Szukaj
Szukaj

Mięsień zginacz łokciowy nadgarstka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień zginacz łokciowy nadgarstka (łac. musculus flexor carpi ulnaris, używany skrót: FCU) znajduje się po przyśrodkowej stronie przedramienia. Rozpoczyna się dwiema głowami. Ścięgno tego mięśnia można wyczuć w dolnej trzeciej części przedramienia.

mięsień zginacz łokciowy nadgarstka

Mięsień zginacz łokciowy nadgarstka – budowa

Omawiany mięsień posiada 2 głowy. Głowa ramienna rozpoczyna się na nadkłykciu przyśrodkowym i powięzi przedramienia, zrośnięta z sąsiednimi mięśniami, natomiast łokciowa rozpoczyna się cienką i długą blaszką ścięgnistą, łączącą się z powięzią przedramienia, na powierzchni tylnej wyrostka łokciowego i na brzegu tylnym kości łokciowej. Dalej biegnie ku dołowi wzdłuż zginacza powierzchownego palców i przyczepia się długim, silnym ścięgnem do kości grochowatej.

Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:

  • pp: głowa ramienna – nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej oraz powięź przedramienia, głowa łokciowa – wyrostek łokciowy oraz blaszka ścięgnista, która przyczepia się do brzegu tylnego kości łokciowej.
  • pk: kość grochowata, a także poprzez kość grochowatą oraz więzadło grochowo-haczykowe i grochowo-śródręczne do kości haczykowatej i podstawy V kości śródręcza.

Dodatkowo bardzo często między kością grochowatą, a ścięgnem występuje kaletka maziowa.

Topografia

Powierzchnia zewnętrzna mięśnia jest przykryta powięzią przedramienia i skórą. Z kolei powierzchnia wewnętrzna przykrywa zginacz powierzchowny palców i mięsień nawrotny czworoboczny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W górnej części wytwarza rynienkę, w której układają się części łokciowe zginaczy palców. Przednio-boczny brzeg mięśnia stanowi ważną linię orientacyjną ciągnącą się od nadkłykcia przyśrodkowego do kości grochowatej. Wzdłuż niej przebiega bowiem nerw łokciowy wraz z naczyniami łokciowymi.

Ścięgno tego mięśnia jest zazwyczaj słabo widoczne, zawsze jednak wyraźnie wyczuwalne w swej dolnej części. Dodatkowo więzadła grochowo-haczykowate i grochowo-śródręczne przenoszą działanie mięśnia na dalszy szereg kości nadgarstka i śródręcza.

Mięsień zginacz łokciowy nadgarstka – czynność (funkcje)

Główną funkcją mięśnia jest przywodzenie w stronę łokciową oraz zginanie ręki dłoniowo. Jest on znacznie silniejszy niż zginacz promieniowy nadgarstka. Gdy oba te mięśnie działają wspólnie, ruchy przywodzenia i odwodzenia znoszą się. Oba zginacze nadgarstka nie są jedynymi zginaczami ręki, ponieważ znacznie silniej od nich działają zginacze palców.

Unerwienie mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka

Unerwienie mięśnia pochodzi ze splotu ramiennego, a konkretniej z nerwu łokciowego (który przebiega po bocznej stronie ścięgna w dolnej części przedramienia wraz z tętnicą łokciową).

Unaczynienie mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka

Mięsień zginacz łokciowy nadgarstka zawdzięcza swe unaczynienie tętnicom pobocznym pochodzącym od tętnicy ramiennej, a także gałęziom pochodzącym od tętnicy łokciowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *