Szukaj

Zespół wazowagalny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zespół wazowagalny to zaburzenie związane z autoregulacją naczyń krwionośnych, będące jedną z najczęstszych przyczyn omdleń (nawet do 70% przypadków). W przebiegu schorzenia obserwuje się nieprawidłowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i bradykardię. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarz kardiolog.

Zespół wazowagalny

Zespół wazowagalny – przyczyny

Reakcję wazowagalną najczęściej obserwuje się u osób stojących przez dłuższy czas w dusznych, zatłoczonych lub gorących pomieszczeniach, z dostępem do mniejszych ilości tlenu. Możliwe przyczyny zespołu wazowagalnego to:

Epizody omdleń pojawiają się głównie u osób młodych, choć wiek nie ma tu większego znaczenia. Szacuje się, że zespół wazowagalny jest sprawcą nawet 40% wszystkich przypadków zasłabnięć. Patomechanizm wystąpienia omdleń w przebiegu zespołu wazowagalnego jest złożony. Składają się na niego:

  • nieprawidłowy odruch z baroreceptorów, mechanoreceptorów (odruch Bezolda-Jarischa);
  • nieprawidłowy odruch z receptorów płucno-sercowych;
  • zmniejszenie oporu obwodowego;
  • mechanizmy ośrodkowe (których mediatorem jest serotonina).

Odruchy, które w normalnych warunkach mają zapobiec wystąpieniu omdlenia w pewnych sytuacjach, np. podczas długotrwałego przebywania w pozycji pionowej, w określonych sytuacjach paradoksalnie powodują omdlenie u osób predysponowanych.

Zespół wazowagalny – objawy

W przebiegu zespołu wazowagalnego obserwuje się nieprawidłowe rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do bradykardii (spowolnienia akcji serca) oraz spadku ciśnienia tętniczego krwi. Następczym efektem są omdlenia. Omdlenia (zwłaszcza u młodszych pacjentów) poprzedzone są wystąpieniem objawów takich jak:

  • bladość skóry;
  • nudności;
  • nadmierna potliwość ciała;
  • przyspieszone bicie serca (tachykardia);
  • napady zimna i gorąca;
  • niewyraźne widzenie;
  • osłabienie organizmu.

Zwykle przebieg zespołu i omdleń jest łagodny i nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Największym ryzykiem jest uszkodzenie ciała (zwłaszcza głowy) podczas upadku, gdy pacjent znajdował się w pozycji stojącej przed zasłabnięciem. Zespół wazowagalny jest bardzo niebezpieczny dla kierowców, ponieważ do omdlenia może dojść podczas kierowania pojazdem mechanicznym, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta i innych uczestników ruchu drogowego.

tubapay
tubapay

Diagnostyka zespołu wazowagalnego

W diagnostyce omdleń wazowagalnych wykorzystuje się badania regulacji wegetatywnej układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza masaż zatoki szyjnej, test pochyleniowy, próbę pionizacyjną i test ATP. Jeśli u pacjenta występują omdlenia związane z wysiłkiem fizycznym, powinna zostać przeprowadzona próba wysiłkowa. Jednocześnie należy wykonać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny mózgu, a także ECHO serca i EKG Holter, aby wykluczyć inne, patologiczne przyczyny omdleń.

Zobacz również: Tety wysiłkowe.

Zespół wazowagalny – leczenie

Leczenie dzieli się na niefarmakologiczne, farmakologiczne i inwazyjne. Kluczowe jest przede wszystkim unikanie sytuacji, które wywołują objawy zespołu wazowagalnego – dla każdego pacjenta mogą być one inne. Należy zwracać uwagę też na picie odpowiedniej ilości wody, wysypianie się i zdrową dietę. Dobre efekty daje również wprowadzenie regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej, zwłaszcza treningi ortostatyczne i ćwiczenia izometryczne. Leki stosuje się wyłącznie przy nieskuteczności leczenia niefarmakologicznego. Najczęściej są to beta-blokery, inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny lub midodryna.

Zobacz również: Próba ortostatyczna.

Szczególną uwagę poświęca się jednak nawodnieniu pacjentów z zespołem wazowagalny. Rekomenduje się zwiększenie podaży płynów nawet do około 2,5-3 litrów na dobę, a w szczególności zintensyfikowanie ilości przyjmowanych napojów w okresie letnim i podczas wysiłku fizycznego. Dodatkowo należy unikać spożywania większych ilości napojów moczopędnych, takich jak mocna kawa i herbata, piwo.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dybowski J., Ukleja-Adamowicz M., Nartowicz E., Zespół wazowagalny jako przyczyna wypadków drogowych, Folia Cardiologica, 4/1999.
  2. Kowalczyk A., Kowalczyk A., Kozłowski D., Współczesne poglądy na terapię omdleń na podłożu wazowagalnym, Geriatria, 5/2011.
  3. Kapusta J., Kapusta A., Irzmański R., Rola treningu fizycznego w prewencji omdleń wazowagalnych w wieku podeszłym, Geriatria, 6/2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.