Prawidłowe nawyki w toalecie są niezwykle ważne, aby na długo zachować właściwą kontynencję i kondycję mięśni dna miednicy. Wbrew pozorom, codziennie korzystanie z toalety także powinno kierować się kilkoma zasadami. Przestrzeganie ich wpływa pozytywnie na wspomaganie leczenia wielu kobiecych dolegliwości oraz zachowanie zdrowia dna miednicy.
Złe nawyki w toalecie
Nieprawidłowe nawyki toaletowe mogą niepotrzebnie obciążać dno miednicy. Przede wszystkim nie należy:
- oddawać moczu utrzymując uniesione pośladki;
- przeć w toalecie, aby oddać mocz lub stolec szybciej;
- siedzieć w toalecie dłużej, niż to konieczne.
Podczas sikania z uniesionymi nad deskę klozetową pośladkami, mięśnie nóg, pośladków i tułowia – a co najważniejsze – mięśnie dna miednicy, są silnie napięte. Pęcherz musi pokonać powstający opór, aby strumień moczu mógł być w ogóle wydalony. Również pozycja samego pęcherza nie jest właściwa. Nie może być przez to do końca opróżniony, a zalegająca większa ilość moczu może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych. Podczas mikcji mięśnie dna miednicy powinny być maksymalnie rozluźnione – jeśli sikamy w pozycji stojącej, układ nerwowy otrzymuje sprzeczne informacje. Może to prowadzić do powstania pęcherza nadreaktywnego.
Parcie w toalecie także negatywnie wpływa na stan dna miednicy. Szczególnie, jeśli mięśnie są osłabione. W efekcie następuje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, które spycha narządy rodne w dół. Przy częstych parciach może dojść do obniżenia narządów rodnych, co objawia się uczuciem zalegania ciała obcego i ucisk w pochwie, krzywym strumieniem moczu lub bólem podczas stosunku.
Równie niekorzystne jest długie przesiadywanie w toalecie. Uważa się, że najlepiej skorzystać z toalety i jak najszybciej z niej wyjść. Dlatego nie powinno się do niej chodzić z telefonem komórkowym czy gazetą. Dlaczego to tak ważne? Otóż podczas korzystania z toalety mięśnie dna miednicy rozluźniają się i chwilowo nie pełnią w 100% swojej funkcji podtrzymującej. Częste i długie przesiadywanie w takiej pozycji także może doprowadzić do obniżenia narządów rodnych.
Prawidłowe nawyki w toalecie
Nawyki toaletowe są nieco inne w przypadku oddawania moczu, a inne przy defekacji. Dzieje się tak, ponieważ układ pokarmowy (w tym jego ostatnia część, czyli odbytnica), a układ moczowy różnią się między sobą budową i fizjologią.
Mikcja
Podczas mikcji najbardziej naturalna jest wprawdzie pozycja stojąca, jednak w dzisiejszych czasach niedopuszczalna. Jeśli brzydzimy się usiąść na toalecie publicznej, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne, jednorazowe nakładki lub obłożyć sedes papierem toaletowym. Do mikcji należy przyjąć wygodną pozycję. Powinna być ona wyprostowana, z rozstawionymi nogami. Można dodatkowo wykonać bardzo delikatne przodopochylenie miednicy. Wówczas cewka moczowa znajduje się pod najlepszym kątem, aby pęcherz mógł zostać całkowicie opróżniony.
Defekacja
Podczas defekacji również należy przyjąć pozycję siedzącą. Różnica polega tutaj na pozycji ciała. Plecy powinny być zaokrąglone, a odbyt delikatnie przemieszczony do wnętrza toalety. Zawsze dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest oparcie się o klapę czy ścianę. Nie należy przeć, najlepiej świadomie rozluźniać mięśnie dna miednicy na wydechu, co samoistnie wpłynie na przesuwanie się mas kałowych i ich wydalenie.
O czym należy pamiętać?
Aby korzystanie z toalety było całkowicie prawidłowe, a dno miednicy w pełni chronione, należy pamiętać o kilku cennych radach:
- pij przynajmniej 1,5 l wody dziennie i wprowadź do diety błonnik – unikniesz zaparć i tym samym epizodów parcia w toalecie;
- po wypróżnieniu napnij dno miednicy – dokładniej mówiąc, zaciśnij mięśnie zgodnie z zasadami treningu dna miednicy oraz podciągnij je lekko do góry. To sygnał dla organizmu, że czynność fizjologiczna została zakończona;
- nie zatrzymuj strumienia moczu – to najgorszy możliwy sposób wykorzystywany do ćwiczeń dna miednicy. Powoduje zaleganie moczu, ryzyko pojawienia się infekcji dróg moczowych, uszkodzenie drobnych włókienek mięśnia zwieracza cewki moczowej oraz prowadzi do pęcherza nadreaktywnego. Z czasem konieczne będą częste wizyty w toalecie, którym będzie towarzyszyć uczucie silnego parcia;
- korzystaj z toalety co 3-4 godziny, nie częściej – jeśli odczuwasz potrzebę częstszych wizyt w toalecie lub cierpisz na nietrzymanie moczu udaj się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Ten problem można sprawnie i całkowicie wyleczyć.
Jak zatem widać, korzystanie z toalety wcale nie jest czynnością, którą każdy z nas robi poprawnie. Celem dokładnej nauki właściwego korzystania z toalety warto udać się do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w fizjoterapii uroginekologicznej. Na wizycie sprawdzi on również stan mięśni dna miednicy oraz wprowadzi zasady poprawnego i bezpiecznego ich treningu.
Zainteresował Cię ten temat?
Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z uroginekologią. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.
Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Keller Y., Krucker J., Seleger M., W drodze do istoty kobiecości, BeBo,Kraków 2019.
- Baranowski W., Rogowski A., Uroginekologia, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2018.
- Jóźwiak M., Szymanowski P., Uroginekologia – algorytmy postępowania terapeutycznego, Gdańsk 2019.
Jedna odpowiedź
Czy pozycja nr 1 i nr 2 powinny być takie same jak u mężczyzn jak i u kobiet