Szukaj
Szukaj

Trudności z zajściem w ciążę

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Trudności z zajściem w ciążę mogą dotyczyć każdej kobiety, także tej całkowicie zdrowej. Wpływ na płodność ma bowiem wiele czynników, pod uwagę bierze się nawet styl życia czy masę ciała. Wykazano, że w dzisiejszych czasach problem ten dotyczy sporego odsetka par, co zmusza je do szukania pomocy medycznej, ostatecznie decydując się na zapłodnienie in vitro.

Trudności z zajściem w ciążę

Trudności z zajściem w ciążę – przyczyny

Trudności z zajściem w ciążę mogą mieć zarówno fizjologiczne, jak i patologiczne podłoże. Gdy żyjemy w stresie, źle się odżywiamy i nie mamy czasu na relaks, organizm nie będzie gotowy na poczęcie dziecka. Staje się ono znacznie trudniejsze mimo regularnych starań. Wyróżnia się jednak czynniki patologiczne, czyli chorobowe. W przypadku kobiet przyczynami trudności z zajściem w ciążę są:

Z kolei gdy wina znajduje się po stronie mężczyzny, możemy wyróżnić:

Do pozostałych przyczyn trudności z zajściem w ciążę, bez względu na płeć, zaliczamy między innymi:

Podczas problemów z płodnością w pierwszej kolejności zaleca się więc wykonanie dokładnych badań krwi i moczu.

Patronite
Patronite

Trudności z zajściem w ciążę – co robić?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na styl życia, unikając czynników zdecydowanie niesprzyjających płodności. Dotyczy to zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Mowa przede wszystkim o nadmiernym stresie, niewysypianiu się i życiu w tzw. „biegu”. Zrelaksowany organizm ma znacznie większy potencjał, także w kwestii płodności. Po drugie należy przestać usilnie starać się o dziecko, choć brzmi to dość kontrowersyjnie. Zazwyczaj w momencie, gdy para przestaje się starać, następuje zapłodnienie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż organizm przestaje być narażony na stres, pilnowanie godzin i dni, a także stosunki seksualne podejmowane nie tyle dla przyjemności i z miłości, o ile w celach reprodukcyjnych. Opada napięcie, tkanki się relaksują, a gospodarka hormonalna normuje. Dodatkowo należy unikać:

  • nadmiernego spożywania alkoholu;
  • palenia papierosów;
  • stosowania używek;
  • zbyt intensywnych, wręcz wyczynowych aktywności fizycznych;
  • kofeiny i teiny.

Wskazana jest natomiast regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, wspólne spędzanie czasu (spontaniczne wycieczki przywracają pożądanie w związku i mogą wpływać na rozluźnienie organizmu), zdrowa i zbilansowana dieta, wysypianie się oraz suplementacja. W przypadku kobiet poleca się suplementowanie kwasu foliowego, natomiast w przypadku mężczyzn sprawdzi się koenzym Q10, dodający energii i wpływający pozytywnie na jakość plemników. Koenzym Q10 uznano za preparat II rzutu leczenia męskiej niepłodności.

Zobacz również: Leczenie niepłodności u kobiet.

Badania lekarskie i zapłodnienie in vitro

Jeśli po kilku miesiącach zmiany stylu życia i regularnego starania się o dziecko nie dojdzie do zapłodnienia, poleca się wizytę u lekarza. Najlepiej wybrać klinikę leczenia niepłodności, gdzie zarówno mężczyzna, jak i kobieta zostaną poddani szczegółowym badaniom. Może się bowiem okazać, że trudności z zajściem w ciążę wiążą się z nieprawidłowościami anatomicznymi lub fizjologicznymi, co wpływa na konieczność wdrożenia profesjonalnego leczenia.

Prawdopodobnie zostaną przepisane leki i suplementy diety. Podczas badań może się okazać, że jedyną skuteczną metodą będzie zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro. Wówczas parę czeka specjalistyczne przygotowanie, po którym nastąpi pobranie komórki jajowej od kobiety i plemników od mężczyzn. Zapłodnienie dokonuje się laboratoryjnie, pod okiem specjalistów, po czym zapłodnioną komórkę jajową umieszcza w macicy kobiety. Szanse na potomstwo z zapłodnienia in vitro są bardzo duże, często jest to ostatnia deska ratunku dla par oczekujących potomstwa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Górna I., Wpływ sposobu żywienia oraz wybranych parametrów stylu życia na płodność i rozrodczność kobiet, Poznań 2014.
  2. Twenge J., Jak skutecznie zajść w ciążę, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
  3. Hajduk M., Wpływ masy ciała na płodność u kobiet, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 3/2012.
  4. Diagnostyka i leczenie niepłodności – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.