RSQ Technologies

Pytanie

Witam,
doznałam złamania kości strzałkowej i zwichnięcia stawu skokowego w 2004 roku. Po rehabilitacji wszystko było ok. W 2007 roku skręciłam staw skokowy. Po ciąży niestety przytyłam dużo i ważę 115 kg przy wzroście 165 cm. W 2017 r. w szpitalu (ciąża leżąca zagrożona) źle stanęłam i coś mi strzyknęło w stawie skokowym. Ze zdjęć RTG nic nie mógł ortopeda stwierdzić. Na nodze niezbyt mogę stanąć gdyż zbyt dużo ważę. Ale jak tu schudnąć po ciąży jak boli kostka. Chodzę o kulach.

Lekarz zlecił MRI stawu skokowego lewego, w którym pisze: częściowe uszkodzenie więzadła strzałkowo – skokowego przedniego z jego pogrubieniem oraz więzadeł piszczelowo – skokowego tylnego i strzałkowo – skokowego tylnego z odcinkowym ich obrzękiem. Ponadto częściowe uszkodzenie więzadła skokowo – łódkowego grzbietowego z jego niewielkim obrzękiem i uwypukleniem. Obrzęk tkanki podskórnej okolicy stawu skokowego.

Co oznacza wynik rezonansu? Co robić aby wrócić do sprawności, gdyż zaczyna mnie już boleć druga kostka i nadgarstki od kul. Proszę o pomoc i wskazówki.

Marzena

Odpowiedź

Pani Marzeno,
opis rezonansu mówi o uszkodzeniu różnych więzadeł, które wspomagają staw skokowy, a przede wszystkim część kości, które go budują. Samo sformułowanie “częściowe uszkodzenie” nie za wiele mówi, ponieważ może to być zarówno naciągnięcie jak i naderwanie. Te obie, w tym wypadku skrajne sytuacje wymagają z pewnością terapii, nawet jeżeli do urazu doszło dawno temu.

Sklep Spirulina

Jak sama Pani zwróciła uwagę, ciężko jest utrzymywać zwiększoną aktywność fizyczną, jeżeli są jakiekolwiek problemy w poruszaniu się. Na pewno warto obejrzeć Pani staw, przeprowadzić wnikliwą diagnostykę i dopiero wtedy będzie można dobrać i zastanowić odpowiednią fizjoterapię. W tym celu warto byłoby udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który kompleksowo zajmie się Pani przypadkiem.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław