Szukaj
Szukaj

Przeciążenie mięśni szyi i karku

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Przeciążenie mięśni szyi i karku jest najczęstszą przyczyną dolegliwości w obrębie kręgosłupa szyjnego. Z wywiadu zazwyczaj wynika, że w ciągu doby poprzedzającej wystąpienie dolegliwości miało miejsce jakieś przeciążenie. Ból może wyzwolić również długotrwałe i przymusowe ustawienie głowy oraz przedłużone napięcie mięśni, np. po dłuższej jeździe samochodem.

 

Przeciążenie mięśni szyi i karku – objawy

Podstawowym objawem przeciążenia mięśni szyi i karku jest ból, najdokuczliwiej odczuwany w okolicy mięśni okołokręgosłupowych. W szczególności w obrębie górnej części mięśnia czworobocznego, między kręgosłupem, a łopatką oraz przyczepu do łopatki i do potylicy.

Bóle umiejscowione są raczej głęboko i mogą promieniować do tylnej części łopatki lub do górnego odcinka ramienia. Chociaż punkty spustowe wykrywa się rzadko, to mięsień czworoboczny, mięsień dźwigacz łopatki i mięśnie okołokręgosłupowe dają się zwykle wyczuć w postaci napiętych i tkliwych miejsc.

Pozostałe objawy przeciążenia obejmują:

  • przymusowe ustawienie kręgosłupa powodujące pochylenie głowy;
  • ograniczenie zarówno biernych, jak i czynnych ruchów głowy we wszystkich płaszczyznach;
  • zawroty głowy.

Najbardziej ograniczona jest rotacja w stronę przeciwną od miejsca bólu. Odruchy, siła mięśniowa i czucie w obrębie kończyn górnych pozostają w granicach normy.

Badanie radiologiczne

Na badaniu radiologicznym widać zazwyczaj spłaszczenie lordozy szyjnej. Drugorzędne znaczenie mają zmiany zwyrodnieniowe – włączając w to entezofity i osteofity zarówno trzonów kręgowych, jak i stawów kręgosłupa.

Leczenie

Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy, pokonanie przykurczu mięśni umożliwia zastosowanie ostrożnego wyciągu. Przykurcz można zlikwidować za pomocą ostrzyknięcia punktów spustowych 0,5% lidokainą. Można rozważyć również ciepłe okłady, które skutecznie zmniejszają napięcie mięśni. Jednak najkorzystniejsze efekty można uzyskać podczas wizyty u fizjoterapeuty, który po zapoznaniu się z przypadkiem dobierze odpowiednie leczenie i je zastosuje.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Silny ból mija przeważnie w ciągu kilku dni. Stopniowemu uruchamianiu szyi sprzyja noszenie miękkiego kołnierza ortopedycznego. Należy jednak wystrzegać się przedłużonego noszenia kołnierza, ponieważ może dojść do zaników mięśni.

Po ustąpieniu okresu ostrego rozpoczyna się ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i karku oraz ćwiczenia poprawiające postawę ciała. Po całkowitym ustąpieniu dolegliwości bólowych i odpowiednim wzmocnieniu mięśni wdraża się kinezyterapię mającą na celu przywracanie pełnego zakresu ruchomości i giętkość szyi.

Metodami pomocniczymi mogą być masaże, zabiegi fizykalne (naświetlanie promieniowaniem podczerwonym, prądy interferencyjne, metoda TENS), a nawet kinesiotaping.

Wskazówki

  • nawrotom dolegliwości można zapobiec utrzymując prawidłową postawę ciała;
  • należy unikać wykonywania czynności wymagających częstego unoszenia kończyn górnych ponad głowę i odchylania głowy do tyłu;
  • przeciwwskazane jest spanie na brzuchu, ponieważ pociąga za sobą znacznego stopnia skręt głowy.

Większość chorych bardzo dobrze reaguje na leczenie zachowawcze.

Podsumowanie

Przeciążenie mięśni szyi i karku jest współcześnie bardzo częstym zjawiskiem bez względu na wiek czy płeć, ponieważ pasywny tryb życia wymusza długotrwałe przyjmowanie często nieergonomicznych pozycji. Efektem jest wzmożone napięcie, a niekiedy nawet skrócenie mięśni szyi i karku, co powoduje przykre dolegliwości.

Dlatego tak ważna jest codzienna aktywność fizyczna. Osoby narażone zawodowo na przeciążenie mięśni powinny przynajmniej raz dziennie je rozciągać i wykonywać kilka prostych ćwiczeń podstawowych. Zgodnie z niepisaną zasadą, zawsze lepiej jest zapobiegać schorzeniom, niż je leczyć.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wegner K., Błaszczyk A., Zygmańska M. (i inni), Ocena zmian przeciążeniowych kręgosłupa u pracowników przemysłu motoryzacyjnego, Zeszyty Naukowe Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, 3/2017.
  2. Dziak A., Tayara S., Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *