Szukaj
Szukaj

MCHC

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

MCHC (ang. Mean Corpuscular Haemoglobin Concentration) to średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach. Wskaźnik należy do podstawowych wartości oznaczanych podczas rutynowych badań morfologicznych, przy czym koniecznie należy interpretować go wspólnie z MCH (średnią masą hemoglobiny w erytrocytach). Norma wynosi 32-36 g/dl, czyli 20-22 mmol/l. Zmiany MCHC są zazwyczaj równoległe do zmian MCH.

MCHC (ang. Mean Corpuscular Haemoglobin Concentration)

MCHC – co to jest?

MCHC to parametr sprawdzany w panelu podstawowym, opisujący erytrocyty, a dokładniej średnie stężenie hemoglobiny w nich zawartej. Wspólnie z MCH i MCV tworzą tak zwany wskaźnik erytrocytarny, dokładnie charakteryzujący kondycję krwinek czerwonych. Badanie MCHC (oraz pozostałych podstawowych wskaźników morfologii) warto wykonywać regularnie co 2-3 lata w celach profilaktycznych, a także zawsze w momencie wystąpienia niepokojących objawów, takich jak:

Badanie można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) po otrzymaniu skierowania od lekarza rodzinnego. W innym przypadku można je wykonać prywatnie. Zwykle jest to koszt rzędu 15-25 zł.

Zmniejszone MCHC

Przyczynami obniżonej wartości MCHC mogą być:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Może się również zdarzyć, że obniżona wartość MCHC wystąpi w trakcie ciąży. Dzieje się tak, ponieważ w przebiegu ciąży często miejsce mają niedożywienia i anemia (organizm potrzebuje znacznie większej ilości składników odżywczych do prawidłowego rozwoju płodu). Bez względu na stan zdrowia, objawami obniżonego MCHC są najczęściej złe samopoczucie, zmęczenie, nadmierne wypadanie włosów, nadpotliwość czy zawroty głowy. W zależności od poziomu spadku wartości mogą pojawić się duszności, kołatanie serca czy bladość skóry.

Podwyższone MCHC

Podwyższone wartości diagnozuje się u pacjentów znacznie rzadziej niż obniżone. Przyczyną takiego stanu może być sferocytoza wrodzona, czyli choroba odnosząca się do braku białek odpowiadających za utrzymanie prawidłowego kształtu krwinek czerwonych. W konsekwencji nie spełniają one w pełni swojej roli (przenoszenie tlenu) i żyją znacznie krócej niż ich prawidłowe odpowiedniki. Pozostałymi możliwymi przyczynami podwyższonego MCHC są:

Pacjenci z podwyższonym wskaźnikiem MCHC skarżą się na przewlekłe zmęczenie i osłabienie, czemu towarzyszą biegunki, problemy z pamięcią i koncentracją, kruchość paznokci, wypadanie włosów, bądź wewnętrzny niepokój.

MCHC – jak przygotować się do badania?

Na badanie morfologiczne krwi należy przyjść z samego rana i być na czczo. Ostatni posiłek powinien być spożyty przynajmniej 8 godzin wcześniej. W dniu badania nie należy palić papierosów. Izolowane zaburzenia MCHC nigdy nie stanowią wskazania do leczenia, ponieważ lekarz musi brać pod uwagę także wyniki innych parametrów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Dembińska-Kieć A., Naskalski J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2008.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *