Szukaj
Szukaj

Leczenie neuralgii popółpaścowej

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
proszę o informację gdzie i jak leczyć neuralgię półpaścową międzyżebrową trwającą ponad 2 lata? Proszę o pomoc. Dziękuję.

Witold

Odpowiedź


Panie Witoldzie,
leczenie neuralgii półpaścowej jest skomplikowane i wymaga kompleksowego podejścia do schorzenia. Warto w takim przypadku w pierwszej kolejności skierować się do lekarza specjalisty neurologa. W dalszej kolejności, fizjoterapeuty i psychologa. Niespecyficzne objawy u każdego chorego powodują, że bardzo ważne jest stworzenie indywidualnego planu leczenia. Powinno ono obejmować wiele metod takich jak m.in.:

  1. Farmakoterapia – najczęściej wykorzystuje się leki przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen), jednak mogą one okazywać się mało skuteczne. Kolejną grupą stosowanych leków są antydepresanty (m.in. amitryptylina), które mogą wpływać na złagodzenie objawów bólowych. W leczeniu bólu neuropatycznego wykorzystuje się również leki przeciwpadaczkowe np. gabapentyna.
  2. Iniekcje – zastrzyki z wykorzystaniem botoksu czy blokady nerwowe, które w postaci sterydów lub znieczulenia miejscowego mogą przynieść czasową ulgę.
  3. Miejscowe terapielidokaina w plastrach może działać znieczulająco na skórę. Wykorzystuje się również kapsaicynę mającą na celu zniesienie czucia bólu.
  4. Terapia alternatywna – odpowiednio dobrana fizjoterapia może złagodzić objawy poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego i poprawie zakresów ruchu. Na zwrócenie uwagi zasługuje przezskórna stymulacja nerwów (prądy TENS), ponieważ może pomóc zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości bólu neuropatycznego. Zdarza się, że w niektórych przypadkach leczenia neuralgii półpaścowej zastosowanie znajduje akupunktura.
  5. Psychoterapia – psychoterapia poznawczo-behawioralna (cognitive behavioral therapy – CBT) może okazać się pomocna w radzeniu sobie z obecnym stresem i chronicznym bólem, który towarzyszy schorzeniu. Pomocniczo sprawdzić się mogą metody relaksacji, ze szczególnym uwzględnieniem technik oddechowych, a także medytacja.

Miejsca, w których warto szukać pomocy w leczenie neuralgii półpaścowej to specjalistyczne kliniki leczenia bólu. W Polsce istnieje wiele specjalistycznych poradni, oferując różnego rodzaju metody terapii. Dodatkowo, niektóre przychodnie i szpitale posiadają poradnie neurologiczne, w których można uzyskać pomoc w leczeniu neuralgii półpaścowej. Można je znaleźć w większych miastach jak Warszawa czy Poznań. Innym rozwiązaniem może być znalezienie pomocy w szpitalach akademickich, w których pracują specjaliści zajmujący się trudnymi przypadkami  i związanymi z tym dolegliwościami, a do takich należy schorzenie neuropatii półpaścowej i towarzyszący ból.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pan kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *