Szukaj
Szukaj

Więzadło pachwinowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Więzadło pachwinowe (łac. ligamentum inguinale) jest łącznotkankowym pasmem przebiegającym od kolca biodrowego przedniego górnego do guzka kości łonowej. Tworzą go włókna trzech mięśni brzucha, dlatego charakteryzuje się dużą wytrzymałością i dość specyficzną budową. Więzadła pachwinowe mogą zostać uszkodzone lub przecięte podczas operacji przepuklin brzusznych.

Więzadło pachwinowe (łac. ligamentum inguinale)

Budowa więzadła pachwinowego

Więzadło pachwinowe zbudowane jest z włókien trzech mięśni brzucha:

Włókna końca przyśrodkowego więzadła pachwinowego odchodzą dalej rozbieżnie i tworzą odrębną strukturę zwaną więzadłem rozstępowym. Jest to silne, zbite więzadło, jednak mocno podatne na uszkodzenia ze względu na swoją lokalizację. Więzadło pachwinowe zwane jest również więzadłem Pouparta. Bardzo dobrze widać go u szczupłych i wysportowanych mężczyzn w dolnej części brzucha.

Więzadło pachwinowe – przebieg

Omawiane więzadło rozpoczyna się na kolcu biodrowym przednim górnym, a jego włókna od końca przyśrodkowego odchodzą dalej rozbieżnie w kierunku grzebienia kości łonowej. Od dołu do więzadła pachwinowego przyczepia się powięź szeroka uda, szczelnie okrywająca całą jego powierzchnię.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Więzadło pachwinowe stanowi górne odgraniczenie rozstępu wspólnego. To właśnie przez tę strukturę z miednicy w stronę kończyn dolnych przechodzą mięśnie, nerwy i ważne naczynia krwionośne, tworząc kolejno rozstęp mięśniowy i rozstęp naczyniowy. Omawiane więzadło pełni ważną rolę w chirurgii przepuklin pachwinowych – zarówno w metodach napięciowych, jak i beznapięciowych. Chroni niezwykle ważne struktury, dlatego chirurg powinien delikatnie się z nim obchodzić.

Funkcje więzadła pachwinowego

Więzadło pachwinowe, ze względu na swoją budowę i lokalizację, wraz z brzegiem przednim miednicy ogranicza miejsce przejścia mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych z jamy brzusznej do kończyn dolnych. Jest to jego jedyna funkcja, aczkolwiek niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania ciała.

Zobacz również: Ból w pachwinie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *