Szukaj
Szukaj

Jak ćwiczyć nogę po zdjęciu gipsu?

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
jak ćwiczyć nogę po zdjęciu gipsu? Dwa dni temu zdjęto mi po 6 tygodniach gips. Miałam złamanie pięty z małym (bez operacji) przemieszczeniem. Kazano mi ćwiczyć staw skokowy i zgięcie palców stopy i powoli obciążać nogę do pełnego obciążenia. Termin rehabilitacji jest odległy. Chciałam prosić Pana o poradę jaki rodzaj ćwiczeń mogę wykonywać i czy faktycznie mogę powoli (przy użyciu kul) obciążać nogę? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie
Teresa

 

Odpowiedź


Pani Tereso,
przed przystąpieniem do jakichkolwiek ćwiczeń po złamaniu kości piętowej zalecam wizytę u fizjoterapeuty, który oceni aktualny stan i poziom zagojenia się tkanki kostnej (zrost kostny powinien zostać potwierdzony poprzez wykonanie RTG, które wykonuje się po zakończonym leczeniu w unieruchomieniu).

Jeżeli jednak nie ma Pani możliwości skonsultowania się z fizjoterapeutą wcześniej niż dopiero za kilka tygodni czy miesięcy, mogę jedynie podać kilka ogólnych wskazówek, które mogą Ci pomóc w powrocie do pełnej sprawności. Dodam jednak, że każde ćwiczenia należy dobierać indywidualnie do możliwości i aktualnego stanu. Stąd moje zalecenia konsultacji z fizjoterapeutą na żywo, który może (przeprowadzając odpowiednie testy funkcjonalne) ocenić Pani możliwości i dobrać odpowiednią fizjoterapię i indywidualne ćwiczenia. Dodatkowo, specjalista zaleci aktywność, którą będzie Pani mogła wykonywać we własnym zakresie w domu w celu jeszcze szybszego powrotu do pełnej sprawności.

Do ogólnych zaleceń i ćwiczeń wykorzystywanych przez fizjoterapeutów u pacjentów po urazach ortopedycznych (takich jak m.in. złamanie kości piętowej) w celu rehabilitacji zalicza się przede wszystkim te wymienione przeze mnie poniżej. Proszę jednak pamiętać, że to tylko ogólne wskazówki i najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty, aby po uprzednim przebadaniu uzyskać indywidualne zalecenia.

  1. Ćwiczenia zwiększające zakres ruchu w stawach – po unieruchomieniu w opatrunku gipsowym zakres ruchu w stawach jest ograniczony. Należy pracować nad jego przywróceniem, szczególnie w stawie skokowym. Zaleca się wykonywanie ćwiczenia zginania i prostowania, pronacji (duży paluch w kierunku podłogi) i supinacji (duży paluch w kierunku sufitu). Początkowo powinien wykonywać lub wspomagać je fizjoterapeuta (jako ćwiczenia bierne lub ćwiczenia wspomagane), a w dalszym postępowaniu powinny to być ćwiczenia czynne wykonywane bez pomocy fizjoterapeuty.
  2. Ćwiczenia stabilizujące staw skokowy – tego rodzaju ćwiczenia należy zacząć od ćwiczeń takich jak siedzenie na stabilnym krześle i powoli wykonywać ruchy stopy w kierunku do przodu i do tyłu, suwając ją po podłożu (może to być na szmatce w celu ułatwienia ślizgu). Można również wykonywać ćwiczenia z elastyczną taśmą rehabilitacyjną, którą zaczepia się nad kostkami w różnych kierunkach z naprężeniem (przez drugą osobę) i poruszać stopą po podłożu w różnych kierunkach.
  3. Ćwiczenia propriocepcji – w dalszym etapie, można stanąć przy ścianie na kończynie dolnej urazowej (na jednej nodze) i podpierając się ręką utrzymać pozycję, początkowo kilka sekund, z czasem wydłużając do 20-30 sekund. Kolejne ćwiczenie to stanie na początku obunóż na poduszce sensomotorycznej, a w późniejszym etapie na jednej nodze, starając się utrzymać równowagę (oczywiście podpierając się ręką o ścianę).
  4. Ćwiczenia obciążające – wprowadzając tego rodzaju ćwiczenia kończyny dolnej pourazowej należy używać kule ortopedyczne, aby nie wprowadzić zbyt dużego obciążenia od razu. Zaleca się stopniowe zwiększanie obciążenia i słuchanie swojego ciała, aby nie odczuwać bólu. Jeśli pojawi się jakiekolwiek dyskomfort, należy przerwać ćwiczenia.
  5. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyn dolnych – ważne jest również wzmocnienie mięśni kończyny dolnej, która doznała urazu, ponieważ opatrunek gipsowy spowodował ich osłabienie. Szczególną uwagę należy zwrócić na mięsień trójgłowy łydki i mięsień czworogłowy uda. Pierwszy mięsień można ćwiczyć stając na podeście lub stopniu na palcach i stopniowo obniżać piętę poniżej poziomu. Drugi mięsień można ćwiczyć poprzez wykonywanie ruchów prostowania i zginania w stawie kolanowym podczas siedzenia. Ćwiczenia można wykonywać na początku bez oporu, aby w późniejszym czasie go wprowadzić.
  6. Ćwiczenia rozciągające – szczególną uwagę należy zwrócić na mięsień trójgłowy łydki i mięsień podeszwowy. W celu ich rozciągania należy stanąć około 30-40 cm od ściany i trzymając się jej rękami wychylić się do przodu (w kierunku ściany) i po kilku sekundach wrócić.

Proszę pamiętać, że wyżej wymienione przez mnie ćwiczenia powinny być wykonywane stopniowo (najlepiej w obecności fizjoterapeuty, który pokieruje jak prawidłowo je wykonywać lub skoryguje je w trakcie). Należy być ostrożnym i jeżeli zacznie Pani odczuwać jakikolwiek ból lub dyskomfort, proszę przerwać i skontaktować się z fizjoterapeutą w celu umówienia wizyty.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.