Szukaj
Szukaj

Choroba Rotha

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Choroba Rotha (inaczej: zespół Rotha, meralgia parestetyczna, łac. meralgia paresthetica) to jedno z najczęściej diagnozowanych uszkodzeń uciskowych w obrębie kończyny dolnej. Częściej występuje u mężczyzn, czego przyczyny nie zostały w pełni wyjaśnione. Problem dotyczy ucisku na nerw skórny boczny uda, czemu towarzyszą charakterystyczne objawy neurologiczne.

Choroba Rotha

Choroba Rotha – przyczyny

Choroba Rotha jest zaburzeniem neurologicznym zaliczanym do mononeuropatii uciskowych. Odnosi się do objawów związanych z przewlekłym uciskiem nerwu skórnego bocznego uda – może to być jego ucisk mechaniczny lub uwięźnięcie na poziomie więzadła pachwinowego. Schorzenie występuje wprawdzie w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy mężczyzn w wieku 30-40 lat. Możliwe przyczyny choroby Rotha:

Nerw skórny boczny uda wychodzi ze splotu lędźwiowego, powstałego z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych. Może pochodzić z kilku różnych kombinacji włókien pochodzących z nerwów rdzeniowych: L2 i L3, L1 i L2, wyłącznie L2 lub wyłącznie L3. Jego początkowy przebieg wychodzi spod bocznego brzegu mięśnia lędźwiowego większego, po czym przechodzi skośnie przez dół biodrowy oraz pod lub przez więzadło pachwinowe na zewnętrzną stronę uda. Tak naprawdę ucisk może nastąpić w dowolnym miejscu jego przebiegu, choć najczęściej ma miejsce w okolicy kolca biodrowego przedniego górnego.

Choroba Rotha – objawy

Choroba Rotha jest mononeuropatią nerwu skórnego bocznego uda i charakteryzuje się występowaniem dolegliwości bólowych, parestezji (mrowienie, drętwienie), dyzestezji (nieprzyjemne i nieprawidłowo odczuwane doznanie czuciowe) i hipestezji (niedoczulica) w zakresie przednio-bocznej powierzchni uda. Ból może mieć charakter piekący, rozlany, parzący. Nierzadko towarzyszy temu brak czucia, bóle mięśni głębokich w okolicy przednio-bocznej uda czy utrata owłosienia tej okolicy (zwłaszcza u mężczyzn). W wypadku uwięźnięcia nerwu w więzadle pachwinowym w miejscu jego przejścia przez więzadło może pojawiać się bolesność uciskowa. Dolegliwości nasilają się po dłuższym staniu lub chodzeniu, mogą też wybudzać nocą ze snu. Ulgę u większości pacjentów przynosi pozycja leżąca ze zgięciem kończyny w biodrze.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Sensytyzacja.

Diagnostyka choroby Rotha

Diagnostyka choroby Rotha opiera się głównie na wywiadzie zdrowotnym i badaniu klinicznym z uwzględnieniem badania neurologicznego. Można wykonać badanie EMG lub ENG. W diagnostyce różnicowej wyklucza się patologię korzeni lędźwiowych L1-L3 i splotu lędźwiowo-krzyżowego, zapalenie kaletki krętarzowej i choroby stawu biodrowego.

Choroba Rotha – leczenie

Leczenie choroby Rotha powinno obejmować przede wszystkim kompleksowo prowadzoną fizjoterapię. Znaczenie mają m.in.:

Leczenie uzupełnia się o farmakoterapię, blokady nerwu skórnego bocznego uda czy niekiedy o termolezję pulsacyjną. Jeśli leczenie zachowawcze okazuje się nieskuteczne, rozważa się wykonanie neurolizy. Jest to chirurgiczna dekompresja lub resekcja nerwu. Choroba Rotha nie jest zagrożeniem życia czy zdrowia pacjenta, jednak znacznie pogarsza jego komfort życia i ogranicza aktywność fizyczną, dlatego wymaga leczenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kocot-Kępska M., Woś M., Przeklasa-Muszyńska A., Dobrogowski J., Meralgia parestetyczna – patofizjologia, ocena, leczenie. Opis przypadku klinicznego, Ból 2016, Tom 17, Nr 2, s. 57-61.
  2. Seneczko F., Dudek K., Meralgia Paresthetica – Pathogenesis, Symptoms and Therapeutic Procedure, Journal of Health Study and Medicine, 3/2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.