Szukaj

Test pochyleniowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test pochyleniowy to podstawowe, proste i nieinwazyjne badanie wykonywane w diagnostyce omdleń odruchowych oraz przy wszelkich problemach kardiologicznych. Do jego przeprowadzenia niezbędny jest specjalny, ruchomy stół. Nad przebiegiem testu czuwa najczęściej fizjoterapeuta, choć może towarzyszyć mu również lekarz kardiolog.

 

Test pochyleniowy – na czym polega?

Test pochyleniowy odbywa się na oddziale kardiologicznym, który dysponuje odpowiednim sprzętem. Na samym początku pacjent przez 20-30 minut spokojnie leży na stole i odpoczywa. Celem tego działania jest wyrównanie ciśnienia tętniczego i uspokojenie oddechu. Po tym czasie osoba przeprowadzająca badanie pionizuje pacjenta do kąta 60 stopni, cały czas monitorując zapis jego pracy serca (EKG), ciśnienie krwi oraz saturację mózgu. Zmiana pozycji ciała pacjenta przebiega przy pomocy specjalnego stołu, na którym leży, wyposażonego w podpórkę pod stopy. Dzięki temu podczas zmiany kąta nachylenia pacjent nie zsuwa się ze swojej pozycji, a więc ryzyko upadku spada do zera. Tym bardziej, że pacjent jest dodatkowo zabezpieczony pasami.

Całe badanie można podzielić na 4 etapy:

  • I – okres leżenia trwający do 30 minut;
  • II – pionizacja trwająca zazwyczaj około 20 minut;
  • III – dalsza część pionizacji trwająca do 15 minut, odbywająca się przy jednoczesnej prowokacji nitrogliceryną podaną pod język (wyłącznie w momencie, gdy podczas wcześniejszego etapu nie wystąpiło omdlenie). Lek przyspiesza akcję serca, pacjent może więc doświadczyć duszności oraz uczucia gorąca, co trwa kilka minut i cofa się samoistnie;
  • IV – powrót do pozycji leżącej, przy czym pacjent powinien znajdować się w niej około 15 minut, zanim zdecyduje się na wstanie ze stołu diagnostycznego.

Na każdym etapie mierzy się parametry zdrowia pacjenta, zwłaszcza ciśnienie tętnicze. Ważne, aby badanie odbywało się w ciszy i przy przygaszonym oświetleniu, ponieważ wszelka rozmowa z pacjentem może zakłócać akcję jego serca i wpływać na ciśnienie, tym samym fałszując wyniki. Dozwolone są jedynie pytania dotyczące samopoczucia, gdy specjaliści zauważą, że u pacjenta występują jakiekolwiek dolegliwości.

Test pochyleniowy – wskazania

Test pochyleniowy ma zastosowanie zwłaszcza w następujących przypadkach:

tubapay
tubapay

Wskazaniem są wszelkie przypadki hipotonii ortostatycznej, której przyczyny nie są znane, a także sytuacja, gdy pacjent skarży się na zawroty głowy, duszności, złe samopoczucie i uczucie stanu przedomdleniowego po porannym wstawaniu z łóżka.

Test pochyleniowy – interpretacja

Jeśli do końca testu nie pojawią się objawy typowe dla hipotonii ortostatycznej, wynik uznaje się za ujemny. Niefarmakologiczny test pochyleniowy przerywa się dopiero po upływie pełnego czasu (45-60 minut), bez wystąpienia omdlenia lub stanu bliskiego omdlenia spowodowanego reakcją wazodepresyjną, kardiodepresyjną lub mieszaną. Z kolei test pochyleniowy farmakologiczny kończy się, gdy nie ma objawów nawet po maksymalnej dawce zastosowanego leku. U wszystkich pacjentów test pochyleniowy powinien być wykonywany w godzinach porannych, aby w jak największym stopniu obniżyć wpływ dobowej zmienności napięcia układu współczulnego.

Test pochyleniowy – przeciwwskazania

Test pochyleniowy, choć jest bezpieczny i niezwiązany z wysokim ryzykiem działań niepożądanych, nie zawsze może zostać wykonany. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:

U pozostałych pacjentów test pochyleniowy może być wykonany bez żadnych obaw o działania niepożądane.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Staszak O., Odruch z baroreceptorów tętniczych w trakcie testu pochyleniowego u pacjentów z określonymi typami omdleń wazowagalnych, Gdańsk 2015.
  2. Piątkowska A., Test pochyleniowy – miejsce w diagnostyce kardiologicznej, zasady wykonywania, Choroby Serca i Naczyń 2016, tom 13, nr 6.
  3. Gielerak G., Metodyka testu pochyleniowego, Folia Cardiol. 1999, Tom 6, Suplement II.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.