Szukaj

Impotencja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Impotencja (czyli niemoc płciowa) to zaburzenie podczas stosunku płciowego mogące wystąpić zarówno u mężczyzny jak i u kobiety. Oznacza niezdolność do dokonania aktu seksualnego. Leczenie impotencji jest zadaniem trudnym, ponieważ wiąże się nie tylko z fizycznością pacjentów. Ogromne znaczenie ma także sfera psychiczna, dlatego w procesie leczenia zwraca się szczególną uwagę na konsultacje z psychologiem.

 

Impotencja u mężczyzn

Główną przyczyną impotencji u mężczyzn są zaburzenia wzwodu. Ich przyczyny mogą być somatyczne bądź psychogenne.

Przyczyny somatyczne

Wśród przyczyn somatycznych wyróżniamy:

Zobacz również: Oczyszczanie organizmu.

Przyczyny psychogenne:

Z kolei najczęstszymi przyczynami psychogennymi są:

  • problemy partnerskie;
  • osobowość mężczyzny;
  • brak intymnego nastroju;
  • traumatyczne przeżycia;
  • stany i zaburzenia psychiczne.

Zaburzenie erekcji w przeważającej części ma przyczyny psychogenne. Jej brak wiąże się z głównie negatywnymi emocjami podczas stosunku, np. strachem przed zawiedzieniem partnerki czy przed niepowodzeniem. Po wykluczeniu wymienionych czynników należy wykonać badania pod kątem problemów zdrowotnych. Erekcja wiąże się ze współdziałaniem 3 układów – układu nerwowego, układu krwionośnego oraz układu mięśniowego. Należy zatem skupić się na ewentualnych zaburzeniach w obrębie tych układów.

Często impotencja u mężczyzn wiąże się z przebytymi urazami, takimi jak np. złamanie prącia czy złamanie miednicy. Innym rodzajem impotencji jest przedwczesny wytrysk. W cięższych przypadkach dochodzi do niego jeszcze przed rozpoczęciem aktu seksualnego, co stanowi poważny problem wśród partnerów. Impotencja to najczęściej występujący problem na tle seksualnym u mężczyzn, gdyż dotyczy średnio ponad 50% mężczyzn po 40 roku życia.

Patronite
Patronite

Impotencja u kobiet

Kobiece zaburzenia seksualne to najczęściej:

  • awersja;
  • brak reakcji genitalnej;
  • niedostateczne przeżywanie rozkoszy seksualnej;
  • brak lub utrata potrzeb seksualnych;
  • zaburzenia orgazmu.

Awersja określa wstręt do aktywności płciowej, co może dotyczyć samego aktu seksualnego, jak i wszelkich pieszczot czy dotyku drugiej osoby. Przyczyną często są wspomnienia lub przeżycia z dzieciństwa. Kolejnym przypadkiem impotencji u kobiet jest pochwica, czyli kurczowe i odruchowe ściągnięcie mięśni wejścia do pochwy oraz mięśni dna miednicy. Uniemożliwia to stosunek płciowy, ponieważ prącie nie może przedostać się do pochwy. To odruch o charakterze obronnym.

Diagnostyka

Przyczyna impotencji jest często trudna do określenia, co wiąże się z mnogością możliwości. W pierwszej kolejności sprawdza się przyczyny związane ze sferą psychiczną. Wskazana jest rozmowa nie tylko z osobą dotkniętą problemem, ale i z partnerem.

Następnym etapem jest badanie fizykalne. Najpierw dotyczy ono układu moczowo-płciowego (czym zajmuje się urolog). Następnie ocenia się układ wewnątrzwydzielniczy, układ nerwowy i układ naczyniowy. Nierzadko wykonuje się badanie laboratoryjne krwi, które może ujawnić obecność wielu chorób. Wskazany jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi, jeśli nie było to wykonywane w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Leczenie

Impotencja powinna być leczona zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej. Podstawą są konsultacje psychologiczne, co jednak musi zostać poprzedzone dokładną diagnostyką dolegliwości. Często pomocna jest sama zmiana klimatu, zadbanie o odpowiednie warunki do aktu płciowego oraz rozmowa z partnerem. W poważniejszych przypadkach zaleca się sesje indywidualne lub partnerskie z doświadczonym psychologiem i kontakt z seksuologiem.

Istnieje wiele środków farmakologicznych oraz leków wspomagających leczenie impotencji, jednak w pierwszej kolejności należy spróbować leczenia zachowawczego. Niezwykle popularne są afrodyzjaki, czyli zapachy lub pokarmy wpływające na podniecenie u obu partnerów.

Zobacz również: Bezpłodność – jak sobie z nią radzić?



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lew-Starowicz Z., Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska, 2/2005.
  2. Hatzimouratidis K., Eardley I., Giuliano F., Moncada I., Salonia A., Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, European Association of Urology 2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.