Szukaj
Szukaj

Długotrwałe unieruchomienie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Długotrwałe unieruchomienie jest poważnym problemem osób starszych oraz pacjentów po wszelkich kontuzjach. Istnieje również wiele chorób przewlekłych, których rozwój prowadzi do postępującej niepełnosprawności. Konsekwencje unieruchomienia są bardzo poważne, dlatego jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy dążyć do jakiejkolwiek aktywności. Pomocna jest fizjoterapia.

Długotrwałe unieruchomienie

Konieczność długotrwałego unieruchomienia

Długotrwałe unieruchomienie może mieć miejsce w następujących sytuacjach:

W zależności od przyczyny unieruchomienie może trwać kilka tygodni, miesięcy, lat, a może obejmować całe życie pacjenta. W każdym z powyższych przypadków jest to sytuacja długotrwała, wymagająca wdrożenia rehabilitacji. Długotrwałe unieruchomienie jest również typowe dla seniorów w podeszłym wieku, którzy nie wykazują już chęci do żadnych form aktywności. Taka sytuacja jedynie nasila objawy związane ze starzeniem się organizmu i zwiększa ryzyko powikłań wszelkich chorób.

Konsekwencje długotrwałego unieruchomienia

Ograniczenie aktywności fizycznej jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych takich jak:

I wiele innych. Unieruchomienie wpływa jednak na wszystkie układy organizmu już w ciągu kilku dni, nie mówiąc o dłuższym okresie czasu. Obserwuje się między innymi:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pojawiają się również niekorzystne zmiany w sferze psychicznej i emocjonalnej. Wynikają one zarówno z długotrwałego unieruchomienia i braku możliwości, czy też chęci podjęcia aktywności, jak również ze spadku syntezy hormonów szczęścia i gorszego dotlenienia struktur ośrodkowego układu nerwowego.

Wpływ długotrwałego unieruchomienia na organizm

Konsekwencje unieruchomienia można opisać również na podstawie długości jej trwania. We wczesnym okresie bezczynności, trwającej do 3 dni, najistotniejsze zmiany zachodzą w gospodarce wodno-elektrolitowej oraz w stanie napięcia naczyń. Obserwuje się problemy z krzepliwością krwi i dotlenieniem tkanek. Pod koniec 1. tygodnia wzrasta wydalanie elektrolitów i azotu wraz z moczem, pogarsza się także wzrok. W 2. tygodniu unieruchomienia spada liczba krwinek czerwonych, zostają zakłócone mechanizmy usuwania ciepła z ustroju. Natomiast pod koniec 1. miesiąca unieruchomienia stwierdza się już pełny obraz zmian czynnościowych.

Długotrwałe unieruchomienie – jak mu przeciwdziałać?

Długotrwałe unieruchomienie to nie wyrok, nawet jeśli pojawia się w przebiegu chorób przewlekłych. Najważniejsze jest, aby z takim pacjentem pracował fizjoterapeuta. Istnieje wiele modeli współpracy. Każdego dnia pacjent powinien wykonywać ćwiczenia przy instruktażu specjalisty i kilka razy dziennie samodzielnie. Może także ćwiczyć całkowicie samodzielnie, a z fizjoterapeutą spotykać się 2-3 razy w tygodniu. Jeszcze inne przypadki wymagają kilku wizyt fizjoterapeuty dziennie. Wszystko zależy od przyczyny unieruchomienia. Ćwiczenia wykonywane są w łóżku, w pozycji leżącej (jeśli nie ma możliwości wstania). Ważne jest też kilkukrotne zmienianie pozycji w łóżku, aby przeciwdziałać odleżynom.

Osoby starsze zachęca się samodzielnej aktywności na miarę swoich możliwości. Mogą to być nawet krótkie spacery, ważne, aby zaczęła działać pompa mięśniowa. Osoby nieprzytomne i w śpiączce wymagają regularnych ćwiczeń biernych, nawet kilka razy w ciągu dnia. Wskazana jest pomoc rodziny. Z kolei pacjenci świadomi powinni również zwrócić uwagę na odpowiednią dietę i wysoki poziom nawodnienia organizmu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Miller E., Rola pielęgniarki w profilaktyce wybranych powikłań związanych z unieruchomieniem chorego, Problemy Pielęgniarstwa, 4/2007.
  2. Chodorowski Z., Geriatria – główne problemy kliniczne, Gdańsk 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *