Mięsień zginacz łokciowy nadgarstka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień zginacz łokciowy nadgarstka (łac. musculus flexor carpi ulnaris) znajduje się po przyśrodkowej stronie przedramienia. Rozpoczyna się dwiema głowami. Ścięgno tego mięśnia można wyczuć w dolnej trzeciej części przedramienia.

mięsień zginacz łokciowy nadgarstka

Mięsień zginacz łokciowy nadgarstka – budowa

Omawiany mięsień posiada 2 głowy. Głowa ramienna rozpoczyna się na nadkłykciu przyśrodkowym i powięzi przedramienia, zrośnięta z sąsiednimi mięśniami, natomiast łokciowa rozpoczyna się cienką i długą blaszką ścięgnistą, łączącą się z powięzią przedramienia, na powierzchni tylnej wyrostka łokciowego i na brzegu tylnym kości łokciowej. Dalej biegnie ku dołowi wzdłuż zginacza powierzchownego palców i przyczepia się długim, silnym ścięgnem do kości grochowatej.

Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:

  • pp: głowa ramienna – nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej oraz powięź przedramienia, głowa łokciowa – wyrostek łokciowy oraz blaszka ścięgnista, która przyczepia się do brzegu tylnego kości łokciowej.
  • pk: kość grochowata, a także poprzez kość grochowatą oraz więzadło grochowo-haczykowe i grochowo-śródręczne do kości haczykowatej i podstawy V kości śródręcza.

Dodatkowo bardzo często między kością grochowatą, a ścięgnem występuje kaletka maziowa.

Topografia

Powierzchnia zewnętrzna mięśnia jest przykryta powięzią przedramienia i skórą. Z kolei powierzchnia wewnętrzna przykrywa zginacz powierzchowny palców i mięsień nawrotny czworoboczny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W górnej części wytwarza rynienkę, w której układają się części łokciowe zginaczy palców. Przednio-boczny brzeg mięśnia stanowi ważną linię orientacyjną ciągnącą się od nadkłykcia przyśrodkowego do kości grochowatej. Wzdłuż niej przebiega bowiem nerw łokciowy wraz z naczyniami łokciowymi.

Ścięgno tego mięśnia jest zazwyczaj słabo widoczne, zawsze jednak wyraźnie wyczuwalne w swej dolnej części. Dodatkowo więzadła grochowo-haczykowate i grochowo-śródręczne przenoszą działanie mięśnia na dalszy szereg kości nadgarstka i śródręcza.

Czynność

Główną funkcją mięśnia jest przywodzenie w stronę łokciową oraz zginanie ręki dłoniowo. Jest on znacznie silniejszy niż zginacz promieniowy nadgarstka. Gdy oba te mięśnie działają wspólnie, ruchy przywodzenia i odwodzenia znoszą się. Oba zginacze nadgarstka nie są jedynymi zginaczami ręki, ponieważ znacznie silniej od nich działają zginacze palców.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia pochodzi ze splotu ramiennego, a konkretniej z nerwu łokciowego (który przebiega po bocznej stronie ścięgna w dolnej części przedramienia wraz z tętnicą łokciową).

Unaczynienie

Mięsień zawdzięcza swe unaczynienie tętnicom pobocznym pochodzącym od tętnicy ramiennej, a także gałęziom pochodzącym od tętnicy łokciowej.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *