Szukaj
Szukaj

Pronacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pronacja to ruch nawracania, czyli rotacji wewnętrznej. W jej trakcie wewnętrzna powierzchnia ręki (powierzchnia dłoniowa ręki) lub podeszwa stopy kieruje się w stronę podłoża. Przeciwieństwem jest supinacja, czyli ruch rotacji zewnętrznej (odwracania). Pełna pronacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Dzięki niej możliwe jest chodzenie, bieganie i chwytanie różnych przedmiotów rękami.

Pronacja

Pronacja kończyny górnej

Pronacja w kończynie górnej to inaczej odwrócenie dłoni do wewnątrz w stosunku do jej osi długiej. Następuje zmiana pozycji stawu łokciowo-promieniowego bliższego oraz stawu łokciowo-promieniowego dalszego, a także skrzyżowanie się kości łokciowej i kości promieniowej.

Zakresy ruchu pronacji kończyny górnej mierzy się przy zgięciu stawu łokciowego do 90 stopni, podczas gdy ramię znajduje się blisko tułowia. Przy takim ustawieniu pełną pronację osiąga się wówczas, gdy powierzchnia dłoniowa zostanie skierowana w dół (w kierunku podłogi), zaś kciuk ustawi się dośrodkowo. W pełnej pronacji ręka nie dociera do płaszczyzny horyzontalnej, w związku z czym zakres tego ruchu jest mniejszy niż w przypadku supinacji. Wynosi on około 85 stopni.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pronacja kończyny dolnej

Pronację w kończynie dolnej obserwuje się głównie jako ruch stopy. Można ją mierzyć podczas pozycji siedzącej, gdy stopy i stawy kolanowe znajdują się na szerokości bioder oraz stopy leżą swobodnie na podłożu. Podczas pronacji wewnętrzna krawędź stopy kieruje się ku podłożu, zaś zewnętrzna unoszona jest ku górze. Dochodzi do przywiedzenia i ewersji w dolnym stawie skokowym, dlatego uniesieniu ulega boczna krawędź stopy. Na końcu tego ruchu następuje zgięcie grzbietowe i przywiedzenie w górnym stawie skokowym.

W trakcie pronacji i supinacji dochodzi do przeciwskrętu podskokowej płaszczyzny stopy, którą każdy fizjoterapeuta jest w stanie łatwo przetestować. Wystarczy jedną ręką ustabilizować piętę, natomiast drugą ręką objąć przodostopie od strony przyśrodkowej na wysokości główek kości śródstopia. Później skręca się przodostopie w stosunku do pięty. Fizjologiczny zakres pronacji w stopie wynosi około 15 stopni.

Należy wspomnieć, że nadmierna pronacja stopy jest charakterystyczna dla wady postawy nazywanej płaskostopiem. Taka sytuacja wymaga kompleksowej fizjoterapii i uzupełniającego noszenia wkładek korekcyjnych, najlepiej wykonanych indywidualnie do potrzeb pacjenta, po wcześniejszych, komputerowych badaniach stóp.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Zembaty A., Kinezyterapia, Tom I, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2002.
  3. Ronikier A., Diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *