Szukaj

Osteofitoza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Osteofitoza stanowi jedną z postaci choroby zwyrodnieniowej. Charakteryzuje się tworzeniem narośli kostnych zwanych osteofitami, których obecność nie tylko powoduje dolegliwości bólowe, ale również ogranicza ruchomość stawów. Najczęściej osteofity lokalizują się w obrębie kręgosłupa, choć nierzadko obserwujemy je również w obrębie stawów kolanowych, stawów biodrowych czy drobnych stawów dłoni i stóp.

Osteofitoza

Osteofitoza – przyczyny

Do przyczyn powstawania osteofitów zaliczamy przede wszystkim:

 

I wiele innych. Na pojawianie się osteofitów największe znaczenie ma jednak obecność przewlekłych chorób (zwłaszcza z autoagresji) oraz nieprawidłowy styl życia. Ryzyko rozwoju osteofitozy wzrasta wraz z wiekiem, co wiąże się z naturalnymi procesami starzenia się organizmu. U osób starszych obserwuje się znaczny spadek naturalnej syntezy kolagenu i kwasu hialuronowego, obniżenie gęstości mineralnej kości oraz spadek uwodnienia organizmu. Wszystko to sprawia, że wzrasta ryzyko ewentualnych deformacji kostno-stawowych, jak również tworzenia się uciążliwych narośli.

Osteofitoza – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem jest silny ból w zajętej okolicy ciała. Jeśli osteofity lokalizują się w obrębie kręgosłupa szyjnego mogą pojawić się następujące objawy:

 

Z kolei jeśli osteofity lokalizują się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, pacjent skarży się na:

tubapay
tubapay
  • ograniczenie ruchomości odcinka lędźwiowego kręgosłupa i miednicy;
  • promieniujący do kończyny dolnej ból przypominający rwę kulszową;
  • uczucie sztywności dolnego odcinka grzbietu;
  • uciskający ból podczas dłuższego leżenia, np. w nocy.

 

Osteofitoza może dotyczyć jednak dowolnej okolicy ciała. Bez względu na okolicę występowania narośli kostnych obserwuje się ból oraz ograniczenie ruchomości, czemu może towarzyszyć sztywność stawu. Inne objawy wiążą się z uciskiem na okoliczne struktury. Będą różne w zależności od tego czy osteofity uciskają nerwy, naczynia krwionośne czy struktury mięśniowe.

Osteofitoza – diagnostyka

Choć wywiad i badanie zakresów ruchomości (SFTR) są ważne, podstawą diagnostyki osteofitozy jest RTG (kręgosłupa, stawu kolanowego bądź innej, dowolnej okolicy ciała, w której rozwinęły się naroślą kostne). Na podstawie zdjęcia RTG możemy stwierdzić nie tylko dokładne umiejscowienie osteofitów, ale również ich kształt czy rozległość, co wpływa na podjęcie decyzji o optymalnym leczeniu. Jeśli podejrzewamy, że osteofitoza rozwinęła się na tle chorób z autoagresji, pacjentowi dodatkowo zleca się szczegółowe badania biochemiczne krwi.

Osteofitoza – leczenie

W zaawansowanych przypadkach należy rozważyć chirurgiczne oczyszczenie powierzchni kości. Zabieg ma zastosowanie głównie wtedy, gdy osteofity uniemożliwiają poruszanie się lub wykonywanie podstawowych czynności, gdy uciskają na struktury nerwowe powodując szereg przykrych objawów neurologicznych, a także wtedy, gdy wiążą się z bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi. Dodatkowo warto rozważyć zastosowanie kwasu hialuronowego.

Zobacz również: Kwas hialuronowy – sposób na ból w stawach?

Leczenie mniej zaawansowanej osteofitozy obejmuje głównie rehabilitację. Największe znaczenie ma odpowiednio dopasowany do potrzeb pacjenta plan treningowy. Ćwiczenia w połączeniu ze zmianą stylu życia sprawią, że choroba nie będzie dalej się rozwijać. Pacjent musi jednak zredukować masę ciała (przy nadwadze i otyłości), postawić na regularną i umiarkowaną aktywność fizyczną, zrezygnować z palenia papierosów oraz stosować zdrową dietę. Rekomenduje się suplementację kwasu hialuronowego, kolagenu i witaminy D.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kita K., Sierakowski S., Lewandowski B., Klimiuk P., Kita J., Muklewicz E., Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych – epidemiologia, diagnostyka i leczenie, Nowa Medycyna, 2/2002.
  2. Styczyński T., Postępy w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, Reumatologia, 6/2013.
  3. Szmyrka-Kaczmarek M., Kowalewski K., Bóle kręgosłupa w schorzeniach reumatycznych, Polski Przegląd Neurologiczny, 6/2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.