Szukaj
Szukaj

Wtórne utonięcie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wtórne utonięcie to niebezpieczne zjawisko odnoszące się do przedostania się wody do płuc w momencie epizodu tonięcia. Ma miejsce kilka lub kilkanaście godzin po akcji ratunkowej, gdy niczego nieświadoma osoba poszkodowana najczęściej znajduje się już bezpiecznie w domu. Właśnie dlatego jest tak groźne. Woda upośledza prawidłową wymianę gazową i powoduje śmierć, jeśli nie zostanie wdrożona natychmiastowa pomoc.

Wtórne utonięcie

Przyczyny wtórnego utonięcia

Tonięcie składa się z 5 faz:

  • I – trwa do 15 sekund, obejmuje niespodziewane zachłyśnięcie wodą;
  • II – świadomy opór stawiany przez osobę poszkodowaną tak długo, jak długo jest w stanie wstrzymać oddech. Zwykle trwa do 60 sekund;
  • III – wydatne ruchy oddechowe trwające od 60-90 sekund. Poszkodowany mimowolnie zaczerpuje powietrze, jednak w zamian tego zaczyna połykać wodę;
  • IV – zanika czucie i pobudliwość, co trwa do 90 sekund. Dochodzi do utraty przytomności;
  • V – ta faza trwa maksymalnie 50 sekund, a u poszkodowanego, który jest już nieprzytomny, pojawiają się mimo wolne oddechy agonalne połączone z drgawkami.

Wiele osób przeżywa epizod topienia się, jednak zawsze wymaga po tym szczegółowej diagnostyki. U niektórych osób pojawia się tak zwane wtórne utonięcie, będące powikłaniem po podtopieniu. Pojawia się zwykle w ciągu kilku pierwszych godzin od momentu zachłyśnięcia wodą. Niewielka jej ilość przedostaje się do dróg oddechowych, podrażnia ich delikatne struktury i prowadzi do obrzęku płuc. Problem najczęściej dotyczy dzieci. Warto wiedzieć, że rokowania są gorsze u pacjentów, którzy topili się w wodzie słonej. W przypadku wody słonej resztki mogą zostać wchłonięte przez pęcherzyki płucne. Woda morska nie ma takiej możliwości.

Objawy wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie jest o tyle niebezpieczne, że pierwsze objawy mogą pojawić się po kilku godzinach od epizodu topienia się, a więc gdy pacjent znajduje się już bezpiecznie w domu i niczego nie podejrzewa. Wcześniej mogą pojawić się objawy alarmujące, takie jak:

Patronite
Patronite

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wnikliwie obserwować każdą osobę, która się topiła przez najbliższe 24 godziny. Przy wystąpieniu którychkolwiek z powyższych dolegliwości, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się na SOR.

Wtórne utonięcie – diagnostyka

Każda osoba, która przeżyła epizod topienia się, powinna mieć wykonaną gazometrię krwi (badanie laboratoryjne analizujące zaburzenia w obrębie gospodarki kwasowo zasadowej), saturację (badanie oceniające wysycenie krwi tlenem) oraz USG lub RTG płuc.

Wtórne utonięcie – leczenie

Przy wtórnym utonięciu kluczowe jest usunięcie wody z dróg oddechowych, zwłaszcza w sytuacji, w której jest to woda słona. Słodka woda zazwyczaj wchłania się samoistnie, wymaga jedynie monitorowania stanu zdrowia i parametrów oddychania. Lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu diuretyków lub tlenoterapii. Jeśli istnieje podejrzenie nadkażenia bakteryjnego, stosuje się również antybiotykoterapię.

Wtórne utonięcie a suche utonięcie

Wtórne utonięcie odnosi się do przedostania się niewielkiej ilości wody bezpośrednio do płuc, czego przyczyna było zachłyśnięcie lub podtopienie. W efekcie zamiast tlenu w tkankach płucnych gromadzi się płyn przesiękowy. Dochodzi do upośledzenia wymiany gazowej i rozwoju hipoksji. Z kolei przy suchym utonięciu woda nie dostaje się do płuc, lecz do nosogardzieli, podrażniając nerw krtaniowy i tym samym wywołując skurcz krtani. Zjawisko to praktycznie uniemożliwia swobodne oddychanie. Objawy suchego utonięcia nasilają się w pozycji leżącej. Oba stany są jednak wyjątkowo niebezpieczne i nie należy ich bagatelizować.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dybińska E., Kosiba M., Kosiba G., Cebula G., Próba odniesienia przebiegu wypadku tonięcia i akcji ratowniczej w parku wodnym w Krakowie do schematu procesu umierania, Kraków.
  2. Goniewicz M., Pierwsza pomoc, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.