Szukaj
Szukaj

Układ moczowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Układ moczowy należy do podstawowych układów organizmu człowieka. Przy czym często opisuje się go jako moczowo-płciowy, ponieważ u mężczyzn cewka moczowa przechodzi przez prącie, będące jednocześnie narządem płciowym.

 

Układ moczowy – budowa

Na układ moczowy składają się następujące struktury:

Należy wiedzieć, że mikcję można podać jako jeden z nielicznych przypadków dodatniego sprzężenia zwrotnego w organizmie.

Nerki

Nerki są parzystym narządem najistotniejszym w całym układzie. To właśnie tutaj powstaje mocz podczas skomplikowanego procesu oczyszczania krwi z toksyn i substancji szkodliwych. Prawidłowe działanie obu nerek jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowania całego ustroju, choć wykazano, że człowiek może przeżyć bez jednej nerki. W nerkach cewkami zbiorczymi miąższu nerkowego rozpoczynają się drogi odprowadzające mocz.

Moczowody

To cylindryczne, nieco spłaszczone przewody o stosunkowo grubej ściance i małym świetle. Ich długość wynosi około 27-30 cm, przy czym lewy moczowód jest zwykle nieco dłuższy.

Pęcherz moczowy

Pęcherz moczowy jest zbiornikiem mięśniowym, do którego stale kroplami ścieka mocz z obu moczowodów. Co jakiś czas, gdy się napełni, zostaje z niego wydalany mocz przez cewkę moczową.

Cewka moczowa

Męska cewka moczowa jest długim przewodem ciągnącym się z dna pęcherza moczowego do końca prącia. W swojej krótkiej części początkowej jest to przewód wyłącznie moczowy, jednak w znacznej większości stanowi przewód nasienny. Do męskiej cewki moczowej uchodzą 2 rodzaje gruczołów: śluzowe gruczoły cewki moczowej i gruczoły swoiste opróżniające się podczas wytrysku.

Z kolei żeńska cewka moczowa jest znacznie krótsza i na całym swoim przebiegu stanowi przewód moczowy. Jej długość wynosi średnio od 3 do 5 cm. Ta niewielka długość ma znaczenie kliniczne, gdyż stwarza dużo dogodniejszy dostęp infekcji wstępującej niż w przypadku cewki męskiej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zwieracze

To mięśnie okrężne odpowiadające za oddawanie moczu. To właśnie one kontrolują jego wypływ. Wyróżnia się 2 systemu zwieraczy – wewnętrzne oraz zewnętrzne. Wewnętrzny otacza pierwszy odcinek cewki moczowej, natomiast zewnętrzny tworzą mięśnie z dna miednicy.

Układ nerwowy a mikcja

Mikcja odnosi się do oddawania moczu. Czynność ta (jak wszystkie inne czynności wykonywane przez człowieka) zależy od układu nerwowego. Ośrodek oddawania moczu znajduje się w rdzeniu kręgowym na poziomie Th10-Th12 (część współczulna) oraz na poziomie S2-S4 (część przywspółczulna). Uszkodzenia rdzenia na tych poziomach skutkują zaburzeniami oddawania moczu lub całkowitym brakiem kontroli nad tą czynnością.

Zobacz również: Rehabilitacja neurologiczna pacjenta niepełnosprawnego.

W ścianach pęcherza moczowego znajdują się również zakończenia nerwowe reagujące na zmiany wypełnienia tego narządu. Jeśli zbierze się w nim odpowiednia ilość moczu, pęcherz rozciąga się pobudzając zakończenia nerwowe. Te wysyłają impulsację do wyższych poziomów układu nerwowego o gotowości do mikcji.

Zobacz również: Moczenie nocne.

Funkcje

Narządy moczowe odpowiadają za utrzymywanie na stałym poziomie składu chemicznego i fizykochemicznych właściwości wewnętrznego środowiska ustroju przez regulację składu osocza krwi. Zadanie to pełnią nerki poprzez wydzielanie moczu i wydalanie wraz z nim zbędnych, a nawet szkodliwych dla ustroju drobnocząsteczkowych składników osocza.

Można podsumować, że układ moczowy odpowiada za:

  • produkcję moczu pierwotnego i ostatecznego;
  • filtrację krwi;
  • utrzymywanie równowagi elektrolitowej;
  • odzyskiwanie poprzez reabsorpcję cząsteczek o małej masie oraz jonów.

W rezultacie wszystkie elementy tego układu pełnią swoje określone funkcje, zależne od siebie nawzajem.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *