Szukaj
Szukaj

Chód szurający

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chód szurający (inaczej: chód starczy) charakteryzuje się szuraniem stopami podczas przemieszczania się. Choć przeważnie dotyczy seniorów, może pojawić się także w przebiegu rozmaitych chorób neurologicznych. Analiza chodu przeprowadzona w gabinecie fizjoterapeutycznym może wiele powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta.

Chód szurający

Chód szurający – jak wygląda?

Chód szurający jest bardzo charakterystyczny i bez problemu można zaobserwować go u pacjenta, u którego występuje. Jego typowe cechy to:

  • skrócenie kroku;
  • pochylenie sylwetki ku przodowi;
  • specyficzne szuranie stopami po podłodze wskutek niemożności uniesienia stóp wyżej;
  • wydłużenie fazy podwójnego podparcia;
  • zwiększenie szerokości kroku;
  • spadek prędkości chodu do 0,8-1,2 m/s.

Chód szurający może być jedynym objawem schorzeń lub starszego wieku, jak również mogą towarzyszyć mu inne dolegliwości. Druga sytuacja dotyczy przede wszystkim chorób przewlekłych. Przykładowo w chorobie Parkinsona obserwuje się dodatkowo sztywność mięśni i drżenie spoczynkowe.

Zobacz również: Chód parkinsonowski.

Chód szurający – przyczyny

Chód jest złożoną funkcją ruchową, której kontrola wymaga współdziałania licznych struktur układu nerwowego. Dotyczy to układu proprioceptywnego, układu przedsionkowego, układu wzrokowego, rdzenia kręgowego, pnia mózgu, jąder podkorowych, móżdżku, kory mózgowej. Poza układem nerwowym także układ mięśniowy oraz układ oddechowy w dużej mierze wpływają na jakość chodu. Zaburzenia chodu u pacjentów geriatrycznych stanowią powszechną dysfunkcję, a ich częstość wzrasta z wiekiem. Wiążą się z fizjologicznym procesem starzenia organizmu, który obejmuje zmiany inwolucyjne:

Patronite
Patronite
  • układu kostnego (utrata masy kostnej);
  • układu stawowego (obniżenie ruchomości, obniżenie możliwości reagowania na przewlekłe obciążenie);
  • układu mięśniowego (obniżenie masy i siły mięśniowej, zmniejszenie elastyczności mięśni i ścięgien);
  • ośrodkowego układu nerwowego i obwodowego układu nerwowego (zwolnienie przewodnictwa, upośledzenie ośrodkowej kontroli ruchu oraz czucia powierzchownego i propriocepcji);
  • narządu wzroku;
  • narządu słuchu;
  • równowagi.

Wszystko to wpływa na wystąpienie tzw. starczego wzorca chodu. Jak wspomniano wcześniej, chód szurający może występować również w przebiegu problemów zdrowotnych. Są to przede wszystkim:

Warto zaznaczyć, że chód szurający nie zawsze wskazuje na poważne problemy zdrowotne. Przykładowo pochylenie tułowia w przód w początkowym etapie fazy podparcia (pojawiające się w przebiegu omawianego typu chodu), mające na celu przesunięcie środka ciężkości przed oś stawu kolanowego, aby zapobiegać ugięciom kolan pod obciążeniem, może wskazywać między innymi na niewydolność prostowników kolana, głównie mięśnia czworogłowego uda. Zawsze należy więc bardzo dokładnie ocenić wydolność mięśni, które mogą wpływać na poszczególne, upośledzone fazy chodu.

Diagnostyka chodu szurającego

Chcąc rozpoznać chód szurający, wystarczy zaobserwować sposób poruszania się pacjenta. W tym celu należy poprosić go o pokonanie pewnej odległości, na przykład 10 m. Podstawowymi narzędziami, pozwalającymi na identyfikację problemów chodu w geriatrii są testy oceniające szybkość i jakość chodu oraz ryzyko upadków, stanowiące integralną składową całościowej oceny
geriatrycznej. Do najpopularniejszych z nich należą: test Tinetti, test Berga, test „wstań i idź”. Szereg innych testów dobiera się w zależności od sytuacji klinicznej oraz indywidualnych doświadczeń lekarza (Test 6-minutowego marszu, Skala Wisconsin, Dynamic Gait Index, itp.). Jeśli istnieje podejrzenie, że chód szurający jest konsekwencją chorób układu nerwowego, należy dodatkowo wykonać szereg badań neurologicznych, spośród których podstawowymi są:

W gabinecie powinno się również ocenić wydolność mięśni uczestniczących w prawidłowym chodzie człowieka oraz odruchy neurologiczne dotyczące kończyn dolnych. Stwierdzenie chodu szurającego nie stwarza problemów, jednak znacznie trudniej jest znaleźć jego przyczynę.

Chód szurający – leczenie

Leczenie chodu szurającego zależy w dużej mierze od jego przyczyn. W przypadku seniorów najważniejsze jest aktywność fizyczna, która ma na celu wzmacnianie osłabionych mięśni, zwiększanie mobilności w stawach, a także lepsze dotlenienie organizmu. Dlatego najlepiej sprawdzają się ćwiczenia aerobowe, dobrane indywidualnie do możliwości takiej osoby. Ze względu na częste dolegliwości ze strony narządu ruchu, z którymi zmagają się seniorzy, bardzo dobrze sprawdzi się suplementacja witaminy D, kolagenu, kwasu hialuronowego i kwasów tłuszczowych omega 3 jako uzupełnienie działań zachowawczych. W przebiegu różnego rodzaju chorób przewlekłych podstawą jest leczenie przyczynowe, choć często nie ma takiej możliwości. Wówczas pacjentom zaleca się systematyczną rehabilitację ruchową, której najistotniejszym elementem jest reedukacja chodu. Odbywa się to zarówno drogą indywidualnie dobranych ćwiczeń, jak i terapii manualnej oraz metod specjalnych (PNF, Bobath-NDT, kinesiotaping, neuromobilizacja, zabiegi fizykalne). Niektóre choroby można spowalniać lekami.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bywalec R., Zaburzenia chodu – jeden problem, różne punkty widzenia, Geriatria, 12/2018.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.
  3. Zembaty A., Kinezyterapia, Wydawnictwo Kasper Sp. z o.o., Kraków 2003.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.