Szukaj
Szukaj

Mięsień podeszwowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień podeszwowy (łac. musculus plantaris) należy do warstwy powierzchownej grupy tylnej mięśni goleni. Jest małym, spłaszczonym i wrzecionowatym mięśniem. Leży w okolicy tylnej kolana, nieco powyżej i przyśrodkowo od głowy bocznej mięśnia brzuchatego łydki.

Mięsień podeszwowy (łac. musculus plantaris)

Topografia

Położony na powierzchni tylnej mięsień podeszwowy graniczy bocznie z głową boczną mięśnia brzuchatego łydki, natomiast do przodu z torebką stawową i mięśniem podkolanowym. Wraz z głową boczną mięśnia brzuchatego łydki wytwarza ścianę dolno-boczną dołu podkolanowego. U człowieka mięsień ten występuje w postaci szczątkowej i jest bardzo zmienny. Brakuje go w około 8% przypadków.

Mięsień podeszwowy – budowa

pp:

Omawiany mięsień rozpoczyna się na:

  • powierzchni podkolanowej kości udowej powyżej kłykcia bocznego;
  • torebce stawowej.

Następnie krótki brzusiec kieruje się ku dołowi oraz przyśrodkowo i przechodzi w długie, wąskie ścięgno. Otoczone tkanką łączną i tkanką tłuszczową biegnie między między mięśniem brzuchatym łydki, a mięśniem płaszczkowatym.

pk:

Dalej układa się ono wzdłuż brzegu przyśrodkowego ścięgna Achillesa i kończy się albo łącząc się ze ścięgnem piętowym, albo obok niego na guzie piętowym kości piętowej. Ponadto część włókien dochodzi do powięzi goleni, a nieraz także i do rozcięgna podeszwowego.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Mięsień podeszwowy – czynność

Mięsień podeszwowy współdziała z mięśniem trójgłowym łydki, ale w bardzo małym stopniu. W szczególności napina torebkę stawu kolanowego. Jeżeli łączy się z rozcięgnem podeszwowym, napina je tak samo jak mięsień dłoniowy długi napina rozcięgno dłoniowe.

Unaczynienie mięśnia podeszwowego

Unaczynienie mięśnia podeszwowego pochodzi od gałęzi tętnicy podkolanowej.

Unerwienie mięśnia podeszwowego

Unerwienie mięśnia podeszwowego pochodzi od nerwu piszczelowego.

Ból mięśnia podeszwowego

W ostatnich latach zauważono, że mięsień podeszwowy odgrywa coraz większe znaczenie w leczeniu niektórych schorzeń ścięgna Achillesa. Ze względu na położenie mięśnia po przyśrodkowej stronie tego ścięgna, uważa się, że odgrywa on ważną rolę u pacjentów z zapaleniem ścięgna Achillesa, którzy zgłaszają się z bólem zlokalizowanym po przyśrodkowej stronie ścięgna Achillesa.

Objawy uszkodzenia mięśnia podeszwowego

W zależności od rodzaju uszkodzenia mięśnia podeszwowego wyróżniamy dwie, różne lokalizacje. Zerwanie mięśnia może objawiać bólem i pojawieniem się obrzęku po przyśrodkowej stronie łydki. Przy uszkodzeniu ścięgna mięśnia podeszwowego pojawia się ból obejmujący przyśrodkową część ścięgna Achillesa, który nasila się np. w trakcie biegu.

Diagnostyka

Ortopeda lub fizjoterapeuta po przeprowadzeniu odpowiednich testów funkcjonalnych może stwierdzić uraz mięśnia podeszwowego biorąc pod uwagę objawy pacjenta. Jednak w celu potwierdzenia diagnozy lub uzyskania jeszcze bardziej szczegółowej diagnostyki, może zlecić wykonanie badań obrazowych takich jak USG (ultrasonografia) lub MRI (rezonans magnetyczny).Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *