Mięsień podkolanowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Mięsień podkolanowy (łac. musculus popliteus) to krótki, spłaszczony mięsień o kształcie trójkątnym. Zlokalizowany jest na tylnej części kolana, pod mięśniem brzuchatym łydki i mięśniem podeszwowym.

 

Mięsień podkolanowy – budowa

Omawiany mięsień rozpoczyna się wąskim ścięgnem przyczepiającym się w bruździe podkolanowej. Leży ona między nadkłykciem bocznym kości udowej, a chrząstką stawową. Ponadto za przyczep uznaje się ścianę tylną torebki stawu kolanowego. Następnie włókna kierują się rozbieżnie przyśrodkowo i ku dołowi, po czym kończą się na tylnej powierzchni kości piszczelowej, powyżej kresy mięśnia płaszczkowatego.

Ścięgno początkowe przechodzi przez szczelinę między więzadłem pobocznym strzałkowym, a powierzchnią boczną kłykcia bocznego. Przy zgiętym kolanie ścięgno to biegnie w poziomej bruździe na stronie bocznej kłykcia bocznego.

Przyczepy mięśnia podkolanowego można zatem zapisać w skrócie:

  • przyczep początkowy (pp) – bruzda podkolanowa, torebka stawu kolanowego;
  • przyczep końcowy (pk) – tylna powierzchnia kości piszczelowej.

Mięsień podkolanowy posiada kaletkę maziową, tak zwany zachyłek podkolanowy. Niekiedy mięsień ten może nie występować, a bardzo rzadko zdarza się dodatkowa głowa na nadkłykciu bocznym.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czynność

Mięsień podkolanowy działa wyłącznie na staw kolanowy. Odpowiada za zginanie stawu kolanowego, a dokładniej za rozpoczęcie tego ruchu (inicjowanie go). W efekcie zgina on goleń i przy zgiętym kolanie obraca ją do wewnątrz. Dodatkowo napina torebkę stawową oraz chroni ją przed wpuklaniem się do stawu.

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia podkolanowego pochodzi bezpośrednio od gałęzi tętnicy podkolanowej.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia podkolanowego pochodzi od nerwu piszczelowego.

Schorzenia mięśnia podkolanowego

Mięsień podkolanowy może ulegać uszkodzeniom, głównie u biegaczy. Zazwyczaj nie stanowi problematycznej tkanki (znacznie częściej patologie w kończynie dolnej dotyczą ścięgna Achillesa, mięśnia czworogłowego uda, mięśnia brzuchatego łydki czy mięśnia dwugłowego uda. Jednakże u osób uprawiających biegi po nierównym podłożu bądź pod górkę, mięsień ten może ulec nadmiernemu obciążeniu. Nie należy mylić jego przeciążenia z przeciążeniem pasma biodrowo-piszczelowego. Często się tak dzieje ze względu na lokalizację obu struktur – bardziej po bocznej, niż przyśrodkowej części kończyny.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydwnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. co ciekawe Alber Kapandji opisuje ten mięsień jako prostownik stawu kolanowego pomimo jego położenia na tylnej części stawu kolanowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *