Szukaj
Szukaj

Ból w stawach – jakie są tego przyczyny?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból w stawach – jakie są tego przyczyny?

Stawy, najprościej mówiąc, to połączenie dwóch końców kości, które spotykają się w jednym miejscu (np. biodro, ramię, palce). Większość naszych stawów ułatwia wykonywanie ruchów. W anatomii elementy znajdujące się w stawie mają za zadanie stabilizować dany staw, pozwalając na swobodne przemieszczanie się kości i ochronę podczas czynności wykonywanych w ciągu dnia.

Wnętrze stawu „wyłożone” jest błoną maziową (błona tkanki łącznej), a wypełnione jest płynem maziówkowym (wytworzony przez błonę maziową), który przyczynia się do smarowania i odżywiania chrząstki oraz kości w obrębie stawu. Chrząstka stawowa obejmuje końce kości w stawie.

Ból w stawach

Ból stawów może być łagodny lub ostry. Ten ostry może trwać kilka tygodni i może ustąpić bez leczenia. Przewlekłe bóle stawów mogą trwać kilka miesięcy, a nawet lat, jeśli nie całe życie. Jeżeli pojawiły się bóle stawów to prawdopodobnie występują przy tym również ograniczenia w ich ruchomości. Aby można było przywrócić prawidłowe funkcjonowanie stawów, ważne jest aby dokładnie określić co jest przyczyną bólu. Pozwoli to na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Ból w stawach – przyczyny

Możliwe przyczyny bólu stawów obejmują:

1. Urazy stawów

Uraz stawu (np. pęknięcie kostki) może osłabić komponenty strukturalne stawu. W następstwie uszkodzenia stawu może dojść do odkształcenia kości, zmiany jej prawidłowej struktury, nieprawidłowości w otaczających strukturach (np. więzadła) lub uszkodzenia chrząstki. Jeżeli staw został naruszony to wykonanie nawet najprostszych czynności może być bardzo bolesne. Czasami też odpoczynek może nie przynosić upragnionej ulgi. Zdarza się, że nawet uraz stawu, który został już wyleczony, może w przyszłości zwiększyć ryzyko zachorowania na zapalenie kości i stawów.
Do urazów stawów możemy zaliczyć:

martwicę jałową kości;
złamanie kości;
– zwichnięcie;
– skręcenie;
– odkształcenie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Zapalenie stawów

Zapalenie stawów może być wywołane przez uraz, chorobę lub zakażenie. Gdy dochodzi do zapalenia w stawie, błona maziowa gęstnieje. Dochodzi do zwiększonej produkcji mazi stawowej co z kolei prowadzi do puchnięcia stawu. Krążące komórki zapalne przenikają do tkanek stawu. Proces ten znany jest jako aktywne zapalenie błony maziowej. Ze stanem zapalnym występuje zazwyczaj zaczerwienienie skóry, zwiększona temperatura, ból i sztywność wokół zajętego stawu.
Do zapalenia stawów możemy zaliczyć:

– zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK);
– zapalenie kaletki;
dnę moczanową;
– młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS);
– toczeń;
boreliozę;
– chorobę zwyrodnieniową;
– artrozę;
– łuszczycowe zapalenie stawów;
reumatoidalne zapalenie stawów;
– zapalenie ścięgien.

3. Infekcje stawów

Zarazki (bakterie, wirusy czy grzyby) mogą podróżować przez całe ciało trafiając do stawów. Ich zarodki mogą zostać wprowadzone do organizmu przez skórę, nos, gardło, uszy czy otwartą ranę. Istniejące już zakażenie może rozprzestrzenić się do stawów. W miejscu zakażenia stawów może rozwinąć się zakaźne zapalenie stawów. Jeżeli zostanie zastosowane natychmiastowe i odpowiednie leczenie to zakaźne zapalenie stawów zazwyczaj ustępuje. W przypadku jednak gdy leczenie zostanie podjęte z opóźnieniem lub wcale, może dojść do stałego uszkodzenia stawów. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej rozpoznać znaki ostrzegawcze, które daje nam nasz organizm.
Do infekcji stawów możemy zaliczyć:

– zakaźne zapalenie stawów;
– reaktywne zapalenie stawów;
– septyczne zapalenie stawów.

4. Nowotwór w/wokół stawu

Nowotwory rzadko dotykają stawy, jednak jest to możliwe szczególnie, gdy staw znajduje się w pobliżu kości lub tkanek miękkich zajętych guzem. Wyróżniamy dwa typy nowotworów (chrzęstniakowatość maziówki oraz kosmkowo-guzkowe zapalenie błony maziowej stawów), które tworzą się na błonie śluzowej stawów. Zazwyczaj guzy te są łagodne, jednak mogę one przybierać postać agresywną. Najczęściej zajęty jest jeden staw. Jest on również bolesny do czasu aż guz zostanie usunięty poprzez synowektomię (zabieg operacyjny polegający na usunięciu części lub całej błony maziowej w obrębie zmienionego chorobowo stawu).

5. Inne schorzenia związane z bólami stawów lub artralgią to

– hemochromatoza;
– niedoczynność tarczycy;
białaczka;
– osteomalacja;
– zapaleniem szpiku kostnego;
choroba Pageta kości;
– sarkoidoza.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *