Szukaj
Szukaj

Podtopienie

Spis treści

Podtopienie to pojęcie stosowane w dwóch różnych sytuacjach – w odniesieniu do człowieka, który przeżył epizod tonięcia i duszenia się w wodzie oraz w odniesieniu do zalania terenów wskutek deszczu nawalnego lub spływu wód po zboczach. Obie sytuacje są niepokojące, jednak ze względu na wyższy stopień zagrożenia, w pierwszej kolejności warto skupić się na podtopieniu człowieka.

podtopienie

Podtopienie – przyczyny

Podtopienia odnoszą się do wszystkich przypadków przeżycia po duszeniu się wskutek zanurzenia się w wodzie. Podczas topienia miejsce ma odruchowe wstrzymanie oddechu, po czym dochodzi do połknięcia wody i zachłyśnięcia się nią przy próbie zaczerpnięcia powietrza. Najczęstszymi przyczynami podtopienia są: alkohol, brawura, lekceważenie niebezpieczeństwa oraz chęć pokonywania swoich słabości. Znacznie częściej problem ten dotyczy młodych mężczyzn. Oto czynniki, po których można rozpoznać, że człowiek się topi:

  • ruchy imitujące wspinaczkę;
  • ciało dryfujące na powierzchni wody przez kilkadziesiąt sekund;
  • ręce szeroko rozpostarte na powierzchni wody;
  • brak możliwości wołania o pomoc;
  • głowa odchylona do tyłu.

Najczęściej taka osoba nie krzyczy, ponieważ brak jej już sił. Koncentruje się głównie na zaczerpnięciu powietrza i jak najdłuższym utrzymaniu głowy ponad taflą wody. Jeśli człowiek przeżyje epizod tonięcia, wskutek którego woda przedostaje się do dróg oddechowych, mówi się o podtopieniu. W medycynie wymienia się również pojęcie suchego utonięcia i wtórnego utonięcia. Suche utonięcie ma miejsce wówczas, gdy woda nie dociera do płuc, lecz podrażnia nerw krtaniowy unerwiający nosogardziel. W efekcie dochodzi do skurczu tchawicy utrudniającego oddychanie. Z kolei wtórne utonięcie ma miejsce wówczas, gdy woda dotrze do płuc i wywoła w nich obrzęk. Może to nastąpić nawet wiele godzin po epizodzie podtopienia.

Objawy podtopienia

Po stwierdzeniu podtopienia u osoby poszkodowanej zaobserwować można różnego rodzaju objawy, spośród których najczęstsze są:

Szacuje się, że osoba tonąca już po 90 sekundach traci przytomność i opada na dno. Jeśli do tego czasu nie przybędzie ratownik, rokowania znacznie maleją. Zawsze należy upewnić się, że w przebiegu podtopienia nie doszło do rozwoju zachłystowego zapalenia płuc. Jest to choroba wywołana aspiracją do dróg oddechowych czynnika wywołującego stan zapalny, innego niż wdychane powietrze. Objawami zachłystowego zapalenia płuc są:

  • kaszel;
  • gorączka;
  • duszności;
  • świszczący oddech;
  • ucisk w klatce piersiowej;
  • uczucie zmęczenia.

Pierwsze objawy mogą pojawić się już w ciągu kilku godzin od zachłyśnięcia.

Podtopienie – diagnostyka

Każda osoba, która przeżyła epizod podtopienia, powinna przejść szczegółową diagnostykę. Wykonuje się badanie morfologiczne krwi, gazometrię oraz pulsoksymetrię. Gazometria to badanie laboratoryjne krwi umożliwiające monitorowanie zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, natomiast pulsoksymetria ocenia saturację, a więc wysycenie krwi tlenem. Każdy pacjent powinien mieć też wykonane RTG klatki piersiowej (ze szczególnym uwzględnieniem dróg oddechowych), ewentualnie USG płuc.

Podtopienie – leczenie

Bardzo ważna jest pierwsza pomoc niesiona osobie tonącej, którą udziela się wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy pewni swoich umiejętności pływackich. Nigdy nie powinno się płynąć do osoby tonącej z gołymi rękami, najlepiej rzucić najpierw koło ratunkowe lub linę asekuracyjną. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet obezwładnienie poszkodowanego. Po wyjęciu go na brzeg należy ułożyć go na jednym boku, otworzyć jamę ustną i usunąć wszelkie rzeczy, które mogą tam się znajdować (np. treść pokarmowa). Po udrożnieniu dróg oddechowych ocenia się oddech, a jeśli go nie ma, natychmiast podejmuje się resuscytację krążeniowo-oddechową. W tym czasie warto polecić innym świadkom zdarzenia jak najszybsze wezwanie pogotowia ratunkowego. W warunkach szpitalnych osoba poszkodowana może wymagać kroplówki, wyrównania gospodarki wodno-elektrolitowej, profesjonalnego oczyszczenia dróg oddechowych. Po wypisaniu do domu przez kolejne dni należy obserwować wszelkie zmiany w stanie zdrowia oraz w samopoczuciu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dybińska E., Kosiba M., Kosiba G., Cebula G., Próba odniesienia przebiegu wypadku tonięcia i akcji ratowniczej w parku wodnym w Krakowie do schematu procesu umierania, Kraków.
  2. Goniewicz M., Pierwsza pomoc, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.