Reklama

Rozedma płuc

Spis treści

Rozedma płuc to choroba charakteryzująca się znacznym powiększeniem przestrzeni powietrznych oskrzelików końcowych z destrukcją ścian pęcherzyków. Wyróżnić można 4 rodzaje rozedmy: części centralnej zrazika, całego zrazika, części obwodowej zrazika oraz rozedmę nieregularną.

Rozedma płuc fizjoterapia

Przyczyny

Przyczyną rozedmy jest zniszczenie ścian pęcherzyków płucnych, a w szczególności włókien elastycznych, czego efektem jest zmniejszenie sprężystości struktur. Degeneracja włókien elastycznych odbywa się na drodze ich enzymatycznego trawienia substancjami uwalnianymi z komórek zapalnych.

Objawy

Do typowych objawów choroby należą:

  • trudności w oddychaniu – świszczący oddech, zadyszka, szybka męczliwość, duszności;
  • beczkowata klatka piersiowa;
  • przewlekły kaszel z odksztuszaniem wydzieliny;
  • przewlekłe zmęczenie i osłabienie;
  • sinawe zabarwienie skóry i warg;
  • obrzęk kostek i nóg;
  • rozjaśnione płuca na zdjęciu RTG.

Zobacz również: RTG klatki piersiowej.

Rozedma płuc – leczenie

Leczenie rozedmy płuc obejmuje farmakoterapię i fizjoterapię.

W przypadku farmakoterapii stosuje się leki wykrztuśne i mukolityczne (zmniejszające lepkość wydzieliny), cholinolityczne (stosowane wziewnie), rozszerzające oskrzela oraz antybiotyki.

Celem rehabilitacji natomiast jest poprawa wzorca oddechowego i jakości życia, zwiększenie aktywności chorego i jego wydolności fizycznej, zmniejszenie lęku, a także zapobieganie zaostrzeniom choroby. Poszczególne cele dobiera się w zależności od motywacji, stopnia zaawansowania choroby oraz oczekiwań chorego, ponieważ najważniejsze jest indywidualne podejście do pacjenta.

Kinezyterapia

Za podstawę treningu mięśniowego w chorobach układu oddechowego uważa się trening kończyn dolnych. Poprawa sprawności kończyn dolnych sprzyja wyższej aktywności życiowej, ponieważ większość czynności dnia codziennego wymaga chodzenia.

Zaleca się trening na ergometrze rowerowym w zakresie 60-70% maksymalnej wydolności wysiłkowej (określa się ją testem wysiłkowym). Co 5 sesji treningowych należy zwiększać obciążenie, a w trakcie wykonywania ćwiczenia obowiązkiem jest monitorowanie akcji serca i objawów pod kątem duszności.

Kolejną metodą jest trening kończyn górnych, który wymaga większego zapotrzebowania energetycznego. W trakcie ćwiczeń szybciej pojawia się duszność. Zaleca się prowadzenie ćwiczeń interwałowych w sekwencji: 1 minuta ćwiczeń na 2 minuty przerwy. Trening ramion bez oporu dostosowany jest do cyklu oddechowego.

Każdy trening pacjenta musi zawierać ćwiczenia oddechowe. Ich celem jest nauka oddychania z krótkim wdechem i spokojnym, wydłużonym wydechem. W efekcie dochodzi do ułatwienia wykrztuszania wydzieliny, zwiększenia ruchu żebrowego dolnych partii klatki piersiowej oraz zmniejszenia napięcia mięśni klatki piersiowej. Należy pamiętać, że przerwa oddechowa musi nastąpić po zakończeniu wydechu, a nie po wykonaniu wdechu.

Zobacz również: Ćwiczenia oddechowe w rehabilitacji.

Masaż i drenaż

Jego celem jest uruchomienie klatki piersiowej i ułatwienie oddychania. Stosuje się techniki rozluźniające napięte mięśnie grzbietu i klatki piersiowej. Do tych technik należą: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie podłużne i delikatne wstrząsanie. Jeśli stan pacjenta ulega znacznej poprawie można dołączyć oklepywanie i wibrację klatki piersiowej. Przy dalszej poprawie można zastosować sprężynowanie klatki piersiowej – ucisk oburącz w trakcie wydechu i zwolnienie go podczas wdechu.

Usuwanie wydzieliny w dróg oddechowych może odbyć się za pomocą przyjęcia odpowiednich pozycji drenażowych, a następnie opukiwania, wstrząsania i wibracji klatki piersiowej. Pozycja drenażowa powinna umożliwiać spływanie wydzieliny drogą grawitacji.

Zabiegi balneofizykalne

Rozedma płuc jest wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego. Do najczęściej stosowanych zabiegów w tej jednostce chorobowej należą:

Dopełnienie może stanowić krenoterapia, czyli kuracje pitne z wykorzystaniem wód leczniczych.

Bibliografia

  1. Paprocka-Borowicz M., Demczyszak I., Kuciel-Lewandowska J., Fizjoterapia w chorobach układu oddechowego, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2009.
  2. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1996.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *