Szukaj
Szukaj

Ból biodra i uda

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
chciałbym zapytać o opinię na moje schorzenie jakim jest ból biodra i uda. Dokładnie mówiąc, objawia się bólem w wewnętrznej części prawego uda (napięcie pojawia się po 30 minutach wysiłku, odczuwam je również prowadząc samochód) i ból w prawym biodrze (wykonując ćwiczenia mobilizacyjne, jogę). Zaobserwowałem nierówną miednicę (skręcona w lewo) i nierówną postawę ciała (prawy bark niżej od lewego). Chciałbym dodać, że mam 27 lat, aktywnie uprawiam górskie sporty wytrzymałościowe (trail, skialpinizm). Całą zimę szukałem rozwiązania (fizjoterapeuta, osteopata, podolog i wkładki), zrobiłem zdjęcie MRI biodra. Niestety wszystkie te działania nie przyniosły rezultatów. Wina nie leży w mięśniach psoas, wykonywałem również ćwiczenia na skorygowanie bioder, ale nie widać efektów.

Szczerze dziękuje za poświęcony czas na przeczytanie i będę wdzięczny za odpowiedź, gdyż kończą mi się pomysły gdzie szukać 🙂

Pozdrawiam i życzę dobrego dnia
Gracjan

 

Odpowiedź


Panie Gracjanie,
jak Pan zauważył, problem z bólem po wewnętrznej części prawego uda i pojawiający się ból w biodrze oraz nieprawidłowe ustawienie miednicy i barków mogą mieć wiele przyczyn. Mogą do tego przyczyniać się uprawiane przez Pana sporty lub problem mógł narastać latami i wynikać z czynności wykonywanych jako nastolatek np. wykonywanie określonej czynności wiele razy, która kumulowała niewłaściwe wzorce ruchowe. Mogło to przełożyć się na nieprawidłowe i zbyt duże napięcie tzw. taśm anatomicznych, w Pana przypadku skośnie przebiegającej od ramienia (okolicy obręczy barkowej) do uda po wewnętrznej stronie (okolicy obręczy biodrowej). Jednak to tylko jedna z możliwych przyczyn, którą należałoby najpierw dokładnie zbadać i poddać odpowiedniej terapii. Dlatego najważniejsze jest dalsze diagnozowanie. Zalecam również:

  • Konsultację z lekarzem specjalistą takim jak ortopeda lub reumatolog, którzy (jeżeli będzie wymagać tego sytuacja) przeprowadzą dokładne badania i ewentualnie zlecą dalsze badania, jeśli będzie to konieczne. Może to być obrazowanie za pomocą USG, RTG, TK lub inne badania diagnostyczne, które pomogą wykluczyć poważniejsze schorzenia.
  • Druga opinia – jeżeli obecny fizjoterapeuta lub lekarz nie mogą znaleźć odpowiedzi gdzie leży problem, zalecam zasięgnięcie opinii dodatkowych specjalistów, którzy spojrzą z innej strony na problem i może uda się zidentyfikować przyczynę dolegliwości.
  • Konsultacja z fizjoterapeutą specjalizującym się w fizjoterapii sportowej – zalecam również wizytę u fizjoterapeuty, który posiada duże doświadczenie w leczeniu sportowców, szczególnie uprawiających sporty górskie. Będzie on wiedział na co zwrócić szczególną uwagę i po dokładnym badaniu funkcjonalnym zaleci odpowiednio dobraną rehabilitację.
  • Zmiany w dotychczasowym treningu – zalecam dostosowanie treningów w taki sposób, aby unikać obciążania miejsc, które powodują dolegliwości bólowe. Organizm może nie mieć czasu na odpowiednią regenerację, stąd przewlekły ból, który nie ustępuje. Proszę spróbować innych form aktywności, które będą mniej obciążały staw biodrowy i udo. Jeżeli ma Pan wątpliwości jaka aktywność byłaby wskazana w tym przypadku, zalecam konsultację z fizjoterapeutą, który specjalizuje się w terapeutycznym treningu medycznym. Będzie on mógł (po wcześniejszym zapoznaniu się z Pana przypadkiem i szczegółowym badaniu) dobrać indywidualne ćwiczenia.
  • Feedback – proszę zwrócić uwagę podczas czynności dnia codziennego, jak również w trakcie zwiększonej aktywności fizycznej, co wywołuje ból, a co powoduje, że dochodzi do jego redukcji. Wszelkie informacje na temat objawów lub ich braku w danych ruchach będą pomocne fizjoterapeucie, który będzie Pana diagnozował.
  • Suplementacja – odpowiednio dobrana suplementacja może pomóc w poprawie funkcjonowania stawów oraz zmniejszeniu bólu. Kolagen i kwas hialuronowy to dwa suplementy diety, które często są stosowane w celu poprawy stanu i zdrowia stawów oraz mięśni. Kolagen to białko strukturalne budujące tkanki organizmu, w tym również stawy i mięśnie. Odpowiada za utrzymanie elastyczności i wytrzymałość stawów, jak również mięśni. Suplementacja kolagenem może pomóc wzmocnić tkanki, w tym chrząstkę stawową, co może przynieść ulgę. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem płynu stawowego, który działa jak smar w stawach utrzymując odpowiednie nawilżenie. Dodatkowo, jak wykazały badania, kwas hialuronowy tworzy warstwę pomiędzy powięzią, a mięśniami, jak również znajduje się w powięzi głębokiej. Pozwala to na wolny, prawidłowy skurcz mięśnia. Mówiąc dosłownie, kwas hialuronowy tworzy na mięśniu warstwę, która pozwala na prawidłowe jego przesuwanie się pod skórą podczas skurczu. Pośrednio wpływa również na naprawę i regenerację mięśni. Suplementacja kwasem hialuronowym może więc pomóc w łagodzeniu bólu mięśni i stawów, a także poprawie ich ruchomości.

Proszę pamiętać, że kluczowa jest współpraca z odpowiednimi lekarzami i fizjoterapeutami oraz cierpliwość w poszukiwaniu rozwiązań. Ból i dyskomfort mogą być wynikiem wielu czynników, a ich dokładna diagnoza może wymagać czasu. Zalecam kontynuację w poszukiwaniu pomocy, w celu odzyskania pełnej sprawności fizycznej, aby mógł Pan z przyjemnością podchodzić do swoich ulubionych aktywności.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *