko może pobierać pokarm podczas karmienia piersią (bądź butelką), co wpływa na jego wzrost i prawidłowy rozwój. W późniejszych latach połykanie jest ważnym elementem spożywania posiłków. Pozwala przejść treści pokarmowej z jamy ustnej do dalszych odcinków układu pokarmowego, dzięki czemu może zostać wykorzystana m.in. jako źródło cennych składników odżywczych. Odruch połykania zmniejsza ryzyko zakrztuszenia się i udławienia, jak również pozwala na sprawne przełykanie śliny, która stale gromadzi się w jamie ustnej. Dzięki temu nie musimy jej wypluwać lub odsysać lecz nieświadomie ją połykamy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Terlikiewicz J., Makarewicz R., Zaburzenia połykania, Polska Medycyna Paliatywna, 1/2003.
  2. Dzierżanowski T., Rydzewska G., Zaburzenia połykania u chorych objętych opieką paliatywną, Medycyna Paliatywna, 9/2017.
  3. Budrewicz S., Słotwiński K., Madetko N., Koszewicz M., Zaburzenia połykania w chorobach układu nerwowego – diagnostyka i leczenie, Polski Przegląd Neurologiczny, 14/2018.
  4. Górski J., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *