Moczenie nocne jest częstą dolegliwością okresu dziecięcego, przy czym zwykle ma tendencję do samoistnego ustępowania. Szacuje się, że występuje u 10-20% dzieci w wieku 5 lat, 7% dzieci w wieku 10 lat oraz do 3% osób dorosłych. Diagnozuje się je, gdy dziecko powyżej 5. roku życia przynajmniej 3 razy w tygodniu oddaje bezwiednie mocz w czasie snu.
Moczenie nocne – podział
Wyróżnia się 2 rodzaje moczenia nocnego:
- pierwotne – rozpoznawane, gdy dziecko moczy się cały czas od urodzenia i nie towarzyszą temu inne objawy chorobowe;
- wtórne – rozpoznawane, gdy występuje po okresie co najmniej pół roku prawidłowej kontroli czynności pęcherza.
Nocnym moczeniem wtórnym określamy także moczenie, któremu towarzyszą inne objawy chorobowe, jak:
- popuszczanie lub nietrzymanie moczu w ciągu dnia;
- częstomocz;
- zakażenia układu moczowego;
- bolesne parcia na pęcherz.
Przyczyny
Do głównych przyczyn nocnego moczenia wtórnego zalicza się:
- wielomocz;
- wady układu moczowego;
- zaburzenia funkcji pęcherza;
- zaparcia;
- zespół bezdechów nocnych;
- padaczkę;
- alergię pokarmową.
Diagnostyka
U pacjenta należy stwierdzić w pierwszej kolejności rodzaj moczenia – czy jest ono pierwotne czy wtórne. W tym celu należy dokładnie zebrać wywiad, obejmujący między innymi pytania o rozwój dziecka, ewentualne choroby, obciążenia rodzinne oraz ilość płynów wypijana przez dziecko. Drugi etap badania obejmuje dokładną ocenę ujścia cewki moczowej, okolicy krzyżowo-lędźwiowej, czucia w okolicy krzyżowej oraz napięcie mięśni zwieraczy.
Ponadto wykonuje się następujące badania:
- dwu- lub trzykrotne badanie ogólne moczu po nocy – w tym między innymi ocena ciężaru właściwego;
- posiew moczu;
- badanie krwi celem oznaczenia poziomu mocznika, kreatyniny, glukozy, sodu i potasu;
- USG układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji. W razie podejrzenia wady układu moczowego należy również wykonać cystografię mikcyjną;
- dobowa zbiórka moczu w godzinach 8-20 oraz 20-8;
- pomiar objętości każdej porcji moczu w ciągu doby celem oceny pojemności pęcherza moczowego;
- badanie urodynamiczne dla oceny funkcji pęcherza moczowego.
Jeżeli nocne moczenie wykazuje charakter wtórny, należy w pierwszej kolejności leczyć chorobę podstawową będącą przyczyną dolegliwości. Natomiast jeśli wyniki badań wyjdą prawidłowo, należy rozpoznać pierwotne moczenie nocne. Najczęściej występuje ono rodzinnie. W efekcie, jeśli jedno z rodziców moczyło się w dzieciństwie, ryzyko wystąpienia patologii u dziecka wynosi 45%. Jeśli dolegliwość dotyczyła w przeszłości obojga rodziców, ryzyko to wynosi u dziecka aż 75%.
Leczenie
W pierwszej kolejności należy zapamiętać, że dziecko nie może być karane za nocne moczenie się. To choroba, więc tak musi być traktowana, zarówno przez domowników, jak i personel w szpitalach czy placówkach leczniczych.
Skuteczna może być psychoterapia rodzinna lub indywidualna. Dodatkowo korzystne jest prowadzenie kalendarzyka moczenia, w którym dziecko z pomocą rodzica zaznacza suche i mokre noce. Następnie kalendarzyk pokazuje się lekarzowi bądź pielęgniarce, w efekcie czego dziecko może być nagradzane za postępy – nigdy karane.
Na końcu należy wspomnieć, że korzystne jest ograniczenie pojenia i spożywania warzyw oraz owoców na około 1,5 godziny przed położeniem się spać. Tuż przed pójściem spać dziecko musi opróżnić pęcherz.
Leczenie farmakologiczne
W leczeniu farmakologicznym stosuje się między innymi:
- desmopresynę – lek ma silne działanie hamujące wydalanie wody i jest skuteczny u dzieci z niskim ciężarem właściwym moczu pobieranego po nocy;
- chlorowodorek oksybutyniny – lek zwiększa pojemność pęcherza moczowego;
- imipraminę – lek zwiększa opór cewkowy, zwiotcza mięśnie gładkie i spłyca sen w jego drugiej połowie.
W moczeniu nocnym pierwotnym istotne jest jednak niefarmakologiczne podejście do problemu.
Zobacz również: Nietrzymanie moczu – leczenie.
Bibliografia
- Dobrzańska A., Ryżko J., Pediatria, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2014.
Polecane produkty:
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o właściwościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej... | |
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Wykorzystuje się go przy różnego rodzaju problemach skórnych ... Zobacz więcej... |
5 Responses
My na początek kupiliśmy alarm wybudzeniowy i pobrałam z suchego poranka taką apkę do notowania mikcji.
A gdzie można kupić coś takiego? Faktycznie pomaga? Jestem zainteresowana.
Alarm wybudzeniowy możesz kupić w aptece, sklepie medycznym, lub przez internet po prostu. Regularnie stosowany pomaga wyjść z problemu moczenia, generalnie chodzi o to, żeby wyrobić u dziecka nawyk wstawania w nocy na siku.
Przepraszam, dopiero zauważyłam powiadomienie na mailu. My zamawialiśmy przez internet, ale można też zamówić sprowadzenie w aptece. Pomaga, bo z czasem wyrabia się nawyk wstawania na siku. Tylko trzeba cierpliwości, jak ze wszystkim. 🙂
Witam a co z dziećmi, które nie sikaja w nocy ale w dzień to i 20 razy pójdzie. Chłopiec 6 lat od tygodnia problem z pecherzem. Często sika bez żadnych innych objawów.