Szukaj
Szukaj

Mięsień przywodziciel kciuka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień przywodziciel kciuka (łac. musculus adductor pollicis) jest największym mięśniem kłębu palca I i leży przy tym najgłębiej oraz najbardziej przyśrodkowo. Posiada kształt trójkąta, którego podstawa spoczywa na III kości śródręcza, zaś wierzchołek sięga do końca bliższego paliczka kciuka.

Mięsień przywodziciel kciuka (łac. musculus adductor pollicis)

Topografia

Mięsień przywodziciel kciuka leży bezpośrednio na mięśniach międzykostnych I i II przestrzeni międzykostnej. Przy przywodzeniu kciuka zaznacza się on wyraźnie w fałdzie skórnym między I a II palcem po stronie dłoniowej.

Między obu głowami znajduje się szczelina na wysokości podstawy III kości śródręcza, przez którą przechodzi głęboki łuk dłoniowy tętnic ręki i gałąź głęboka nerwu łokciowego.

Mięsień przywodziciel kciuka – budowa

Przyczep początkowy (pp):

Mięsień przywodziciel kciuka rozpoczyna się dwiema głowami – skośną i poprzeczną. Mała i wąska głowa skośna ma przyczep początkowy w bruździe nadgarstka na kości główkowatej i na więzadle promienistym nadgarstka. Z kolei duża głowa poprzeczna przyczepia się do brzegu dłoniowego III kości śródręcza.

Następnie włókna obu głów biegną w kierunku bocznym nad przestrzenią międzykostną I i II.

pk:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ostatecznie obie głowy kończą się wspólnym ścięgnem na trzeszczce łokciowej, włączonej do torebki stawu śródręczno-paliczkowego kciuka oraz na podstawie bliższego paliczka kciuka.

Pozostałe informacje

Czasami obie głowy mogą stanowić dwa, całkowicie oddzielne mięśnie, co tłumaczy się ich różnym pochodzeniem. Głowa skośna należy bowiem do układu głębokich zginaczy krótkich, a głowa poprzeczna do układu przywodzicieli, które rozpoczynają się na III kości śródręcza i biegną poprzecznie do kości śródręcza pozostałych palców.

Mięsień przywodziciel kciuka – czynność

Mięsień przywodziciel kciuka, jak wskazuje nazwa, odpowiada za ruch przywodzenia kciuka w stawie nadgarstkowo-śródręcznym do II palca i przeciwstawianie go pozostałym. Ponadto zgina go w stawie śródręczno-paliczkowym.

Jeżeli dojdzie do porażenia tego mięśnia, ruchy przywodzenia mogą być w pewnym stopniu wykonywane przez mięsień prostownik długi kciuka. Nerw łokciowy zastąpiony jest wówczas przez nerw promieniowy.

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia przywodziciela kciuka pochodzi od łuku dłoniowego głębokiego tętnic ręki.

Unerwienie

Mięsień przywodziciel kciuka zawdzięcza swoje unerwienie gałęzi głębokiej nerwu łokciowego. Ponadto często także gałęzi nerwu pośrodkowego (w 10% przypadków).Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *