Szukaj
Szukaj

Powikłania po ortezie

Spis treści

Pytanie


Witam,
moje pytanie dotyczy odbudowy mięśni. Czy to normalne, że półtorej miesiąca od zdjęcia ortezy kolana (nosiłem ją 2 miesiące z małymi przerwami) mam takie powikłania po ortezie jak ból mięśni ud i łydki podczas chodzenia? Utrudnia mi to poruszanie się i kuleję. Proszę o odpowiedź.

Marek

Odpowiedź


Panie Marku,
tak, mogą się pojawić powikłania po ortezie noszonej na stawie kolanowym. Mogą to być m.in. ból mięśni ud i łydki oraz trudności w chodzeniu po jej zdjęciu. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą do tego predysponować i im przeciwdziałać.

Jeżeli pojawił się stan zapalny, może powodować pojawienie się bólu w kończynie dolnej, szczególnie gdy zacznie ona być obciążana w sposób nieprawidłowy, dlatego warto byłoby w takim przypadku skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Przez okres unieruchomienia (ograniczenia ruchomości) doszło do zaburzenia wzorców ruchowych i wyuczenia się patologicznych. Stąd należy popracować z fizjoterapeutą nad przywróceniem prawidłowej biomechaniki chodu. Dodatkowo, doszło do zaniku mięśni (tzw. atrofia), ponieważ noszenie ortezy przez dwa miesiące spowodowało, że nie były one używane w pełnym zakresie i nie dochodziło do fizjologicznych skurczów. Nieużywane mięśnie, mogą utracić nie tylko siłę, ale również masę, co wymaga czasu w celu odbudowy i dobranie odpowiednich ćwiczeń do Pana aktualnych możliwości.

Stąd tak ważne jest podjęcie właściwej rehabilitacji. Wizyta u fizjoterapeuty spowoduje, że na żywo będzie on mógł szczegółowo sprawdzić, jakie występują objawy i powikłania po ortezie. Odpowiednio, indywidualnie dobrana fizjoterapia pomoże w odbudowie mięśni (siła i masa), a także poprawie zakresu ruchomości w stawach, co przełoży się na prawidłową biomechanikę chodu. Pomoc fizjoterapeuty, który szczegółowo opracuje plan terapii i ćwiczeń do Pana potrzeb, znacząco przyspieszy proces poprawy mobilności, odbudowę tkanek i powrót do pełnej sprawności. Dodatkowo otrzyma Pan ćwiczenia do wykonywania w domu we własnym zakresie (po wcześniejszym poinstruowaniu), co jeszcze szybciej wpłynie na proces powrotu do zdrowia. Pozwoli to na uniknięcie dalszych powikłań, które mogłyby się pojawić w przyszłości.

Brak podjęcia rehabilitacji może prowadzić do pogłębiania się bólu i trudności w chodzeniu. Obecnie, nawet nieświadomie może Pan zmieniać wzorzec chodu w celu uniknięcia bólu, a to może prowadzić do obciążania innych części ciała i w dalszej konsekwencji do bólu w innym obszarze ciała.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pan kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.