Szukaj
Szukaj

Wysokość łóżka po operacji stawu biodrowego

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
przepraszam, że pytam za pomocą maila, ale moja mama (72 lat) ma być poddana zabiegowi jakim jest alloplastyka biodra / endoprotezoplastyka biodra lewego. Czekamy na konsultację ortopedyczną z wyznaczeniem terminu operacji, ale chciałbym spytać czy przydałoby się kupić wyższy materac / tapczan dla ułatwienia wstawania po operacji? Czy wskazane jest wstawanie z wyższego mebla (np. krzesła lub łóżka z grubym i twardym materacem)? Oprócz tego wiem, że będzie potrzebna nasadka podwyższająca na sedes – o tym już poinformowały pielęgniarki, ale co do materaca / podwyższonego tapczanu powiedziały, że niekoniecznie chyba. Jaka powinna być wysokość łóżka po operacji stawu biodrowego?

Bardzo proszę o wskazówkę, będę bardzo wdzięczny. Chcielibyśmy zawczasu się przygotować, zwłaszcza, że mama śpi obecnie na dość niskim łóżku sięgającym poniżej kolana na stojąco.

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Janusz

Odpowiedź


Panie Januszu,
po operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego bardzo ważne jest, aby Pana mama miała odpowiednie warunki do powrotu do sprawności i minimalizowania ryzyka powstania powikłań. Poniżej przedstawiam kilka przydatnych wskazówek, na które warto zwrócić uwagę podczas przygotowania warunków dla osoby po endoprotezoplastyce biodra.

  1. Łóżko – po zabiegu endoprotezoplastyki biodra operacji zaleca się, aby łóżko było odpowiedniej wysokości, ponieważ ułatwi to wstawanie i siadanie. W celu dobrania optymalnej wysokości należy zwrócić uwagę, gdy Pana mama usiądzie na krawędzi łóżka, jej stopy powinny stabilnie spoczywać na podłodze, a stawy kolanowe powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Jest to ważne, ponieważ łóżko będzie na tyle wysokie, aby w trakcie siadania stawy biodrowe nie były zgięte pod kątem większym niż 90 stopni.
  2. Krzesła – podobnie wygląda sytuacja z krzesłami. Powinny one być również na tyle wysokie, aby łatwo było z nich wstawać. Dodatkowo, warto rozważyć krzesła z podłokietnikami, które znacząco to ułatwią.
  3. Materac – wybór odpowiedniego materaca do spania jest również bardzo ważny. Powinien być na tyle twardy, aby nie zapadał się zbytnio, ponieważ to mogłoby utrudniać wstawanie. Jednak powinien być na tyle komfortowy, aby zapewnić Pana mamie odpowiedni komfort podczas snu.
  4. Toaleta – jak już Pan wspomniał, został Pan poinformowany o nakładce podwyższającej na sedes. Nie tylko ułatwia ona korzystanie z toalety, ale również zmniejsza ryzyko nadmiernego zgięcia w stawie biodrowym, co w tym przypadku jest bardzo ważne.
  5. Łazienka – może Pan również rozważyć zakup dodatkowych pomocy, które ułatwią korzystanie z prysznica i zwiększą bezpieczeństwo podczas kąpieli. Mogą to być m.in. uchwyty pod prysznic lub zamontowane przy wannie.
  6. Mieszkanie – warto dodatkowo zadbać o mieszkanie i upewnić się, że nie ma przeszkód na podłodze w postaci np. dywanów, które mogłyby powodować potknięcia. Pomocne może okazać się również odpowiednie, antypoślizgowe obuwie.

Najważniejsze to zadbanie o komfort Pana mamy, który ułatwi jej poruszanie się i będzie czuła się bezpiecznie podczas wykonywania czynności dnia codziennego. A wygodne i odpowiedniej wysokości łóżko po operacji stawu biodrowego, które często będzie wykorzystywane, nie tylko do spania, ale również siadania, zminimalizuje ryzyko nadmiernego zgięcia biodra i znacząco zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pan kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *