Mięsień łokciowy (łac. musculus anconeus) wchodzi w skład grupy tylnej mięśni ramienia. Jest mały, trójkątny i gruby, leży w tylnej okolicy łokcia. Pod względem położenia należy więc do mięśni przedramienia, czynnościowo i genetycznie jednak stanowi część mięśnia trójgłowego ramienia, która wtórnie przesunęła się z ramienia na kość łokciową i łączy się z mięśniem trójgłowym.
Topografia
Mięsień łokciowy jest przykryty powięzią przedramienia i skórą. Jego powierzchnia wewnętrzna kieruje się do torebki stawu łokciowego, z którą się zrasta, do kości łokciowej i mięśnia odwracacza przedramienia. Przeważnie łączy się u góry bezpośrednio z głową przyśrodkową mięśnia trójgłowego ramienia, a mianowicie z jej dolnymi włóknami odcinka bocznego. Włókna górne mięśnia przebiegają prawie zupełnie poprzecznie od nadkłykcia bocznego do kości łokciowej. Ku dołowi przybierają jednak stopniowo coraz skośny i podłużny kierunek.
Mięsień łokciowy – budowa
Mięsień łokciowy rozpoczyna się krótkim, silnym ścięgnem na nadkłykciu bocznym kości ramiennej oraz na więzadle pobocznym promieniowym. Następnie włókna biegną nieco rozbieżnie i kończą się na górnym odcinku powierzchni tylnej trzonu kości łokciowej.
Przyczepy można zatem przedstawić następująco:
- początkowy (pp) – nadkłykieć boczny kości ramiennej, więzadło poboczne promieniowe;
- końcowy (pk) – trzon kości łokciowej.
Omawiany mięsień może ściśle przylegać do brzegu dolnego głowy przyśrodkowej mięśnia trójgłowego ramienia, może jednak niekiedy występować przerwa między tymi mięśniami. Unerwienie pozostaje jednak zawsze to samo.
Kaletka maziowa
Między powierzchnią wewnętrzną mięśnia łokciowego, a więzadłem pobocznym promieniowym stawu łokciowego znajduje się kaletka, która u dorosłego przeważnie łączy się z jamą stawową.
Czynność
Mięsień łokciowy wzmaga działanie mięśnia trójgłowego ramienia podczas prostowania stawu łokciowego. Dzięki swoim włóknom poprzecznym ma silną składową promieniową, która przyciska kość łokciową do kości promieniowej i wzmaga zwieranie się obu kości. Pociąga on torebkę stawową, szczególnie jej fałdy w dolnej części i chroni przed wpukleniem się ich do stawu.
Unerwienie
Mięsień unerwia nerw promieniowy, jedna z gałązek unerwiających głowę przyśrodkową mięśnia trójgłowego ramienia.
Unaczynienie
Unaczynienie mięśnia łokciowego pochodzi od tętnicy międzykostnej wstecznej oraz gałęzi tętnicy międzykostnej tylnej.
Polecane produkty:
![]() |
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.