Szukaj
Szukaj

Splot barkowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Splot barkowy (inaczej: splot ramienny, łac. plexus brachialis) tworzą gałęzie przednie V-VIII nerwu szyjnego oraz I nerwu piersiowego, dając łącznie 5 korzeni splotu. Odpowiada on głównie za zaopatrywanie kończyn górnych, choć nie tylko. Porażenie splotu barkowego jest poważnym problemem zdrowotnym upośledzającym sprawność ruchową człowieka.

Splot ramienny (łac. plexus brachialis)

Splot barkowy – budowa

Splot barkowy przebiega przez szczelinę tylną mięśni pochyłych, po czym przenika trójkąt boczny szyi od boku i ku dołowi, przedostając się do jamy pachowej między I żebrem a obojczykiem. Na poziomie dołu nadobojczykowego korzenie tego splotu łączą się w 3 pnie:

  • pień górny;
  • pień środkowy;
  • pień dolny.

W jamie pachowej powstają z nich 3 pęczki obejmujące tętnicę pachową. W budowie splotu barkowego wyróżnia się 2 części:

  • nadobojczykową – odchodzą od niej nerwy krótkie, zaopatrujące mięśnie obręczy kończyny górnej oraz niektóre mięśnie tułowia i mięśnie szyi;
  • podobojczykową – odchodzą od niej nerwy krótkie, zaopatrujące mięśnie obręczy kończyny górnej oraz niektóre mięśnie tułowia i mięśnie szyi, a także nerwy długie unerwiające część wolną kończyny górnej.

Omawiając w skrócie, można podsumować, że splot barkowy biegnie przez trójkąt boczny szyi i jamę pachową do ramienia, składając się z nerwów krótkich i nerwów długich.

Splot barkowy – unerwienie

Obszar unerwienia splotu barkowego jest szeroki. Jego gałęzie krótkie wraz z unerwieniem prezentują się następująco:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Warto zaznaczyć, że niektóre źródła zaliczają nerw pachowy do nerwów długich. Z kolei nerwy długie splotu barkowego są następujące:

Splot barkowy jest mocno rozbudowany i spełnia niezwykle ważną rolę dla motoryki i samodzielności każdego człowieka.

Porażenie splotu barkowego

Do porażenia splotu barkowego może dojść w wielu różnych sytuacjach. Pierwszą z nich jest uraz okołoporodowy, zwłaszcza jeśli dziecko rodzi się pośladkowo. Porażenie typu Erba dotyczy ponad 70% przypadków dzieci z okołoporodowym uszkodzeniem splotu ramiennego. Uraz objawia się widocznym niedowładem z towarzyszącymi zanikami mięśni. Wtórnie powstałe przykurcze mięśniowe, deformacje stawowe i zaburzenia czucia w znacznym stopniu wpływają na ograniczenie funkcji zajętej kończyny. Dlatego konieczne jest szybkie wdrożenie regularnej rehabilitacji.
Do porażenia splotu barkowego może dojść również wskutek każdego urazu mechanicznego, np. podczas wypadku samochodowego, upadku z wysokości czy uprawiania sportów. Objawy uszkodzenia splotu barkowego wykazują dużą różnorodność. Stosuje się głównie podział na uszkodzenie całkowite i częściowe. Wśród uszkodzeń częściowych wyróżniamy:

Podział uszkodzeń splotu na górne i dolne określa miejsce uszkodzenia w stosunku do poziomów rdzenia kręgowego i korzeni, z czym wiąże się brak funkcji określonych grup mięśni.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Włodarczyk A., Gajewska E., Wczesna fizjoterapia dziecka z porażeniem splotu ramiennego typu Erba, Child Neurology, 27/2018.
  3. Strzelecka J., Śliwicka O., Uchański P., Franckiewicz M., Barszcz S., Jóźwiak S. Jednostronne urazowe sportowe zwichnięcie stawu ramiennego z porażeniem splotu ramiennego u 16-letniej pacjentki. Analiza przypadku, Pediatria Polska, 93/2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *