Szukaj
Szukaj

Dusznica bolesna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dusznica bolesna (inaczej: dławicą piersiową) to choroba charakteryzująca się występowaniem napadowych bólów w obrębie klatki piersiowej, w rzucie serca. Bezpośrednią przyczyną jest niewydolność naczyń wieńcowych, zaopatrujących mięsień sercowcy w tlen i składniki odżywcze. Diagnostyką i leczeniem choroby zajmuje się lekarz kardiolog.

Dusznica bolesna

Dusznica bolesna – przyczyny

W medycynie wyróżnia się 2 rodzaje dusznicy bolesnej:

  • dusznica stabilna – konsekwencja przewlekłej niewydolności naczyń wieńcowych;
  • dusznica niestabilna – konsekwencja ostrego zespołu wieńcowego.

Do upośledzenia funkcji naczyń wieńcowych może dojść wskutek procesów miażdżycowych, co utrudnia przepływ krwi przez te naczynia oraz ogranicza transport tlenu do mięśnia sercowego. Czynnikami ryzyka miażdżycy naczyń wieńcowych są przede wszystkim:

Nieco rzadziej do rozwoju dusznicy bolesnej dochodzi wskutek wrodzonych wad serca, stanów zapalnych wsierdzia lub mięśnia sercowego, chorób zapalnych tętnic bądź chorób autoimmunologicznych.

Warto wspomnieć, że w medycynie wyróżnia się także tzw. fałszywą dusznicę bolesną, czyli dusznicę Prinzmetala. Przebiega ona nie z rzeczywistym zwężeniem naczyń wieńcowych, lecz z ich skurczem. Może do niego dojść pod wpływem stresu, po intensywnym wysiłku fizycznym lub po przyjęciu narkotyków. Objawy są takie same jak przy zwykłej dusznicy bolesnej, jednak wymagane jest inne postępowanie terapeutyczne.

Dusznica bolesna – objawy

Podstawowym objawem dusznicy jest ból w klatce piersiowej. Zwykle lokalizuje się za mostkiem lub w okolicy mięśnia sercowego, czyli po lewej stronie klatki piersiowej. Może promieniować do lewego barku, łopatki i żuchwy, przypominając w ten sposób ból występujący podczas zawału serca. Ból zwykle ustępuje w ciągu kilku minut. Objawami dodatkowymi są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Gdy ból nie ustępuje należy jak najszybciej zadzwonić do pogotowie ratunkowe. Zwykle jednak rekomenduje się wezwanie pogotowia przy każdym napadzie, ponieważ łatwo pomylić dusznicę bolesną z zawałem serca.

Diagnostyka dusznicy bolesnej

Podstawowe badania diagnostyczne przy dusznicy bolesnej to EKG Holter, ECHO serca, test wysiłkowy, test hiperwentylacji, a także scyntygrafia mięśnia sercowego. U pacjentów z dużym ryzykiem choroby wieńcowej i znacznym pogorszeniem wydolności mięśnia sercowego rekomenduje się wykonanie koronarografii i ewentualnie rewaskularyzację tętnic wieńcowych.

Dusznica bolesna – leczenie

Podstawą każdego postępowania terapeutycznego jest modyfikacja stylu życia. Należy wdrożyć do niego umiarkowaną, ale regularną aktywność fizyczną (początkowo najlepiej pod okiem fizjoterapeuty), a także rozpocząć przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety. Bezwzględnie należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów. Dieta powinna być uboga w słodycze, sól i tłuszcze nasycone, a bogata w owoce i warzywa, źródła kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz antyoksydanty. Bardzo dobrze sprawdzi się dieta śródziemnomorska, uznawana za najzdrowszą dla serca. Dodatkowo zaleca się unikanie sytuacji stresowych.

Każdy pacjent ze zdiagnozowaną chorobą niedokrwienną serca powinien zażywać kwas acetylosalicylowy w dawce określonej przez lekarza. Preparaty te są dostępne bez recepty, jednak zawsze należy konsultować ich przyjmowanie z kardiologiem. Wielu pacjentów wymaga również przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu oraz beta-blokerów. Przy ataku dusznicy należy położyć się i uspokoić, zwykle ból przemija w spoczynku. Jeśli nie, koniecznie należy zadzwonić po pomoc.

Przy modyfikacji stylu życia i przestrzeganiu zaleceń lekarza rokowania są dobre. Wówczas śmiertelność określa się na poziomie zaledwie 1%.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Frycz-Kurek A., Buchta P., Szkodziński J., Stabilna choroba wieńcowa – epidemiologia, diagnostyka, wybór postępowania, Choroby Serca i Naczyń, 3/2008.
  2. Kocik B., Spannbauer A., Mika P., Postępowanie rehabilitacyjne u chorych ze stabilną dusznicą bolesną po zabiegu przezskórnej angioplastyki tętnic wieńcowych, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne, 3/2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *