Szukaj

Masaż klasyczny kręgosłupa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż klasyczny kręgosłupa większości z nas kojarzy się tylko z odprężeniem i relaksem. Mało kiedy myślimy o nim jako o formie leczenia. To błąd, ponieważ masaż to ważna część w leczeniu wielu dolegliwości. Wprawdzie metoda ta nie może być zazwyczaj uznawana jako główna czynność terapeutyczna, lecz stanowi świetne uzupełnienie całej rehabilitacji.

Masaż klasyczny – zalecenia

Klasyczny masaż leczniczy może stanowić idealne uzupełnienie terapii w przypadku takich schorzeń i chorób jak:

masaz klasyczny kregoslupa

Masaż klasyczny kręgosłupa

Klasyczny leczniczy masaż kręgosłupa zalecany jest gdy mięśnie lub więzadła zespolone z kręgosłupem przestają prawidłowo spełniać swoje role, kiedy są one nadmiernie napięte czy nadwyrężony kręgosłup staje się osłabiony i pojawiają się dolegliwości bólowe. Masaż w tym przypadku może pomóc dwojako – bezpośrednio wpływając na mięśnie, stawy, ścięgna czy kości, albo pośrednio oddziałując na układ krążenia, co poprawia trofikę tkanek.

Działanie bezpośrednie pozwala:

  • dotlenić komórki;
  • rozszerzyć naczynia krwionośne;
  • przyspieszyć przepływ krwi przez mięśnie;
  • poprawić przemianę materii.

To wszystko pobudza układ nerwowy i wpływa na pracę narządów wewnętrznych oraz poszczególnych układów i pomaga w eliminowaniu schorzeń. Jednak tak szeroki zakres oddziaływania na organizm zaaplikowany w nieodpowiedniej formie lub bez uwzględnienia faktycznego stanu organizmu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego decydując się na masaż klasyczny kręgosłupa warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Zobacz również: Masaż przy skoliozie.

tubapay
tubapay

Masaż klasyczny kręgosłupa – przeciwwskazania

Jak wiadomo jest cała gama schorzeń, w których masaż jest ważną częścią procesu leczenia. To również nieodłączna część profilaktyki, szczególnie tej sportowej. Pozwala przygotować mięśnie do wysiłku, jak i zregenerować im się po nim, ale jak każdy zabieg ma swoje przeciwwskazania. Mimo, że nie jest to metoda inwazyjna czy niebezpieczna, przed skorzystaniem z masażu należy zwrócić uwagę na pewne szczegóły.

Przy masażu klasycznym kręgosłupa, przeciwwskazaniami będą:

Zadaniem masażu (szczególnie tego leczniczego) jest odpowiednie oddziaływanie na organizm. Ważne jest dobranie właściwej techniki i profesjonalne wykonanie. Z tego względu masaż taki powinien być poprzedzony szczegółowym wywiadem ze strony terapeuty – masażysty lub fizjoterapeuty i wykonywany przez profesjonalistę, czyli osobę posiadającą dyplom technika masażysty, licencjat fizjoterapii lub magistra fizjoterapii.

Zobacz również: Masaż gorącymi kamieniami.

Masaż klasyczny kręgosłupa – podsumowanie

Mimo, że tym razem skupiliśmy się na aspektach zdrowotnych i głównie na dolegliwościach ciała, nie należy zapominać o dobroczynnym działaniu masażu na samopoczucie. Stany emocjonalne, stres, zmęczenie, rozdrażnienie niestety oddziałują bardzo mocno na fizyczne samopoczucie. Masaż jest jednym z najlepszych sposobów, aby zregenerować swoją psychikę i nabrać energii. Warto dowiedzieć się też, jakie korzyści daje regularne stosowanie masażu klasycznego.

Efektywność zabiegu masaży jest uzależniona od kompetencji terapeuty. Powinien on posiadać dogłębne merytoryczne przygotowanie, predyspozycje fizyczne oraz wysoki poziom kompetencji osobistych obawiających się empatią i dążeniem do pogłębiania swoich umiejętności.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Skrzypkowski Ł., Porównanie skuteczności zabiegów masażu, wykonywanych z środkiem poślizgowym i na sucho u pacjentów z bólami grzbietu, Szczecin 2013.
  2. Chojnowska E., Masaż leczniczy kręgosłupa, Wydawnictwo Literat Henryk Płonczynski, 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Super portal, jestem waszym stałym czytelnikiem, a od niedawna sam zacząłem trochę pisać i dzielić się wiedzą o masażu 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.