Szukaj

Entezofity

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Entezofity to wyrośla kostne (lub narośla kostne), które powstają w wyniku entezopatii. Znacznie osłabiają wydolność mięśnia, co z kolei przekłada się na zwiększenie ryzyka m.in. przerwania ciągłości struktury, a także obecność dolegliwości bólowych.

Entezofity

Czym są entezy?

Entezy to miejsca przyczepów kostnych ścięgien, więzadeł, powięzi oraz torebki stawowej do kości, zapewniając redukcję obciążenia mechanicznego na granicy tkanek o różnej wytrzymałości i sprężystości.

Wyróżnia się dwa typy entez:

  • włókniste;
  • włóknisto-chrzęstne.

Są powszechnym miejscem mikro- oraz częściowych uszkodzeń z powodu ich anatomicznego połączenia ze sztywnym materiałem, jakim jest kość.

Jak powstają entezofity?

W efekcie długotrwałych mikrourazów czy przeciążeń dochodzi do wyrywania poszczególnych włókien ścięgien z miejsca przyczepu do kości, przy czym uszkodzeniu ulegają także chrząstki. Oderwanie włókien wraz z komórkami chrząstki lub kości prowadzi do powstawania entezofitów. Można zatem powiedzieć, że jest to efekt patologicznego kościotworzenia.

Entezopatie

Patologie entez zwane są entezopatiami i stanowią spory odsetek schorzeń ortopedycznych, nie tylko wśród sportowców, ale także wśród osób mniej aktywnych. Można powiedzieć, że entezopatie są bolesnymi zmianami przeciążeniowo-zwyrodnieniowymi przyczepów m.in. ścięgna mięśnia do kości.

Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją, entezopatie są dosłownie nieprawidłowym obniżeniem echogeniczności entezy i/lub pogrubieniem przyczepu ścięgna lub więzadła. Zmiany te widać w dwóch prostopadłych płaszczyznach i mogą one wykazywać cechy unaczynienia w badaniu dopplerowskim lub zmiany kostne (entezofity), nadżerki czy nieregularny zarys kostnej części entezy.

Do popularnych i często spotykanych entezopatii należą:

Patronite
Patronite

Przyczyny

Za przyczynę dolegliwości uznaje się długotrwałe działanie nadmiernych naprężeń czy przeciążeń tkanek miękkich. Schorzenie to zatem wynika z obecności stanów zapalnych.

Entezopatie mogą rozwijać się w przypadku braku prawidłowej rozgrzewki przed treningiem lub braku odpowiedniej regeneracji między jednostkami treningowymi. Ponadto do ich rozwoju przyczynia się nieprawidłowa technika ćwiczeń lub gry.

Można wyróżnić także kilka czynników predysponujących do powstawania entezopatii, wśród których znajdują się między innymi:

  • nadmierne, przewlekłe napięcie mięśni;
  • wadliwa budowa kości czy stawów;
  • zaburzona biomechanika stawów.

Rozpoznanie

W praktyce klinicznej rozpoznanie zapalenia entez opiera się na wyniku badania klinicznego, w tym na wywiadzie oraz stwierdzeniu bolesności uciskowej entezy. Objawy te nie są jednak specyficzne, ponieważ występują także w przypadku m.in. mikrourazów entez czy zmian degeneracyjnych.

Leczenie

Leczenie entezopatii opiera się na likwidacji przyczyny objawów, co zwykle nie stanowi problemu. Odpowiednio prowadzone leczenie przynosi oczekiwane rezultaty.

Pomocne są zabiegi fizykoterapeutyczne (np. jonoforeza czy fala uderzeniowa), dynamiczne plastrowanie, indywidualnie dobrana kinezyterapia, terapia punktów spustowych, a także stosowanie opasek czy ortez, które odciążają zajęte przyczepy. W ramach fizjoterapii zaleca się wykonanie masażu poprzecznego, masażu okostnowego lub masażu rozluźniającego.

Po ustąpieniu stanu ostrego wprowadza się ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, a także rozluźniające przeciążone mięśnie.

Operacja konieczna jest bardzo rzadko. Dodatkowo należy wspomnieć, że często wystarcza tylko zmiana nawyków treningowych bądź rezygnacja z aktywności powodujących dolegliwości bólowe. Jest wówczas możliwość, że mało zaawansowane entezopatie przejdą samoistnie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sudoł-Szopińska I., Kwiatkowska B., Prochorec-Sobieszek M., Maślińsk W., Entezopatie i zapalenie entez. Część I. Etiopatogeneza, Journal of Ultrasonography, 15/2015.
  2. Sudoł-Szopińska I., Kwiatkowska B., Prochorec-Sobieszek M., Pracoń G., Walentowska-Janowicz M., Maśliński W., Entezopatie i zapalenie entez. Część II. Diagnostyka obrazowa, Journal of Ultrasonography, 15/2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.